Лопен лист - при кашлица и бронхит, Verbascum phlomoides

В наличност
Останали са само %1
кат №
b340conf
В продължение на много десетилетия, народни лечители са използвали лопенът като лекарство. Лопенът има противовъзпалителни, болкоуспокояващи и отхрачващи свойства. Различните части на растението се използва при лечение на заболявания на горните дихателни пътища, като магарешка кашлица и бронхит. Лопенът помага при пневмония.
1,70 лв.
1,70 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Лопен лист - билка

Verbascum Thapsus

В продължение на много десетилетия, народни лечители са използвали лопенът като лекарство. Лопенът има противовъзпалителни, болкоуспокояващи и отхрачващи свойства. Различните части на растението се използва при лечение на заболявания на горните дихателни пътища, като магарешка кашлица и бронхит. Лопенът помага при пневмония.

Отвара от лопен помага при атеросклероза, началния стадий на хипертония, грип и вирусни херпеси. Листата на растението се използват при инфекции на пикочния мехур, камъни в бъбреците, тежък оток. Помага и при гастрит, язва и хемороиди. С отвара от лопен се изплаква косата, за да я подсили и направи по-красива.

Лопенът се използва под формата на мехлеми, които се прилагат в случай на ревматизъм, артрит, възпаление на лицевия нерв, лишей, екзема, абсцеси и циреи.

Жени, които кърмят и имат напукани зърна, могат да използват масло от лопен.

Действие на билката Лопен

Омекчаващо, противовъзпалително и отхрачващо.

Приложение на Лопен лист

При бронхит с обилна бронхиална секреция, бронхиална астма, коклюш, остър катар на горните дихателни пътища с пресипнал глас, възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, диария, чернодробни и жлъчни заболявания.

Външно за гаргара и плакнене на устата и гърлото, за бани при скрофулоза.

Начин на употреба на Лопен лист

1 супена лъжица билка се запарва за 5-10 минути в 250 мл вряща вода. Пие се 2-3 пъти дневно по 150 мл.

Състав

Лопен лист (Verbascum Thapsus).

Противопоказания

Не са открити никакви отрицателни странични ефекти на лопена.

Научете повече за Лопен

Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

Характерни особености

За медицински цели се употребяват:

LXXVI.  Мъхнатият лопен — Verbascum phlomoides L.

LXXVII. Скиптровидният лопен — Verbascum thapsiforme Sch.

И двата вида са двегодишни растения от сем. Живиничеви — Scrophulariaceae.

Посочените два вида се различават главно по листата, които у мъхнатия лопен са яйцевидни, а при основата си стеснени в тесни дръжки. Долните листа на същия лопен са продълговато яйцевидни, а средните и горните не са низбягващи, а разделени. Съцветията към долния си край са разделени.

Листата на скиптровидния лопен са продълговато елипсовидни, а средните и връхните са низбягващи по цялата дължина на междувъзлието, т. е. долната част на листата е срасната на известна дължина по 7 стъблото. Цветовете са събрани по горната част на стъблото.

Строежът на цветовете и при двата вида лопен е еднакъв.

Те са едри, със златножълти венчета, отвън мъхести. Тичинките са жълтеникави, на брой 5, три от които са мъхести и две голи.

Време за бране

Юни—август.

Начин на бране

Събират се листата от двата вида лопен през време на пълното им цъфтене. Билката не трябва да се бере в дъждовно време или в роса, защото такива листа при сушене лесно почерняват и стават негодни за употреба. Събраните листа от лопен се поставят в кошници или кошове.

Недопустими подмеси

При брането билката не трябва да се смесва с другите видове лопен, които се познават главно по това, че тичинките им имат виолетови власинки, а не жълти.

Начин на сушене

Събраните листа се прочистват внимателно от попаднали при брането примеси и веднага се сушат в проветриви помещения, като се разстилат на тънък пласт върху рамки или постелки, или в сушилня при температура до 40°. .

Рандеман

От 9 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените листа на двата вида лопен са със специфичен зелен цвят. Миризмата им е приятна. 

Качествени изисквания

Фармакопеята допуска влага не повече от 8%; обща пепел — не повече от 6%; потъмнели листа — не повече от 3%; цветчета,  странични части от лопен — не повече от 2%; странични органични примеси — не повече от 0,25%.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация