Шафран цели близалца, 100% оригинален, Crocus sativus
Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Шафран оригинален и висококачествен, с високо съдържание на шафраново масло
Crocus sativus, близалца (тичинки)
Царят на билките и подправките - най-добрия тоник, източник на младост и потентност!
Шафранът е една от най-ценните и скъпи подправки в света. Определян като "червено злато", неговите червени тичинки се считат за легендарни. Шафранът осигурява на ястията богат, златист цвят и изключително деликатен и ароматен, луксозен вкус. От древни времена се използва в персийската, арабската, европейската и индийската кухня.
И, ако 1 грам ви звучи малко, то имайте предвид че в 1 грам шафран има приблизително около 400-450 близалца! При приготвяне на ястия, правилото е по 3 тичинки на човек, така че 1 грам ще е достатъчен за приблизително 150 порции.
"Не си живял, ако поне веднъж в живота си не си опитал шафран!" Насладете му се!
Какво представлява шафранът?
Шафранът е известна билка и подправка, получавана от цветовете на шафрановия минзухар (Crocus sativus), културен вид минзухар от семейство Перуникови (Iridaceae). Самото растение се нарича също съкратено шафран. Трите близалца на цвета (дисталните краища на пестиците — женските репродуктивни органи на растението) и част от шийката му (стъбло, свързващо близалцата с останалата част от растението) се изсушават и се използват в готварството като подправка и оцветител. Шафранът, който от векове е най-скъпата в света подправка по тегло, расте при естествени условия в Югозападна Азия и Южната част на Европа и по-специално Гърция.
Шафрановият минзухар е многогодишно растение, което цъфти през есента. Предимно култивирано растение, рядко се среща в естествен вид. Той е стерилен триплоиден мутант на източносредиземноморския есенен минзухар Crocus cartwrightianus. Култивираният шафранов минзухар има морави цветове, които са стерилни и не произвеждат семена, които биха могли да покълнат сами, без човешка намеса. Вместо това, луковиците му трябва да се изкопаят и да се разчупят ръчно, за да могат да бъдат засадени отново. Луковиците са кафяви на цвят, до 4,5 см в диаметър, и са покрити с рогозка от успоредни влакна. Когато е във фаза на цъфтене, шафрановият минзухар достига до 30 см. височина. Във всеки цвят е тройно разклоненият пестик, завършващ с три тъмночервени близалца. На дължина те могат да са между 25 и 30 мм.
За един килограм сух шафран са необходими 110 000 – 165 000 цвята. За да се наберат 150 000 цвята са необходими са около 40 часа интензивен денонощен труд на много хора. След изваждане, близалцата бързо се изсушават и (за предпочитане) се запечатват в херметични контейнери. Цените на шафрана на едро и дребно варират от близо 1000 до близо 10 000 евро за килограм. В западните страни средната цена на шафрана дребно е около 1550 евро за килограм. В един килограм има между 160 000 и 450 000 нишки. Яркият тъмночервен цвят, леката влажност, еластичността, скорошната дата на събиране и липсата на отчупени парчета от нишки са белези на пресния шафран. В момента страната, която има най-голям износ на шафран е Иран. Там се произвежда около 95 % от световното потребление на шафрана, съответно и цената на иранския шафран на едро на кг. е най-изгодна. Други големи страни износителки на шафран са Индия, Испания, Гърция и Афганистан.
Вносител: Билки БГ
Исторически факти за шафрана
Характерни за шафрана са леко горчив вкус и нежна приятна миризмата ( йодоформ ). Те се дължат на химическите вещества пикрокроцин и шафранал. Съдържа каротеноидното багрило кроцин, което дава богат златисто-жълт цвят на храната. Заради тези си качества шафранът е много търсена съставка за много храни по целия свят. Той намира приложение и в медицината най-вече за лечение на очни заболявания.
Думата „шафран“ произлиза от старофренския термин от 12 век „safran“, който идва от латинското „safranum“. „Safranum“ е свързано също с италианското „zafferano“ и испанското „azafrán“. „Safranum“ идва от арабската дума „asfar“ (أَصْفَر), която означава „жълт“ чрез паронимното „za‘faran“ (زَعْفَرَان), името на подправката на арабски. Следите от отглеждането на шафран датират т преди 3000 години. Употребата на шафран е документиран за първи път в един асирийски ботанически справочник от 7 век пр.н.е., създаден при царуването на Ашурбанипал. Намерена е документация за използването на шафран за лекуване на около 90 болести в период от 4000 години. Древните средиземноморски народи, сред които египетските парфюмеристи, лекарите от Газа, гражданите на Родос и гръцките куртизанки-хетери използвали шафран в своите парфюми, мазила, путпури, гримове, жертвоприношения и лечения.
Поради изключително голямата си ценност и високата си цена, шафранът често е бил средство за търговия в миналото. През 14-ти век, по време на Черната смърт, търсенето на шафран станало толкова голямо, че били наблюдавани редица кражби на вълшебната билка. Една такава кражба дори станала причина за избухване на т.нар. Шафранова война, която продължила цели 14 седмици.
Кулинарни приложения на шафрана
Шафранът е с особена специфична и неповторима миризма, лек но в същото време усещащ се вкус. В Близкия изток и Южна Европа се добавя в оризови ястия, бистри супи, както и за приготвяне на други солени и сладки ястия, като им придава жълто-оранжев цвят. Най-лесно Шафранът отпуска миризмата си, като се поставят 2-3 близалца в 100 мл вряло прясно мляко с бучица краве масло. Млякото се добавя към ориза или ястието, което приготвяте. Един от любимите чайове на богаташите е чай от шафран, който е на изключително висока цена. Като заместители на скъпия шафран се използват шафранката и куркумата.
Медицински приложения на Saffron
Шафранът, като основен компонент е част от 300 лечебни препарата в ориенталската медицина. Към настоящия момент той е част също така от много и разнообразни лекарствени добавки. При фармацевтичната индустрия се използва за приготвяне на различни лекарствени препарати - тинктури, екстракти, както и добавки за очи. Използвана малка част от шафрана, спомага за подобряване на храносмилането. Повишава потентността, има силно тонизиращо действие, благоприятен е за зрението, общоукрепващ. Шафранът съдържа каротин, 0,34% етерично масло, което в народната медицина се използва като обезболяващо, диуретично, против изпотяване, спазмолитично и сърдечно средство. Благоприятно за укрепване на стомаха, за подобряване на апетита, заболяване на черния дроб, за облекчаване на тежка кашлица, магарешка кашлица.
От къде да си купя ШАФРАН? Цена на българския шафран, цена на шафран за 1 кг. Шафран, цена на грам.
Можете да закупите тук Оригинален Шафран, като изберете от падащото меню разфасовка от 1, 2 или 3 грама, а също 10, 25, 50 и до килограм. Цената на вносния и българския шафран варира от 13 лв. за 1 гр. до 7,500 лв. за 1 кг. Доставката е до Вашия адрес.
Произход
Иран