Констипация, лечение с билки при децата

zapek.jpgКакво представлява констипацията

Повечето деца ходят по голяма нужда всеки ден, а понякога и повече. Кърмените бебета не ходят всеки ден, но това не е непременно запек. Въпреки това, ако ходенето по голяма нужда е трудно и забавено то налице е констипация (запек). Често запекът е свързан и с други нарушения от страна на храносмилателната система, като стомашни болки, спазми, загуба на апетит, а понякога и повръщане при бебетата.

Запек причини

Запекът може да се дължи на органична физическа причина или на функционална причина. Органичните причини са редки и сравнително лесно се диагностицират. Повечето случаи на запек са функционални и не включват никаква физическа аномалии. Функцията на дебелото черво е да съхранява неабсорбираните хранителни отпадъци и да поема и запазва водата от течния материал, получен от тънките черва. Факторът, че се усвоява прекалено много вода от дебелото черво води до запек.

Хранителните фактори, които играят роля при запека са храни с ниско съдържание на фибри. Фибрите играят важна роля като допълнителен агент, който помага за стимулиране на перисталтиката и движение на дебелото черво. Животинските продукти като месо, сирене и мляко могат да доведат до дразнене на дебелото черво и намаляване на перисталтиката. А диета с високо съдържание на бяло брашно, захар и преработени храни работи срещу доброто здравето на дебелото черво.


Неправилните навици също могат да бъдат ключов фактор. Важно е да насърчи детето да не се противопоставя или да игнорира отделянето на газове, за да има движение на червата. Ако ходенето по голяма нужда е прекалено болезнено за детето, а изпражнения са твърди, той или тя ще имат проблем с червата. Понякога ходенето до тоалетната може емоционално да притеснява детето, което може да доведе до избягване ходенето до тоалетна и стигане до запек. Безпокойство, напрежение и тревожност могат да доведат до намалени движения на червата. Много деца чувстват стреса, чрез храносмилателния тракт, което води до напрежение на червата и спастична болка на дебелото черво. Често промяната като (започване на училище, преместване в нов дом, смяна на училища) води до запек. Ниски количества вода и други течности в храната могат да доведат до сухи, твърди изпражнения. Ако детето ви е склонно към запек, насърчете го да пие много течности, включително вода, билкови чайове и плодови сокове през целия ден.

Липсата на физически упражнения могат да допринесат за запек. Упражнението помага за насърчаване на кръвообращението в дебелото черво, което позволява на мускулите на червата да бъдат подхранвани и оксидирани, така че те могат да функционират правилно. Насърчавайте детето си да бъде активно и да води не прекалено заседнал начин на живот.

Промяната на чревната флора може да доведе до разбиване на стената на червата, което може да доведе до алергични проблеми, кожни обриви, главоболие и хронични храносмилателни оплаквания.

zapek-2.jpg

Лечение на запек

• Уверете се, че храната е с високо съдържание на пресни плодове, зеленчуци (сурови и варени) и пълнозърнести и зърнени храни. Тези храни осигуряват добри качествени влакна, които помагат и стимулират перисталтиката на дебелото черво. Включете храни като ядки, семена, смокини, сливи, стафиди, кайсии, ябълков сок, ревен, къпини, овесени трици и пълнозърнести житни растения.

• Уверете се, че дефекацията и стула на детето са редовни. Ако детето е малко можете да го слагате на тоалетната редовно по едно и също време всеки ден. Това ще насърчи настъпването на редовно желание. Уверете се, че детето не  прибързва и има достатъчно време да седне и да поседи от 5 до 10 минути всеки ден.

• Насърчаването на редовното изхождане идва и отвън, като физическа дейност, като игра навън, спорт, бягане, плуване и каране на колело.

• Подобряване на микрофлората на червата с ацидофилус добавки с 1 до 2 капсули преди лягане, кисело мляко с живи култури и други пробиотични храни.

• Масаж на корема с топло рициново масло с няколко капки етерично масло от розмарин, лавандула или риган. Може да се използва масло от лобелия. Масажирайте корема по посока на часовниковата стрелка, така че да остане в нормалната посока на дебелото черво.

•Използвайте растителни лаксативи.

Билки за лечение на запек

Използването на силни растителни лаксативи обикновено не е необходимо, но може да възникне нужда от тяхната употреба. Билковият подход трябва да омекоти изпражненията, да възстанови перисталтиката и да отпуснете напрежението в дебелото черво. Това може да стане чрез комбиниране на няколко билки. Следните билкови групи са подходящи за употреба:

• Растителни лаксативи от насипни билки, които омекотяват и овлажняват голяма част от дебелото черво в подкрепа на перисталтиката.

Една чаена лъжичка ленено семе се накисва една в чаша гореща вода и се приема на глътки всяка сутрин.


• Билковите стимуланти за червата могат да се използват за увеличаване на функцията на черния дроб, стимулирайки стената на червата и насърчавайки преминаването на изпражненията. Има много леки билкови стимуланти на червата, които могат да бъдат използвани безопасно при деца. Те трябва да се използват с други мерки за подкрепа на червата, като диета, прием на вода и упражнения. Изберете билки като глухарче корен, семена от копър, корен от женско биле или жълт лапад. Използвайте ги като отвари, подсладени с мед или от 10 до 20 капки тинктура в топла вода три пъти на ден.

• Билковите релаксанти в червата са много полезни за намаляване на напрежението и спазмите в дебелото черво. Те отпускат тъканта на червата и успокояват напрежението в детето. Използвайте билки като лайка, коча билка, хмел, маточина и лобелия под формата на билкови чайове или тинктури. Ако използвате лобелия за тежки спазми или напрежение на дебелото черво, смесете една чаена лъжичка тинктура с една чаена лъжичка тинктура от джинджифил и поставете в бутилка с дестилирана вода. Дозата е от 5 до 10 капки, докогато е необходимо.
Билките като корен от бяла ружа, бряст или ирландски мъх задържат водата в дебелото черво и омекотяват изпражненията. Те също смазват и намаляват възпалението на стената на дебелото черво. Една чаена лъжичка овесена каша, бряст на прах, смесени с един с.л. в топла вода и щипка канела могат да се консумират ежедневно, за да овлажняват изпражненията и за насърчаване на дефекацията.