Трицветна теменуга стрък - при псориазис и бронхит, Viola tricolor
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Трицветна теменуга стрък - билка
Viola tricolor L.
Трицветната теменуга е красиво цвете, което вероятно много от вас са откъсвали, за да създадат цветно букетче или цветен венец.
Освен красотата си, обаче теменугата впечатлява и с редица лечебни свойства.
Трицветна теменуга - ползи за здравето
В дългата история на употреба като билка, тя се слави като средство за лечение на астма, епилепсия, кожни заболявания и други проблеми. В съвременното билкарство се счита за пречистваща билка и се приема вътрешно за лечение на кожни проблеми като екзема, псориазис. Трицветната теменуга притежава антиастматичен, анодиничен, сърдечен, антиастматичен, успокояващ, потогонен, депуративен, отхрачващ, омекотяващ и слабителен ефект. Като отхрачващо средство е полезно при различни проблеми с белия дроб като астма, магарешка кашлица и бронхит.
Използвайте външно като мехлем при кожни проблеми като екзема, обриви, акне, себорея.
Народни наименования на билката
Дива теменуга, диви очета, кокорче, маневша, мушанка, пъстра теменуга, трицветна теменуга, шарена теменуга.
Лечебно действие на Трицветна теменуга
Отхрачващо, противовъзпалително и диуретично, потогонно и кръвоочистително.
При какви заболявания се прилага билката Трицветна теменуга
При бронхити, кашлица с гъсти секрети, подагра, ревматизъм, като диуретично средство, при различни кожни заболявания, обриви, екземи.
Начин на употреба на Трицветна теменуга стрък
Приготвя се запарка от 2 чаени лъжици билка с 250 мл вряла вода. Като изстине се прецежда. Приема се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
Състав
Трицветна теменуга стрък (Viola tricolor L.).
Противопоказания
В големи дози предизвиква дразнене на стомашно-чревния тракт с гадене, повръщане и диария.
Научете повече за Трицветната теменуга
Характерни особености
Трицветната теменуга — Viola tricolor L. — от сем. Теменугови — Violaсеае — е едногодишно, рядко многогодишно тревисто растение. Стъблото е право, неразклонено или разклонено, но с изправени клонки, високо до 30 см, без издънки при основата си. Листата са с къси дръжчици, голи или покрити с редки и къси четинки — понякога само по первазите и жилките на петурката. Приосновните са овални, а стъблените — елипсовидни или ланцетни, с изтеглен край, снабдени с лировидни перести прилистници. Цветовете са неправилни, различно обагрени, обикновено в комбинация от жълто, синьо, виолетово и бяло. Плодът е кутийка.
Време за бране
Април—юли.
Начин на бране
Отрязва се цялата надземна облистена част на растението на няколко сантиметра от земята. Не трябва да се берат прецъфтели стръкове и стръкове с плодчета.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от пожълтели листа, прецъфтели стръкове, както и от случайни примеси и се суши в проветриви помещения, на сянка, върху рамки или постелки или в сушилня при температура до 45°.
Рандеман
От 5—6 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените стръкове на трицветната теменуга трябва да са запазили естествения си вид и да отговарят на описанието, дадено в „Характерни особености“. Миризмата им е неприятна, а вкусът — слизесто- блудкав.
Съхранение
В сухи, тъмни и проветриви помещения в добре приготвени опаковки. Да се има предвид, че от светлината билката лесно избледнява и губи от качествата си.
Повече за Трицветната теменуга, можете да прочетете тук