Сладник корен рязан (белен) – Женско биле, при кашлица, Licorice
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Открийте естествената сила на сладник корен (Glycyrrhiza glabra), известен още като сладък корен или женско биле
Сладникът (Glycyrrhiza glabra) е изключително полезна билка с множество здравословни ползи. Той подкрепя имунната система, подобрява храносмилането, притежава антивирусни и антибактериални свойства и подпомага контрола на кръвната захар.
Ползи за Здравето от Сладник Корен
- Противовъзпалително действие: Сладникът е известен със своите мощни противовъзпалителни свойства, които помагат при артрит, ревматизъм и други възпалителни състояния.
- Стимулиране на имунната система: Активните вещества в сладника подкрепят имунната система, повишавайки естествената защита на организма.
- Подобряване на храносмилането: Сладникът успокоява стомашната лигавица, улеснява храносмилането и облекчава симптомите на гастрит и язви.
- Антивирусно и антибактериално действие: Тази билка има антимикробни свойства, които помагат в борбата с вируси и бактерии.
- Регулиране на кръвната захар: Сладникът има хипогликемично действие, което подпомага контрола на кръвната захар.
- Отхрачващо действие: Улеснява отделянето на храчките и облекчава кашлицата, което го прави полезен при респираторни заболявания.
Защо да изберете нашия Сладник Корен (Glycyrrhiza glabra)
- Високо качество: Нашият сладник корен е с гарантиран произход и качество.
- Натурален продукт: 100% чист и натурален, без добавени химикали и консерванти.
- Изпитан във времето: Традиционна билка, използвана от векове за своите лечебни свойства.
Поръчайте сладник корен (Glycyrrhiza glabra) онлайн сега и се възползвайте от неговите многобройни ползи за здравето. Подкрепете вашето тяло по естествен начин с тази невероятна билка.
Народни наименования на билката
Боряна дулче (рум.), женско биле, сладка билка, сладник, сладок, сладунек, сладък корен, сладко биле.
Приложение на Сладник корен
При заболяване на дихателните пътища (ангина, бронхит, катар, кашлица, задух) за улесняване отделянето на храчките, пресипнал глас.
При възпаление и камъни в бъбреците, гастрит, хроничен запек, ревматизъм, язвена болест.
Начин на употреба на Сладник корен
Отвара: 2 чаени лъжички корени на 250 мл вряща вода за 10 минути. Пие се 3 пъти дневно по 80 мл преди хранене.
Сироп: Прави се от отварата и се използват като успокояващо отхрачващо средство при астма и бронхит.
Корен, смлян на прах: Леко се втрива върху гангренясали рани.
Състав
Сладник корен небелен, нарязан на едри парченца (Glycyrrhiza glabra).
Противопоказания
Дългосрочната употреба на женско биле, Succus Liquiritiae е нежелателна, тъй като може да се наруши балансът на електролит-вода (това ще доведе до образуване на отоци). Противопоказан на бременни и кърмещи жени.
Производител
БИЛКИ ЕООД
Научете повече за билката Сладник
Характерни Особености на Сладник (Glycyrrhiza glabra)
Сладникът (Glycyrrhiza glabra), от семейството на Бобови (Leguminosae), е многогодишно растение с множество полезни свойства. Коренът на сладника е силно разклонен, а хоризонталните корени могат да достигнат до 2,5 метра дължина и 1,5 см дебелина. Стъблото на растението достига височина до 2 метра. Листата са нечифтоперести, състоящи се от 7 до 15 продълговато яйцевидни или ланцетни листчета, които са 2-6 см дълги и 0,5-2 см широки, завършващи с израстък и с кафяви точковидни жлези. Цветовете са белезникаво виолетови или виолетово червени, събрани в гроздовидни съцветия. Плодът е светложълт до тъмнокафяв боб с грапава повърхност, дълъг 0,5-3 см и широк 3-6 мм, съдържащ 1-7 бъбрековидни тъмнокафяви или черни семена.
Време за Бране на Сладник
Най-доброто време за бране на сладника е през март-май и септември-ноември.
Начин на Бране
Корените на 3- или 4-годишните растения се изкопават през пролетта преди развитието на растението или през есента след узряването на плодовете. Тънките корени не трябва да се берат. Изкопаният материал се изчиства от надземните части и тънките коренчета, измива се и се оставя да се отцеди. По-дебелите корени се разцепват, а по-дългите се нарязват на парчета, дълги 10-15 см.
Начин на Сушене
Подготвеният материал се суши на слънце, в проветриви помещения или в сушилня при температура до 45°C. Корените се считат за сухи, когато не се прегъват, а се чупят. Рандеман: От 4,5 кг свежи небелени корени се получава 1 кг сухи небелени, а от 5 кг свежи небелени корени се получава 1 кг сухи белени.
Описание на Готовата Билка
Сухите корени от сладник са с цилиндрична форма, с не по-малко от 12 мм дебелина, с тъмнокафява набръчкана кора или без кора, отвътре светложълти, с влакнест лом. Миризмата им е слаба и характерна, а вкусът е силно сладък и дразнещ. Водният извлек от корена силно се пени.
Качествени Изисквания
Фармакопеята допуска влага не повече от 14%; обща пепел - не повече от 6%; пепел, неразтворима в 10% солна киселина - не повече от 2,5%; екстрактно вещество - най-малко 25%. В целите очистени от кората корени се допускат потъмнели, кафени или с остатъци от кората корени - не повече от 10%; корени, по-тънки от 12 мм - не повече от 10%.
Съхранение на Сладник
Сладникът трябва да се съхранява в сухи, проветриви помещения.