Слез лист с цвят - при кашлица и храносмилателни проблеми, Malva sylvestris

В наличност
Останали са само %1
кат №
b467conf
Преди откриването на синтетичните лекарства, лечебните билки представляват един от малкото инструменти, достъпни за лекарите по това време и сред многото билки, слезът със сигурност е една от най-използваните. Чай от слез е деликатен натурален лек, но в същото време ефективен, за лечение на храносмилателни разстройства, дихателни заболявания, възпаления на пикочния мехур и много други.
1,58 лв.
1,58 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Слез лист и цвят - билка

Malva sylvestris L.

Преди откриването на синтетичните лекарства, лечебните билки представляват един от малкото инструменти, достъпни за лекарите по това време и сред многото билки, слезът със сигурност е една от най-използваните. С лечебна цел се използват цветовете, листата и корените на растението. 

Листата и цветовете съдържат антоцианини, слуз, флавоноиди, танини, минерални соли, витамин А, витамин С и В1.

Чай от слез е деликатен натурален лек, но в същото време ефективен, за лечение на храносмилателни разстройства, дихателни заболявания, възпаления на пикочния мехур и много други.

Слезът има противовъзпалително, омекчаващото, слабително, лактогонно, апетитовъзбуждащо, отхрачващо, антитусивно действие.

Слезът може да помогне при всички заболявания, засягащи храносмилателната и дихателната система, но и при възпаление на пикочния мехур (цистит), както и за външно приложение като успокояващо при конюнктивит и зачервена кожа и за премахване на акне и кожни замърсявания.

По-конкретно, това са болестите / проблемите, при които слезът (приет като билков чай ​​или използван в други форми) може да бъде от полза:

Стомашни киселини;

Акне и кожни замърсявания;

Афти в устата;

Бронхит;

Катар;

Цистит (възпаление на пикочния мехур);

Конюнктивит (зачервяване на очите);

Язвен колит;

Раздразнено дебело черво (колит);

Възпалени хемороиди;

Гастрит (възпаление и стомашни болки);

Гингиви (възпаление на венците);

Възпалено гърло (фарингит);

Болест на Крон;

Запек (запек);

Кашлица;

Стомашни и дуоденални язви.

Трябва да отбележим, че чаят не е единственият начин за използване на слеза. Можете също да го използвате за приготвяне на вани за крака, за практикуване на клизми и за правене на успокояващи компреси за зачервена кожа или акне.

От изсушения корен е възможно да се приготви прах, полезен за приготвяне на отлична паста за зъби с омекотяващи и дезинфекционни свойства.

Народни наименования на билката

Булитек, волово око, Божа ръчица, камбула, горски слез, дзънкамила, камбулишник, камиляк, молоха, окрелче, пампулка, пуйча трева, слез.

Слез лист с цвят - приложение

Ангина, трахеобронхит, кашлица, възпаления на стомаха, червата, черния дроб, пикочните пътища, липса на апетит, за стимулиране отделянето на млякото у кърмачки. Външно за гаргари при пресипнал глас, възпаления на устната лигавица, кожни заболявания (циреи, фурункули), изгаряния, хемороиди.

Начин на употреба на Слез лист с цвят

2 супени лъжици билка се запарват за 10 минути с 600 мл вряща вода. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл, преди хранене.

За гаргара - същата запарка.

Състав

Слез лист и цвят (Malva sylvestris L.).

Противопоказания 

Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

Научете повече за билката Слез

Характерни особености

Видовете слез — Malva Silvestris L., Malva neglecta Wall, и Malva borealis Walin. (= M. rotundifolla L.) — от сем. Слезови — Malvaceae — са едногодишни или двегодишни растения. Стъблата са изправени или полегнали, високи до 80 см, разклонени. Листата са с дълги дръжки, 3—7-делни, последователни, розетните са неясно разделени, назъбени, със силно изпъкнало лъчисто-жилкуване, покрити с нежни звездообразни власинки. Цветовете са едри или по дребни, розови, розововиолетови, бледорозови или бели, стоящи на дълги дръжки, излизащи от пазвите на листата.

Време за бране

Юни — август.

Начин на бране

Листата се берат по време на цъфтене на растението, като се откъсват с къси дръжки. Берат се както розетните, така и стъблените листа.

Начин на сушене

Събраният материал се прочиства от повредени листа и други случайни примеси и се суши в проветриви помещения или в сушилни при температура до 40°, разстлан на тънък пласт. Сушенето на слънце се препоръчва, като се досушава на сянка.

Рандеман

От 6 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените листа от слез трябва да са запазили естествения си зелен изглед и да отговарят на описанието, дадено в „Характерни осо-бености“. Допускат се листа с дръжки, не по-дълги от 3 см. Миризмата е характерна, а вкусът — слизест.

Качествени изисквания

По БДС3375—58 се допуска влага не повече от 13% ; ситно натрошени части (минаващи през сито с отвори 3 мм) — до 2%; променени части (жълтока- фяви листа) — не повече от 2%; други части от растението — не повече от 0,5%; части от други растения — не повече от 0,5%; странични минерални примеси — не повече от 0,5%.

Не се допуска сухите листа да са нападнати от ръжда или да съдържат живи насекоми и личинки.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки. При наличност макар и на незначителна влага, листата лесно червясват.

Повече за лековитата билка Слез, можете да прочетете тук.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация