Жасминът – природен валиум за натурална релаксация
Жасмин
Жасминът е вечнозелено растение, бързорастяща лиана със семпли, но силно ухаещи цветове. Цъфти в края на зимата и началото на пролетта, като се обсипва с ароматни цветове. Първите сведения за жасмина идват от индийските папируси. В Индия жасминът се счита за свещено растение, наричат го "лунна светлина на любовта", момичетата украсяват косата си с него. Според Гърците жасминът е подарен на хората от богинята на мъдростта Атина. Във Франция от стволовете на растението правили флейти.
Цветовете на жасмина са медодоносни, а младите листа - добра подправка за салати. Учените са забелязали, че миризмата на жасмина тонизира и стимулира мозъчната функция. Жасминът е едно от основните растения, използвани в парфюмерията. Той е въведен в Европа от Изток в началото на XVIII век. Както розата, така и жасминът е отколишен фаворит на страните от Изток. В Китай се добавял към чай, а с водата измивали очите си. От него правили и невероятен сироп за кашлица. Смятало се, че пречиства кръвта. В Източните страни жасминът се счита за символ на страсната любов.
Отглеждането на жасмин доставя не само естетическо удоволствие, но допринася и за здравето. Цветовете на Жасмина йонизират въздуха в помещенията, в които растат. Ароматът на жасмин оказва влияние върху общия тонус и самочувствие на човека. Смята се, че миризмата на жасмин има успокояващо действие, премахва напрежението, намалява агресията и подобрява съня.
В много източни страни жасминът се отглежда в промишлени мащаби. Цветовете му се добавят в чай, като особено популярен е китайският зелен чай с жасмин, който влияе върху работоспособността и подобрява настроението. Зеленият чай с жасмин е отлична натурална здравословна напитка известна с антиоксидантното си действие. Жасминът отваря сетивата, освежава мозъка, прочиства кръвта, премахва умората със своя нежен и деликатен вкус.
Жасмин свойства и състав
Жасминът съдържа етерично масло, различни киселини: салицилова, бензоена, мравчена. Салициловата киселина и нейните естери имат голям противовъзпалителен ефект.
Жасминът има релаксиращ ефект, цветята му намаляват главоболието и коремните болки. Препоръчва се на жените да улеснят пристъпите. С женски болести правете седящи бани с жасминово масло. Жасмин се използва вътрешно за хепатит, чернодробна цироза.
Употреба на жасмин
Чаят с жасмин доставя удоволствие благодарение на силния си аромат. Изсушените цветове на жасмина се използват не само в чайовете, тях ги добавят за ароматизиране на вани, пълнят с тях възглавнички, които слагат по ъглите на леглата за спокоен и здрав сън.
От цветовете на жасмина се добива и етерично масло, което се изпозлва и в парфюмерийната промишленост. Маслото от жасмин се използва в парфюми предназначени както за жени, така и за мъже. Освен това маслото от жасмин намира приложение при козметични средства, като кремове, масажни масла и други.
Етеричното масло от жасмин е ценно не само със своя аромат, но и заради лечебните си свойства. Използва се за заздравяване на рани, при главоболие, като антидепресант. Масажните масла с добавено масло от жасмин намаляват мускулните болки, подобряват кръвообращението, облекчават болките.
Както другите цветя, така и жасминът може да предизвика алергия. Отнасяйте с внимание към жасмина. Не употребявайте етерично масло от жасмин без да сте прочели внимателно пропорциите на приемане.
Накоро немски учени доказаха, че ароматът на жасмин притежава успокоителен ефект, сходен с този на валиума, затова е много по-добре да се използва жасмин при безсъние, отколкото да се приемат сънотворни.
Молекулите на аромата попадат в белите дробове, а след това и в кръвта и стават мощен заместител на психотропните лекарства, които се отпускат само по рецепта, считат учените от Немския университет Хенрих Хайн в Дюселдорф.
Професор Хенсън Хат открива веществото GABA (γ -аминомаслена киселина - това е основният инхибиторен невротрансмитер в централната нервна система), която засяга нервните клетки и нараства многократно, поради миризмата на жасмин. GABA елиминира тревожността и придава спокойно състояние.
Учените тествали ефекта на GABA рецепторите при стотици различни миризми. Само жасминът бил в повече от пет пъти. Това цвете е повлияло върху нервната система на хората толкова, колкото и успокоителни, приспивателни, както и релаксанти. Но за разлика от тези лекарства, Жасминът не причинява странични ефекти като депресия, замаяност, хипотония, мускулна слабост и лоша координация.
Дозировка на жасмин
Във вид на чай – 1 чаена лъжичка се запарва със 300мл вода. Може да се употребява от една до 3-4 чаши дневно.
Жасмин в съчетание с други билки
Може да се съчетава с шипка, бабини зъби, бял трън и артишок.
Противопоказания на жасмин
Жасминът може да причини вреда на тялото по време на бременност, повишено налягане и пептична язва. Жасминът може да предизвика алергии, така че хората, страдащи от алергични реакции, трябва да бъдат изключително внимателни. Наличието на алергична реакция към такъв продукт е противопоказание за употребата му. И дори с прекомерна употреба на чай с жасмин може да предизвика главоболие.