Чай от риган, действие и приложение на билката
Origanum vulgare L.
Aнглийски — Oregano, Majoram, Руски — Душица обыкновенная, Френски — The rouge, origan vulgaire, Hемски — Wilder dost, Wilder majoran
Сем. Lamiaceae (Labiatae) — Устоцветни
Риган, действие и приложение на билката
Origanum vulgare L.
Aнглийски — Oregano, Majoram, Руски — Душица обыкновенная, Френски — The rouge, origan vulgaire, Hемски — Wilder dost, Wilder majoran
Сем. Lamiaceae (Labiatae) — Устоцветни. Други имена – балкански чай, Черновръхче.
Описание на риган билка
Многогодишно тревисто растение с косо, обикновено пълзящо разклонено коренище. Стеблата изправени, 30—60 (90) см високи, четириръби, разклонени. Листата срещуположни на къси дръжки, продълговати или продълговато яйцевидни, отгоре зелени, отдолу бледозелени. Цветовете едно- и двуполови в пазвите на едри припокриващи се тъмнопурпурни прицветници, събрани в продълговати класове, формиращи метлицовидни съцветия по върховете на клонките. Венчето двуустно, лилаворозово до светлопурпурно, по-рядко бяло. Плодът сух, разпадащ се на 4 орехчета. Цъфти юни-август (септември).
Разпространение на билка риган
Расте из храсталаци, разредени гори и горски поляни. Разпространено из цялата страна, от равнините докъм 2000 м надморска височина. Риганът вирее най-добре в неутрална и алкална почва с PH между 6 и 8. Не е претенциозно откъм редовно поливане. Билката се среща в цяла Европа. Брането се извършва от месец юни до месец август. Риганът расте както в дивата природа, така и в домашни условия в саксия. Освен незаменими лечебни свойства, риганът е и много широко използван в кулинарията, където много добре овкусява месо, ориз и риба.
Дрога /билка/ на риган, rigan
Събраните по време на цъфтежа връхни стеблени части, изсушени при обикновена температура (Herba Origani). Билката притежава приятна миризма, слабо горчив и стипчив вкус.
Съдържание на риган билка
Половин до 1% етерично масло, танини, горчиви вещества, ситостерини, витамини А, В, С, К и Е, минерални соли и др. Етеричното масло от билката се състои от значително количество тимол, по-малко карвакрол, р-цимол, мирцен, оцимен и др.
Българското риганово масло съдържа предимно карвакрол, кариофилен, алфа-пинен, борнеол и др. Нашата дрога съдържа минимално количество масло — 0,15%.
Основно действие на билка риган
Ползи от чая от риган - отхрачващо, стимулиращо храносмилането. Премахва спазмите при болки в стомаха и червата и при метеоризъм. Билката има и нервноуспокоително действие. Лечебните свойства и ползи на ригана са познати още от древността, когато гърците са го наричали „радост от планината“. Растението риган присъства и в редица обредни дейности – ако порасне върху гроб, това означава, че погребаният в него е намерил покой и е щастлив в отвъдното. Използвало се е и при сключване на брак между мъж и жена.
Експериментални и клинични, данни на риган
Главната активна съставка — етеричното масло, съдържащо девет монотерпенови въглехидрата, два монотерпенови алкохола, шест сесквитерпенови въглехидрата и др., засилва секрецията на храносмилателните и бронхиалните жлези, действува стимулиращо на перисталтиката и тонуса на червата ; установено е и противоглистно действие на билката , както и диуретично действие . Водните извлеци от надземната част на ригана in vitro упражняват виростатично действие (May, G., G. Willuhn, Arzneimitt.-Forsch., 1978).
В народната медицина се използва седативно, отхрачващо и жлъчкогонно действие — наблюдаван е добър лечебен ефект при колики, възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, остър и хроничен бронхит, дисменорея, чернодробни заболявания, нервна възбуда и др. (Стоянов, Н. Нашите лекарствени растения, ч.2. С., Наука и изкуство, 1973).
Според Турова (Турова, А. Д. Лекарственнне растения СССР и их применение, 2-ое изд. М., Медицина, 1974) билката се прилага при хицоациден гастрит, чревна атония, запек, безсъние; като отхрачващо средство при бронхити и бронхиектазии; за възбуждане на апетита; външно — за бани.
Множество ползи на риган за здравето
Риганът се използва при респираторни заболявания: бронхит, магарешка кашлица, бронхиална астма, пневмония.
Билката има успокояващ, хемостатичен, отхрачващ, диуретичен ефект. Риганът стимулира секрецията на стомашно-чревния тракт, секрецията на жлъчка, тонизира гладките мускули на матката.
Растението има локално обезболяващо, противовъзпалително и антисептично действие. Риган чай се използва при неврози, безсъние, хипертония, атеросклероза, по време на менопауза.
Чай от риган се препоръчва при хроничен гастрит, запек, стомашни спазми, стомашна язва и язва на дванадесетопръстника. Препаратите с риган се предписват при заболявания на черния дроб и жлъчния мехур, при менструални нередности. Външно растението се използва при лечение на мастит, фурункулоза.
Чай от риганът е мощен антиоксидант, който успешно се бори със свободните радикали в организма и затова е много полезен като допълваща терапия при ракови заболявания и сърдечно-съдови проблеми. Лабораторно доказано е, че риганът блокира размножаването на раковите клетки. Това е и причината риганът да се използва успешно в борбата срещу стареенето на кожата.
Антибактериалното действие на ригана го прави добър помощник в борбата с гъбични и бактериални инфекции, дори с упорити и коварни бактерии като Ешерихия коли и Псевдумонас аеругиноза. Тези бактерии често причиняват сериозни инфекции на пикочните и дихателните пътища и в много случаи са резистентни на масовите антибиотични препарати.
Начин на приложение на билката риган. Как се приготвя чай от риган?
Три-четири чаени лъжички ситно нарязана дрога се залива с една чаша вряща вода. След изстиване приготвеният от риган чай се прецежда и се пие в продължение на един ден. Растението се употребява и като тонизираща напитка под формата на чай - приготвя се, като една чаена лъжичка дрога с 200 ml вода кипи в продължение на 5 мин.
Маслото (50% или по-голямо разреждане) може да се прилага локално, два пъти на ден върху местата, засегнати от микоза или други гъбични инфекции. Засегнатата област трябва да бъде покрита с масло при всяко третиране. Безопасността на маслото за вътрешна употреба не е добре проучена и затова трябва да се използва с повишено внимание и след консултация с професионалист. Външно - вари се 100 гр. билка с 2 л вода в продължение на 10 мин. Прецежда се и се прибавя към водата за къпане.
Риганът е и много ефикасен при синузит, както и при дихателни проблеми. За да си помогнем, трябва да правим инхалации с няколко капки масло от риган, разтворени в около 2 литра вряща вода. Поставяме хавлиена кърпа над главата, така че да пада свободо около лицето и се навеждаме над врящата вода. Целта е да вдишваме парите, които излизат от водата. Внимавайте с риска от изгаряне. За още по-голяма ефективност можем да добавим няколко капки смрадлика и една капка йод.
Друга област, в която риганът може да ни помогне не по-зле от някои медикаменти е ревматоизма и артрита. Билката има противовъзпалително, болкоуспокояващо и загряващо действие. Смесете около 5 - 10 капки масло от риган с някое базово масло и добавете 2 – 3 капки масло от мента. Тази комбинация лесно прониква в дълбочина на кожата и действа директно върху възпалението.
Комбинацията от масло от риган и чист планински мед има мощно действие при инфекции на дихателните пътища, причинени както от вируси, така и от бактерии. Нужни са само 5 дни прием на тази смес и състоянието на организма значително се подобрява.
Продукти, в които се използва билката риган
Риган в козметиката. За какво се използва риган в козметиката?
Редовното миене с инфузия на риган има благоприятен ефект върху състоянието на кожата на лицето, освежава, подмладява и го прави по-свежо. Тази процедура предотвратява появата на акне по кожата на лицето. Риганът се използва за козметична грижа за смесена и мазна кожа, склонна към повишена секреция на себум.
Сухи или пресни листа от риган, накиснати във вряла вода, се използват като абсорбиращи компреси, приложени върху кожни инфилтрати.
Лечебните свойства на ригана влияят благоприятно на структурата на косата. Следователно, под формата на козметичен продукт за коса, тази билка често се използва за постигане на красота, възстановяване, укрепване и подобряване на растежа на косата. Най-често риганът се използва под формата на отвара за изплакване на косата.
Риган в медицината, риган лечебни свойства
Билката риган често се включва в състава на много билкови препарати, хомеопатични лекарства, хранителни добавки и се произвежда от фармацевтичната индустрия под формата на таблетки, торбички за варене, сироп.
Пиенето на лекарствени разтвори на риган помага при задушаване, спомага за увеличаване на отделянето на жлъчката.
Поради диуретичния ефект на ригана, това растение се използва като фитотерапевтично средство при заболявания на пикочния мехур и бъбреците. Ускореното изтегляне на течности от тялото, провокирано от употребата на лекарства на базата на риган, помага за прочистване на бъбреците от инфекции, а това е една от най-важните ползи от чай от риган.
Като част от урологичните колекции, чаят от риган има незаменими ползи и се използва при образуването на камъни в бъбреците и възпаления в пикочните органи.
Билковите препарати с риган помагат при панкреатит с намалена секреция на панкреаса и се използват за лечение на остро инфекциозно заболяване на магарешка кашлица, придружено от атаки на кашлица и възпалителни процеси в горните дихателни пътища. В тези случаи ползите от чая от риган са незаменими.
Масло от риган
Притежава силен, характерен аромат. Има тонизиращо и освежаващо действие. Етеричното масло от риган е сред най-ефикасните антимикробни агенти в природата. Според изследвания то потиска развитието на 25 различни вида бактерии, между които животински, растителни патогени и бактерии, свързани с хранителни отравяния и разваляне на храните.
Противопоказания на риган билка
Препаратите с риган са противопоказани при бременност.