Черен синап семе – Хардал, при настинка и болки в ставите, Sinapis nigra
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Черен синап семена
Sinapis nigra L.
Горчица, хардал, лечебен синап.
Действие на Черен синап семе
Затопля, подобрява кръвообращението и лекува възпалителни процеси.
Приложение на Черен синап семе
При простудни състояния, бодежи, бронхити, пневмонии, ревматизъм, лумбаго, артритни болки и др. По-рядко се използва вътрешно (смесено с мед) при бронхити, за стимулиране на жлъчната секреция и др.
Начин на употреба на Черен синап брашно
Лапи: Счуканото синапено семе, смесено с брашно в съотношение 1:1 (за деца, брашното трябва да е 2-3 пъти повече от семето). Прави се гъста кашица с топла вода и малко оцет и се налага като лапи на болното място за 10-20 минути (при деца за 3-6 минути).
Кулинарна цел: Черния синап семе може да се използва в сурова туршия при така наречената дива ферментация, без консерванти. В нашата българска традиция, когато туршията е достигала желаният вкус, домакините са спирали ферментацията чрез така нареченото пресичане със синапено семе или хрян корен. За 10 литра туршия се поставят 100 грама синапено семе, увито в тензух или чиста памучна торбичка.
Състав
Пакетирано от
Противопоказания
Използването на билката е противопоказано за хора със стомашно-чревни язви или възпалителни бъбречни заболявания.
Кихане, кашляне и възможни астматични пристъпи могат да последват от вдишването на алилизотиоцианати, които се образуват от лапите. Очите трябва да бъдат защитени, тъй като изпаренията могат да предизвикат дразнене.
Продължителната употреба или честото използване на лапи, могат да доведат до образуване на мехури. Следователно, лапите не трябва да се оставят за повече от тридесет минути.
Синапът не трябва да се прилага на деца под 6 год.
Произход
Индия
Научете повече за Синап
Характерни особености
Медицинският синап — Brasica nigra Koch. (= Sinapis nigra L). —от сем. Кръстоцветни — Cruciferae — е едногодишно растение. Стъблото е високо до 3 м, изправено и силно разклонено. Долните листа са лировидно изрязани, стоящи на дълги дръжки, изтъпени на върховете си и неравно назъбени. По-горните листа са по-дребни, ланцетни, нарядко назъбени или целокрайни. Цветовете са златножълти, дребни, събрани в гроздовидни съцветия. Плодът е длъгнеста, двугнездна, прилегнала към оста на съплодието шушулка.
Време за бране
Юли—август.
Начин на бране и сушене
Отрязват се горните плодоносни части на стъблото заедно с шушулките или се изскубва цялото растение, когато шушулките започнат да пожълтяват, а семената в тях да потъмняват. Така събраният материал се навързва на малки снопчета, които се досушават на слънце или в проветриви помещения, след което се изчукват или овършават. Получените семена се прочистват чрез превяване и пресяване, след което се досушават, като се разстилат на тънък пласт върху постелки и от време на време се разбъркват с лопата. Не трябва да се чака пълното узряване на семето, защото шушулките лесно се разтварят сами и по този начин много от семето се губи.
Рандеман
От 1,1 кг изчукано и прочистено семе след досушаване се получава 1 кг сухо семе.
Недопустими подмеси
При брането билката не трябва да се смесва с:
1. Полски синап — Sinapis arvensis L.,— който има кафяви семена. Мрежестата набразденост на повърхността на семето липсва или е слабо забележима.
2. Диза рапица — Raphanus raphanistrum L. — която има цилиндрична, дълга шушулка, обикновено разделена на членчета с прищъпвания.
Описание на готовата билка
Изсушените семена на медицинския синап са елипсовидни или почти сферични, с диаметър 1—1,5 мм, отвън светлочервени или сивокафяви, отвътре зеленикави. При наблюдение с лупа се забелязва ясно изразе-ната набраздена мрежеста повърхност на семето. При сдъвкване отначало се усеща маслено-горчив вкус, който скоро преминава в остър, парлив. Разтрити с вода, семената отделят лесно летливото етерично синапово масло, което силно дразни очите и носа.
Качествени изисквания
Фармакопеята допуска странични части от растението и повредени семена не повече от 1%, странични органични примеси и плевелни семена — не повече от 2%, семена от други кръстоцветни — не повече от 1°/0.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения. Семе, съхранявано на влага, лесно губи действието си. Смляното на брашно семе да се съхранява на сухо място в добре затворени съдове и за много кратко време.