Възпалено гърло и възпаление на сливиците, лечение с билки при децата
Какво представлява възпалено гърло
Възпалено гърло може да бъде причинено от всякакъв вид инфекция, която засяга горните дихателни пътища, включително на носа, синусите, ушите или белите дробове. Най-често болките в гърлото са причинени от вирусни инфекции и от бактериални инфекции, от бактерии, наречени стрептококи. Ако детето ви има висока температура, много болезнено червено гърло и подути жлези веднага се консултирайте с лекар.
Вирусните инфекции на гърлото често са придружени от хрема и кашлица. Алергията към вещества като прах, цветен прашец, както и храни също може да предизвика болки в гърлото. Често гърлото е възпалено след събуждане или в края на деня. През зимния сезон отоплителната система може да пресуши въздуха и да предизвика сутрин болки в гърлото, които отминават, след като няколко часа. Овлажняването на въздуха може да помогне за премахване на това.
Възпаление на сливиците - тонзилит
Възпаленото гърло при детето може да е признак на възпаление на сливиците. Тонзилитът е оток и инфекция на сливиците. Той може да бъде остър или хроничен. Сливиците и аденоидите са част от лимфната система, които се намират на входа на гърлото в задната част на устата. Те се борят срещу инфекции и замърсяването, които влизат в тялото през устата и носните проходи. При остър тонзилит сливиците се възпаляват, подуват се извднъж и възникват болки в задната част на гърлото, лимфните възли на шията се подуват и има общо неразположение.
Тонзилитът може да е предизвикан от настинка, грипен вирус или бактериална инфекция на горните дихателни пътища. Хроничният тонзилит се получава, когато сливиците остават постоянно подути и има чести пристъпи на остър тонзилит. Хроничният тонзилит често се свързва с алергии. Когато сливиците остават подути това е знак, че жлезите работят през цялото време. Колкото по-често детето е изложно на съответния алерген, толкова по-вероятно сливиците да бъдат уголемени.
Най-добрият подход към хроничният тонзилит е подсилване на имунната и лимфната система с билки като цветове от невен, корен от репей и избягване на алергенни храни.
Лечение на възпалено гърло и възпаление на сливиците
• Стимулирайте имунната система с витамини и минерали:
Витамин С 200 до 500 мг три пъти на ден;
Цинк от 10 до 15 мг дневно;
Биофлавоноиди, 100 до 500 мг дневно,
Бета-каротин 10 000 до 25 000 IU дневно.
Лечение на възпалено гърло и възпаление на сливиците с билки
• Билкови чайове, тинктури и сиропи са много полезни за тез ислучаи. Имуностимулиращите и антисептични билки включват корен от астрагал, корен от ехинацея, чесън, корен от хидрастис, корен от женско биле, мащерка и диво индиго. Смесете ги с билки като репей, невен, разене и коприва, които помагат на лимфните възли и аналгетични билки като голтерия, върба, лют червен пипер, карамфил или блатен тъжник.
• Топлите запарки от розмарин, салвия и мащерка могат да се използват, като антисептик за гаргара. Добавете щипка лют червен пипер или джинджифил на прах за гаргара. Гаргара се прави 3 до 4 пъти на ден.
Имунен и лимфен сироп за възпалено гърло: 28 гр ехинацея тинктура, 56 гр сироп от чесън, 56 гр женско биле тинктура, 56 гр мащерка, 56 гр резене, 1 с.л. невен, 1 с.л. голтерия тинктура. Разбърква се добре и се съхранява в стъклена бутилка с кехлибарен цвят. Давайте от 1 до 2 чаени лъжички 4 пъти на ден. Същата тази формула може да се направи под формата на инфузия подсладена с мед.
Съчетание на билкови смеси при възпалено гърло и възпаление на сливиците
Невен и горчив портокал за гаргара
Маслото от горчив портокал е силно антисептично, намалява бактериалните и вирусните инфекции. Това го прави отлично средство за мазане на гърлото с тампони от памук по няколко пъти на ден. Препоръчва се като основна съставка за вирусни и бактериални инфекции на гърлото, включително стрептокок в гърлото. Разбъркайте в бутилка: 56 гр невен, 1 с.л. ехинацея тинктура, 1 чаена лъжица хидрастис тинктура или 1 ч.л масло от горчив портокал. Разклатете добре преди да използвате. Използвайте 30 до 60 капки в 56 гр топла вода за гаргара.
Лопен и лобелия за болки в гърлото, тонзилит и ларингити
28 гр лист от лопен, 56 гр лобелия, 1 чаена лъжица лют червен пипер, 1 литър ябълков оцет и 1 литър вода. Поставете оцета, водата, лопена и лобелията в съд, покрийте съда и оставете да къкри леко в продължение на 15 минути, изключете котлона и добавете лют червен пипер. Потопете кърпа в сместа и увийте шията, отгоре сложете наелон и накрая покрийте със суха кърпа, за да се запази топлината. Използвайте 1 до2 пъти дневно в продължение на 10 до 15 минути всеки път.
Лапа от морков за възпалено гърло
1. Настържете 2 големи моркови. Разстелете го върху тънка кърпа (като тензух) и сгънете кърпата, така че морковът да е затворен. 2. Увийте около гърлото и закрепете с безопасна игла. Покрийте с допълнителен шал или кърпа. Лапата може да бъде топла или студена, в зависимост от това, кое ви кара да се чувствате по-добре.
За студен компрес Комбинирайте натрошен лед с моркова.
За горещ компрес: Поставете кърпата и моркова в гореща вода и изцедете преди да се сложи на врата.