Чесън гранули, Culinary, Allium sativum
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Чесън сушен на гранули
Allium sativum L.
За вкусни и ароматни ястия!
Натурален продукт, получен чрез изсушаване на скилидки чесън.
Народни наименования на билката
Бял лук, лук, чеснов лук, чесън.
Лечебно приложение на Чесън
Чесънът е ценно средство при лечение на високото артериално налягане, атеросклероза, коронарна болест на сърцето. За профилактика на грипа, коремния тиф, холерата, дизентерията и др. Клинично е потвърдено благоприятното действие на чесъна при катари на дихателните пътища, гнойни процеси в белия дроб, ангини, коклюш, кожни заболявания и др. Чесънът подобрява апетита, стимулира отделянето на стомашен сок, на жлъчка, на смилателни ферменти и с това подобрява храносмилането.
*Външно - благоприятно действие при някои кожни заболявания - лишеи, брадавици, екземи, краста, косопад. Под формата на клизми за лечение на глисти (острици), а като промивки— за лечение на бяло течение.
Действие на Чесън
Предизвиква разширяване на кръвоносните съдове (включително тези на сърцето), снижава артериалното налягане, намалява нивото на холестерола в кръвта и отлагането му в стените на кръвоносните съдове, усилва сърдечните съкращения и забавя сърдечния ритъм. Силно фитонцидно действие - убива причинителите на различни инфекциозни заболявания (стрептококи, стафилококи, тифни бактерии, причинителите на грипа, на дизентерията и др.).
Начин на употребана Чесън на прах
Кулинарна цел: Добавете в основни ястия, дресинги, маринати, супи, сосове.
Лечебна цел: 1 супена лъжица чесън гранули се запарва с 500 мл вряща вода за 5 минути, плътно похлупена. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл, преди хранене.
Състав
Чесън корен сушен, гранули (Allium sativum L.).
Противопоказания
Чесънът съдържа мощни вещества, излишъкът от които може да доведе до нежелани последствия. Трябва да бъдете изключително внимателни при консумацията на чесън и да не надвишавате разумна норма, тъй като излишъкът от летливи вещества в организма може да доведе до отравяне. Не трябва да ядете чесън на празен стомах и хора с обостряне на стомашно-чревни заболявания, за да не провокирате киселини или спазми. Този зеленчук стимулира апетита, така че трябва да ограничите употребата му по време на диети. При епилепсия е по-добре да не ядете чесън, тъй като това може да провокира пристъп. С повишено внимание давайте този зеленчук на деца и страдащи от алергия.
Научете повече за Чесъна
Характерни особености
Чесънът — Allium sativum L. — от сем. Кремови — Liliaceae — е луковично растение. Луковицата е разпадлива на няколко отделни луковични (скилидки), до 20 на брой. Стъблото е високо до 50 см. Листата са плоски, ланцетно- линейни. При нашите условия растението почти никога не цъфти, а се размножава по вегетативен път. Цялото растение има характерна миризма и парлив вкус.
Време за бране
Юли — август.
Начин на бране и сушене
Щом листата на чесъна увехнат и започнат да жълтеят, луковиците се изкопават, изчистват се добре от пръстта, оставят се 4-5 дни заедно със стъблата на открито (луковиците непременно на сянка), след което се връзват на връзки или венци и се досушават в проветриви помещения.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения. Да не се оставят да замръзват.
Повече за супер билката - чесън, природния антибиотик, можете да прочетете тук.