Жасмин ароматен цвят - при главоболие, I-во качество, Jasminum Polyanthum
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Жасмин ароматен цвят
Jasminum Polyanthum
Първокласен жасминов цвят с лек, свеж, опияняващ аромат. Освен приятния аромат, ползите от красивото цвете Жасмин са много.
Ето и част от тях:
1. Имахте ли напрегнат ден или главоболие? Ароматът на жасмин ще ви отпусне и ще отнеме стреса.
2. Невероятен за кожата. Натрошете цветовете на жасмин, смесете с кокосово масло. Вече имате благоуханен балсам, за да тонизирате кожата и да подобрите нейната еластичност.
3. С помощта на цвета от жасмин можете да поддържате косата си по естествен начин. Вземете 20-25 цвята и ги сварете във вода. След като изстине, изплакнете косата си с него след измиване с шампоан, за да я кондиционирате дълбоко.
4. Включването на нежните цветове на жасмин в чая помага за контролирането на теглото. Просто сварете няколко цвята в гореща вода заедно с чаени листа и включете в диетата си три пъти на ден, подпомагайки метаболизма.
5. Полезен при диабет. Наличието на биоактивни катехини в чая от жасмин, стимулира производството на β-клетки на панкреаса,които играят жизненоважна роля в преобразуването на нишестето в глюкоза.
6. Според японско изследване, ароматът на жасмин има успокоителни качества, които подкрепят съня.
Действие на цветовете от жасмин
Стимулира дейността на главния мозък. Повишава либидото. Имуномодулиращо действие. Антиоксидантна активност. Отстранява белези и стрии, дерматити, екземи, алергични обриви. Има подмладяващ и освежаващ ефект. Леко избелва кожата.
Показания за Жасминов цвят
Понижена умствена и физическа работоспособност, импотенция и фригидност, хронични възпалителни заболявания, отоци, екзема, дерматити, грип, суха, чувствителна, раздразнена кожа.
Начин на употреба на Ароматен жасмин
Чай: 1 чаена лъжичка се запарва със 300 мл вода. Може да се употребява от една до 3-4 чаши дневно.
Състав
Жасмин цвят (Jasminum Polyanthum) - I-во качество.
Научете повече за Жасмин
Характерни особености
Жасмин храст (лат. Jasminum Polyanthum) принадлежи към рода Жасмин (лат. Jasminum) от семейство Маслинови (лат. Oleaceae). Род жасмин (лат. Jasminum) има около 200 вида, най-известният от които в допълнение към храст или жълт жасмин (лат. Jasminum fruticans), е бял жасмин, или истински или лечебен (лат. Jasminum officinale), ленен жасмин (лат. Jasminum revolutum) и италиански жълт жасмин (lat.Jasminum humile). В Русия за изразения сладък аромат на цветя жасминът често се нарича друг вид храст, макули (лат. Philadelphus), принадлежащ към семейство Hortense (лат. Hydrangeaceae). Въпреки някои външни прилики, тези растения нямат нищо общо помежду си и следователно подмяната на имената е погрешна.
Ботаническо описание
Жасминовият храст е изправен храст до метър и половина с гъвкави клонки с форма на зелени издънки. Листата са перисти, тройни. Страничните листа седящи, удължени, крайни листа на дръжка, силно стеснени, лопатовидни. Листните плочи са голи от двете страни, реснички на ръбовете на листата. Цветът на листата е тъмнозелен отгоре, малко по-блед. Храстовидните жасминови цветя са ярко жълти, събрани в чадъри от 2-5 броя в краищата на страничните клони. Жасминът има къса камбановидна форма с дълги луковици. Яркожълтият нимбус има тясна цилиндрична тръба, която надвишава чашката почти 2 пъти, с широк петконечен крайник. Две тичинки, горен яйчник. Жасмин храст цъфти от май до началото на юли. Плодовете са лъскави сферични плодове с черен цвят. Плодовете на жасминовия храст узряват през август-септември.
Събиране на суровини
За приготвяне на лечебни отвари и чайове най-често се използват надземните части на храста жасмин. Събирането се извършва в началото на май и е препоръчително да се прави това сутрин, когато прясно цъфтящите цветя са особено богати на етерични масла. Суровините трябва да се сушат на чист въздух, далеч от пареща слънчева светлина или в сушилня. Ако сушенето се извършва на закрито, важно е помещението да бъде добре проветрено. В противен случай жасминът бързо ще започне да гние.
Химичен състав
Жасминът съдържа флавоноиди и минерални и витаминни компоненти. Фенолите и техните производни сирингозид присъстват в кората на растението. Алкалоидите, като гелземин, гелземицин, сепервирин, са открити в листата, цветята, кората и корените. В допълнение, урсолова киселина присъства и в листата, а органичните киселини, по-специално салицилова, мравчена, бензоена, са в цветята. Семената от жасмин на храст са богати на мастни масла.
Фармакологични свойства
Жасминовият храст има антипиретичен, антимикробен, бактерициден и успокояващ ефект. Благодарение на гелземина, който е част от растението, той може да се използва за лечение на нервни заболявания, както и при възпаления на главния и гръбначния мозък. Официалната медицина не се използва.
Приложение в традиционната медицина
Чайове, отвари, инфузии и тинктури се приготвят от корените, клоните, листата и цветята на жасминовия храст. С помощта на отвари, приготвени от въздушните части на растението, можете да лекувате главоболие, високо кръвно налягане, гадене. Кореновият сок, който е компонент на хомеопатичното лекарство Gelsemin, може да се приема при възпаление на главния и гръбначния мозък, както и при нервни заболявания. Чаят, приготвен от жълти цветя от жасмин, може да се използва за укрепване на нервната система, както и за лечение на депресия, безсъние, нервно напрежение. Маслото, което се извлича от цвета и листа от жасмин, може да се използва за укрепване на зъбите, косата и кожата. Тинктурата, приготвена от свежи цветя от жасмин, може да се приема при хепатит.
Противопоказания и странични ефекти
Жасминът е противопоказан за страдащи от алергия, деца, жени по време на бременност и кърмене. Тъй като съдържащият се в корените и цветята на растението алкалоиден гелземин е токсичен и може да повлияе на нервната система, да причини сънливост, състояние на летаргия и депресия, важно е да не използвате самостоятелно жасмин в големи дози, без предварително да се консултирате със специалист. Други странични ефекти на гелземин, а оттам и жасмин за храст, включват замаяност, главоболие, потъмняване на очите и разширени зеници.