Алтайско мумио – златното чудо на Тибет
Какво лекува алтайското мумио
Повече от 4000 години хората познават мумиото, като лечебно средство наречено още „кръвта на планината“. В древната източна литература се споменава за лечебните свойства и ефективността на мумиото. Около 70 трактата и лечебници носят информация отностно качествата на мумиото, широката му употреба от лечители, като средство за лечение на регенеративни процеси на човешките тъкани, като противовъзпалително, антитоксично и общоукрепващо средство.
Думата мумио е по-известна с произхода си от гръцки и означава “съхраняващ тялото”, но истинският й произход идва от персийско название, мум, „илирийска смола“. Мумиото е природна смола, комбинация от органични и неорганични компоненти, напълно разтворима във вода с черен или тъмнокафяв цвят. Мумиото представлява само по себе си вещество с много сложен химичен състав, което се добива само в някои определени райони - планините в Тибет, Индия, Алтай, Кавказ и Сибир. Затова най-често се среща и под името Алтайско мумио.
Пречистеното мумио е еднородна маса с еластична консистенция и блестяща повърхност, специфичен смолист аромат и горчив вкус. Мумиото притежава богат комплекс от биологично активни вещества, създаден от природата. Уникалното съчетание на органични и минерални съединения, влизащи в състава му, обославят благоприятното действие на мумийо върху организма. Най-често се препоръчва в качеството му на биологично активна хранителна добавка с общо укрепващо действие, като адаптоген.
Влияние на мумиото върху здравето
Мумиото спомага за положителното повлияване функцията на костна тъкан, нервни стволове, сърдечни мускули; стимулира процесите на кръвотворене, повишава способността на черния дроб да обезврежда токсини. Мумиото подпомага защитните сили на организма. Този природен продукт благоприятно повлиява хора с намалени физически сили и хора подложени на стрес.
Състав на мумиото
Мумийото в своя състав съдържа богат комплекс биологично активни природни вещества, основните от които определят неговото благоприятно повлияване на организма - 30 макро и микроелемента, аминокиселини, витамини- А, В1, В6, В12, Р, етерични масла, органични киселини, смолисти вещества общо над 50 компонента.
Органичните киселини - участват в обмяната на веществата, поддържат киселинно - алкалното равновесие, подобряват дейността на ендокринните жлези, понижават гнилостните процеси в дебелото черво.
Стероиди - способстват за поддържане на равновесието в хормоналната система.
Микро и макроелементи участват в обменните процеси водно-солевите, киселинно-алкалните, а също така и във ферментационните процеси.
Основните от съдържащите се в мумио минерални вещества - калций, фосфор и цинк участват в процесите формиращи костната тъкан, а също така, калцият участва в нормализацията на артериалното налягане, влияе на процесите протичащи в нервно-мускулната и сърдечно-съдовата система.
Фосфорът участва в изграждането на клетъчните стени и формирането на тъканите на сърцето, мозъка, мускулите.
Цинкът укрепва имунната система, репродуктивната система и паметта, снижава нивата на холестерола в кръвта.
Желязото укрепва имунната система, участва в образуването на хемоглобин.
Аминокиселините участват в белтъчната и въглехидратна обмяна, стимулират положително сърдечно-съдовата система, подобряват мозъчното кръвообръщение и трофиката на тъканите. Оказва благоприятно действие при язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Под влияние на приема на мумио се подпомага подобряване на минералния обмен и се усилва зарастването на костни счупвания. Върху това твърдени започва и своите изследвания хирургът А.Ш.Шакиров, който установява, че костният калус се образува за 8-17 дни по-рано от обичайното, след като негови пациенти са приемали мумийо. В Узбекският научно-изследователски институт по травматология и ортопедия са проведени наблюдения при пациенти със счупвания на костите и остеомиелит, които приемали мумийо. Оказало се, че участвалите в наблюденията са се повлияли много добре, като едновременно с това подобрили съня си и общото състояние на организма.
Мумиото най-често се предлага в чист вид, но нерядко участва като съставка в някои продукти, като в комбинация с мед. Балсами с основна съставка мумио, прополисов вазелин с мумио.
Интересна разновидност на мумиото е Шилажитът (мумио). Смола, която е натурален екстракт от древни растителни отлагания и се добива в Хималаите (Индия и Непал). Името шилажит идва от санскрит и означава “победител от планината”.