Болест на Паркинсон - симптоми и начини да забавим дегенеративните процеси
Болеста на Паркинсон е бавно прогресиращо, неврологично дегенеративно заболяване, което засяга голям брой от функциите в тялото.
Какво представлява болеста на Паркинсон
Проблема възниква в една област на мозъка, наречена субстанция нигра, която отговаря за производството на допамин. Допаминът позволява на нервните сигнали да пътуват от една нервна клетка до друга, изпращайки съобщения до мускулите на тялото. Така се движим, без да се замисляме. Когато клетките, които произвеждат допамин, се загубят до 70-80%, чак тогава се появяват симптомите на Паркинсон. Диагнозата се поставя трудно и чак в напреднал стадий на болеста. Провеждат се много изследвания, с които учените се опитват да разберат причината за болестта на Паркинсон, а повечето от тях доказват, че причината включва комбинация от генетика и околна среда. Болеста на Паркинсон е нелечима, защото няма как да се обърнат дегенеративните процеси в субстанция нигра и тя да се възстанови. Но, непрекъснато се провеждат изследвания за намиране на по-добри методи за облекчаване на симптомите и начина на живот на хората страдащи от това заболяване.
12 ранни признака на болестта на Паркинсон
Разпознаването на болеста на Паркинсон не е никак лесно, защото всички симптоми са характерни и за други, леки, временни състояния. Симптомите на Паркинсон не изглеждат еднакво при всички. Различните хора могат да имат различни симптоми и проблемите могат да се проявят в различен стадий на болеста.
Тремор
Забелязва се леко трептене или потръпване на пръстите, дланта, ръката или брадичката. Тремор в покой е често срещан ранен признак на болестта на Паркинсон.
Конгнитивни затруднения
Затруднения при намерането на думи, влошаваща се памет и трудности при изговарянето на думите, също са един от честите симптоми на болеста.
Промени в настроението
Честите промени в настроението, зачестяващи състояния на депресия, тревога и апатия, също са признак за напредваща в развитието си болест на Паркинсон.
Дребен почерк
Ако забележите, че почеркът ви е станал много по-ситен, отколкото е бил в миналото, това може да е признак на болестта на Паркинсон, наречена микрография.
Загуба на обоняние
Обонянието може да бъде намалено от настинка, грип или запушен нос, но ако забележите, че то намалява или отсъства, когато сте здрави – тогава трябва да потърсите лекар.
Проблеми със съня
Зачестяващи внезапни движения и въртене по време на дълбок сън, могат да бъдат признак на болестта на Паркинсон. При по-лек сън и по време на заспиване тези движения са напърно нормални и не са свързани с тази болест.
Проблеми при движение или ходене
Едни от честите ранни признаци са сковаността или болки в раменете или бедрата. Имайте предвит, че прогресиращ артрит може да причини същите симптоми.
Констипация
Ако няма друга причина (диета или лекарства), които биха предизвикали проблеми с работата на червата, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Запекът може да бъде ранен признак на болестта на Паркинсон.
Пресипнал или нисък глас
Ако има трайна промяна в гласа, която не е предизвикана от настинка или вирус, това може да бъде симптом за болест на Паркинсон. Ако гласът ви започне прогресивно да се променя – стане нисък, тих и пресипнал, тогава е добре да потърсите помощ.
Замръзнало лице
Честото втренчване и сериозното, застинало изражение на лицето за по-дълъг период от време също са един от признаците на заболяването.
Световъртеж или припадъци
Нормално е понякога, при разко изправяне да се почувствате замаяни. Ако, случаите на замайване зачестят и започнат да се проявяват без видима причина, това би могло да бъде симптом на болеста на Паркинсон.
Прегърбване
Прегърбването и леко приведената стойка без друга причина (заболяване на гръбнака, костите или ставите), също са един от симптомите на балеста на Паркинсон.
Как се лекува болеста на Паркинсон?
Важно е да се знае, че болеста на Паркинсон не се лекува. Няма как са се възстанови тази част от мозъка (субстанция нигра), която отговаря за производството на допамин. Допаминът отговаря за голяма част от физиологгичните и психични функции на организма.
Въпреки това, с добра и на време приложена терапия, развитието на болеста може да бъде забавено и живота на хората, диагностицирани с Паркинсон, да бъде значително подобрен.
Съществуват много препарати, които могат да забавят дегенерацията на мозъка и да компенсират производството на допамин. В допълнение към тях, е необходимо да се прилагат упражнения, които помагат на хората да управляват симптомите и да забавят развитието на заболяването.
Натурални средства за овладяване и забавяне на симптомите на болеста на Паркинсон
Пчелно млечице – има невероятни противовъзпалителни, антиоксидантни, антимикробни и имуномодулиращи свойства, забавя процесите на стареене, удължава живота и стимулира функциите на мозъка, подобрява паметта и психичното здраве, и предотвратява невродегенеративни заболявания.
Какао – неговите флавоноиди притежават силни антиоксидантни свойства и стимулират производството на допамин.
Бакопа Мониери (Брахми) – това е билка, която от векове се използа за стимулиране на мозъчната дейност. Тя е изследвана като инструмент за намаляване на неврологичната клетъчна смърт.
Мукуна Пруриенс - ползите от билката се дължат на високото съдържание на аминокиселината L-допа, която е ключов елемент в синтеза на допамин, липсващ при пациентите с Паркинсон.
Коноп (съединението Тетрахидроканабиол) - доказано забавя дегенеративните процеси при множествена склероза и болест на Паркинсон, но е забранен за употреба в редица държави, включително България.
Креатин Монохидрат – съдържа се в храните от животински произход, стимулира синтеза на допамин в мозъка, но са неоходими по-задълбочени изследвания за доказване на ползите му при хора с Паркинсон.
Храни, богати на омега-3 мастни киселини – лененото семе, рапичното олио и орехите са едни от многото храни, които могат да помогнат за предотвратяване или намаляване на дегенеративните заболявания, засягащи мозъка, включително болест на Паркинсон.
Плодове и зеленчуци, богати на антиоксиданти, Витамин С и Витамин Е – силни антиоксиданти, които подсилват действието на препаратите и натуралните средства при лечение на симптомите на Паркинсон.
Какво може да направите, ако имате съмнения за Паркинсон?
Посетете личния си лекар, който да ви насочи към специалист – невролог. Невролога е човека, който може потвърди диагнозата, да назначи лечение и да проследи развитието на болеста. Гимнастика, физиотерапия и терапията с логопед са от съществена важност за овладяване и ограничаване на симптомите. Подкрепата от психолог или близък, с който може да споделяте тревогите си е ключова.
Как болеста Паркинсон се отразява на живота?
Живота на хората засегнати от Паркинсон и техните близки се променя много с прогресиране на заболяването. Необходимо е да се отделя време за физическа и морална подкрепа, които стават все по-необходими с времето. Натоварването за близките се засилва, заедно със задълбочаването на болеста и засяга всички аспекти на живота, включително финансовия. С правилно назначени лекарства за овладяване и забавяне на симптомите, с правилно хранене за подпомагане на лечението, с целенасочена физическа активност и физиотерапия, и не на последна място, с адекватна психологична подкрепа, живота на хората страдащи от болеста на Паркинсон, и живота на техните близки, може да бъде подобрен и значително облекчен.