Иглика Лечебна корен - бронхо чай, отхрачващо, секретолитично, успокояващо, Primula veris

В наличност
Останали са само %1
кат №
b256conf
Чая от билката Лечебна Иглика е един от най-известните и най-ефективни чаеве при настинки със секрет и силна кашлица. Има антиоксидантно, секретолитично, отхрачващо, противовъзпалително, диуретично, антимикробно, противогъбично и успокояващо действие. При възпаления на горните дихателни пътища, бронхити, бронхиална астма, грип.
5,42 лв.
5,42 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.

Иглика корен – Лечебна иглика

Primula veris L.

Игликата е едно от най-добре познатите пролетни цветя. Отличава се със прекрасен "слънчев" цвят и сладникаво ухаещи цветове. Но освен красиво цвете, игликата е и изключително лечебно растение, използвано за производството на билкови чайове и препарати с антиоксидантно и отхрачващо действие.

От фармакологична гледна точка, особен интерес представляват цветовете, корените и листата на игликата. Цветовете и корените й притежават еднаква биологична активност. Цветовете й са богати на флавоноиди. Има антиоксидантно, секретолитично, отхрачващо, противовъзпалително, диуретично, антимикробно, противогъбично и успокояващо действие

Лечебна иглика и нейните ползи за здравето

В народната медицина игликата лечебна отдавна е широко използвана от лечителите при лечението на много заболявания.

Инфузията на корени от иглика се използва като отхрачващо средство при катар на горните дихателни пътища, хроничен трахеит и бронхит и бронхопневмония. И още при запек, безсъние, обща слабост, лош апетит, кашлица, замаяност; като диуретик при заболявания на бъбреците и пикочния мехур. 

Бульон, тинктура и сироп от иглика в народната медицина се използват за лечение на туберкулоза, бронхит, астма, магарешка кашлица; като успокоително, спазмолитично, диуретично средство, леко слабително и болкоуспокояващо (при конвулсии и парализа). 

Сокът от иглика се използва за намаляване на кървящите венци със скорбут, парализа, сърдечни заболявания, замаяност, безсъние, за подобряване на зрението, с недостиг на витамини, нормализиране на храносмилането; грип, възпалено гърло, бронхит, сенна хрема; като потогонно, антипиретично и слабително.

В народната медицина инфузия от коренища от иглика се използва не само като отхрачващо средство, но и за абсорбиране на външни кръвоизливи.

Външно отвара от иглика под формата на лосиони и компреси се използва за натъртвания. Въздушната част е част от мехлема за лечение на екзема на главата.

Отвара от корени от иглика се препоръчва при лишей планус, циреи, язви, кожни обриви, псориазис и плешивост.

Начин на употреба на Иглика корен

2 супени лъжици билка се запарват с 300 мл вряла вода. Прецежда се след 15 минути. Пие се по 100 мл 3 пъти дневно.

Състав

Лечебна иглика корен, нарязан на парченца (Primula veris L.).

Противопоказания 

Лекарство, направено от иглика е напълно нетоксично, но все пак има няколко противопоказания. Противопоказана е за хора с пептични язви. Отвари, инфузии и сок от иглика са противопоказани в случай на индивидуална непоносимост. Употребата на иглика лекарствена под каквато и да е форма стимулира свиването на матката.

Научете повече за билката Лечебна Иглика

Характерни особености

Многогодишно ранно цъфтящо, малко тревисто растение (15-30 см височина) с късо почти хоризонтално коренище (с дължина 6-8 см), засадено с белезникави, наподобяващи шнурове корени. Всички листа в базалната розетка, овални, яйцевидни или яйцевидно-продълговати, притъпени на върха, набръчкани, опушени или почти голи от горната страна, с крилати дръжки. Краищата на листните остриета са ракообразни или вълнообразни. От средата на изхода излиза един или няколко безцветни дръжки (цветни стрелки), носещи съцветие с форма на чадър, увиснало в една посока. Цветовете са бисексуални, ярко жълти, с диаметър 8-15 мм, с медна миризма, на къси стъбла (3-20 мм дължина). Периант двоен, чашелист тръбно-камбанен с 5 остри върха, фуния с 5 вдлъбнати лоба. Тичинки 5 къси тичинки, прикрепени към короната. Формулата на игликата е * H (5) L (5) T5P1. Плодът е яйцевиден многосеменен отвор на кутията. Цъфти в началото на пролетта от средата на април до юни.

Събиране на суровини

Листата и коренищата се използват като лечебни суровини. Листата се събират по време на цъфтежа и се сушат в сушилни при температура 80-90 ° C или на тавански помещения с добра вентилация. Ризомите с корени се изкопават в края на вегетационния период (есента или началото на пролетта), почистват се от земята, останките от листа, дръжки. Суши се на въздуха в добре проветриво помещение или в сушилни при температура 50-60 ° C. Изсушената суровина е без мирис, леко горчив вкус. Съхранявайте изсушените суровини в пакетиран вид на сухо и добре проветриво място. Срок на годност до 2 години.

Химичен състав

Всички части на игликата съдържат аскорбинова киселина - витамин С: (листа - 5,8%, цветя - 4,76%). Корените съдържат етерично масло (0,08%), тритерпенови сапонини (5-10%), гликозиди (primulaverine, primverin), флавоноиди, каротеноиди, етерично масло - (0,08%). В листата са открити каротин (3 mg%), флавоноиди, тритерпенови сапонини, гликозиди, съдържащи производни на бензоена и салицилова киселина, в голямо количество витамини (А, С, групи В, Е). Съставът на билката включва също органични киселини, минерали (желязо, манган).

Фармакологични свойства

Галеновите препарати от иглика имат отхрачващо действие и засилват секреторната активност на лигавиците на горните дихателни пътища и бронхите. Отхрачващи свойства поради съдържанието в корените на игликата тритерпенови гликозиди. В допълнение, най-ценните биологично активни вещества, съдържащи се в иглика определят други свойства: антипиретично, потогонно, седативно, спазмолитично, холеретично, диуретично, обезболяващо и слабо слабително. Наред с тези полезни свойства игликата е ценно витаминно растение, чиито листа се характеризират с високо съдържание на аскорбинова киселина (до 500 mg). Съдържанието на витамин С в големи количества определя спектъра на употребата му (витаминен дефицит, лечение на настинки и нервни заболявания, кашлица и др.). Витамин С е също мощен антиоксидант, който играе огромна роля в борбата с токсините и свободните радикали.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация