- Начало /
- Ягода горска лист, Fragaria vesca L.
Горска ягода лист
Fragaria vescа L.
За разлика от обикновените ягоди, които са хибрид от членове на рода Fragaria, тези ягоди растат в дивата природа и са били консумирани от местните хора още от каменната ера. Горските ягоди също са по-сладки, по-вкусни и по-лесни за отглеждане!
Ползите за здравето им са легендарни и всяка част от тези растения е била използвана за някакъв вид медицинско приложение. От сока и листата до плодовете, стъблата и корените, това растение е пълно с полезни хранителни вещества, които могат да донесат редица забележителни ползи за здравето. Повечето от тези ефекти върху тялото могат да се дължат на високите нива на витамин С, витамин А, витамини от семейството на В, калий, танини, флавоноиди, проантоцианиди, фенолни съединения и други летливи киселини и антиоксиданти.
Горските ягоди не се използват толкова широко, колкото в миналото, но все още са полезни за хора, страдащи от дизентерия, подагра, артрит, преждевременно стареене, високо кръвно налягане, висок холестерол, диабет, увреждане на черния дроб, слаба имунна система, висока токсичност, риск от рак, респираторни инфекции, лошо храносмилане, запек и дехидратация.
Листата на растението дива ягода отдавна се използват за лечение на стомашно-чревни проблеми, включително запек, диария, гадене и гастрит. Те също така са изключителни за насърчаване на апетита и подобряване на храносмилателната ефективност и усвояването на хранителни вещества.
Известно е, че листата на растението дива ягода имат диуретични свойства и когато се приготвят в чай, те могат да помогнат за детоксикация на тялото и подобряване на бъбречната функция. Излишното уриниране намалява стреса върху бъбреците и насърчава елиминирането на излишните мазнини, соли, токсини и вода от тялото.
Листата на това растение могат да се варят във вода за 4-5 минути, докато активните съставки се освободят, след което получената течност може да се изпие за премахване на възпалението и болката в гърлото. Това е ефективно главно за хора, които се борят със симптомите на настинка и грип, тъй като тази напитка също може да помогне за намаляване на секретите.
Листата и корените са използвани в билкови чайове за подобряване на жлъчката и функцията на черния дроб, за лечение на възпаление на червата.
Билков чай, приготвен от листата, се използва вътрешно за облекчаване на диария, гастроентерит, заболявания на пикочните пътища и хемороиди.
Чаят се използва и като гаргара за облекчаване на болно гърло, възпаление на венците и язви в устата (афти) и външно за лечение на леки изгаряния, порязвания и ожулвания.
Народни наименования на билката
Беливѝца, горска ягода, капалица, планйца, плюскавица, сунйца, ягода.
Ягода горска лист - действие
Съдоразширяващо, снижава артериалното налягане, забавя сърдечния ритъм и усилва съкратителната способност на сърцето и матката.
Ягода горска лист - приложение
При диарии, стомашно-чревни възпаления, нощно изпотяване. Леко диуретично средство при бъбречни камъни, при подагра, при чернодробни възпаления. Използва се отвара за компреси при мокрещи и кървящи рани. При лош дъх в устата се прави гаргара. Външно се прилага при хемороиди (приготвят се лапи).
Начин на употреба - Ягода горска лист
1 с.л. билка се залива с 250 мл вряща вода и се оставя да кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди хранене 3 пъти дневно.
Състав
Горска ягода лист (Fragaria vescа L.).
Научете повече за Горска ягода
Характерни особености на билката
За медицински цели се събират листата и на двата вида ягода: горска ягода — Fragaria vesca L. — и др. и градинска ягода — хибридна форма, която се отглежда у нас. И двете расч ения са многогодишни, от сем. Розоцветни —- Rosaceae. Листата са съставени от по три яйцевидни, назъбени, закрепени на дълги дръжки листчета. При градинската ягода те са много по-едри. Плодчетата представляват ситни зрънца, разположени по повърхността на разрасналото се месесто цветно дъно, образуващи червен лъжлив плод, който при горската ягода е дребен и ароматичен, а при градинската — едър и по-малко ароматичен.
Време за бране
За горската ягода май—август, а за градинската юни—август.
Начин на бране
Листата на горската ягода се берат с дръжчиците. Листата на градинската ягода се берат без дръжките след обирането на плодовете, но докато имат още зелен цвят. Не трябва да се берат наядени от насекомите, пожълтели или с други повреди листа.
Листата от двата вида ягода се берат, сушат и опаковат поотделно.
Начин на сушене
След прочистване от попаднали при брането примеси и от повредени листа, а за градинската ягода и от листни дръжки събраният материал се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура до 50°.
Готовата билка и след сушене трябва да запази естествения си зелен цвят и да не съдържа ръждиви, пожълтели и кафяви листа.
Рандеман
За градинската ягода от 3,5—4 кг свежи листа се получава 1 кг сухи без листните дръжки, а за горската ягода от 4—4,5 кг свежи листа с дръжчици се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения.
Напишете своето собствено мнение
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Глухарче корен, Taraxacum officinale L.
Цена:
1,90 лв.
|
![]() Гръмотрън корен, Ononis spinosa L.
Цена:
1,56 лв.
|
![]() Теснолист Живовляк лист, Plantago lanceolata L.
Цена:
1,66 лв.
|
![]() Каркаде цели цветове – Хибискус, Hibiscus sabdariffa
Цена:
1,61 лв.
|