Лавандула сух цвят при стрес и безсъние, Lavandula angustifolia Mill

В наличност
Останали са само %1
кат №
b324conf
рейтинг:
100 % of 100
Лавандулата е красиво растение, което пленява със своята красота и ухание. Но освен своята красота, тя има и различни ползи за здравето. Помага при тревожност, стрес, безсъние. Успокоява ума.
2,68 лв.
2,68 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Лавандула сух цвят

Lavandula angustifolia Mill

Лавандулата е красиво растение, което пленява със своята красота и ухание. Но освен своята красота, тя има и различни ползи за здравето.

Твърди се, че помага при тревожност, стрес, безсъние. Но как точно действа лавандулата?

Благоприятства дълбокия сън

Не е тайна, че лавандулата се използва най-вече, за да насърчи добрия сън. Просто поставете няколко капки етерично масло от лавандула в арома лампа и вдишайте дълбоко, докато се наслаждавате на завладяващия аромат. Друг начин е да си направите чаша чай от лавандулов цвят преди сън и да го изпиете на бавни глътки. 

Антибактериално и противогъбично действие

Лавандулата е известна със своя привлекателен, успокояващ аромат, но знаете ли, че лавандулата има и антибактериални и противогъбични свойства?

Проучванията установяват, че лавандулата е ефективна срещу различни видове гъбички и бактерии, включително стафилококи.

Защита за мозъка

Все повече доказателства сочат, че лавандулата потенциално лекува или облекчава неврологични заболявания. Предварителни изследвания, изучаващи въздействието на лавандулата върху нервната система, предполагат, че лавандулата има невропротективни свойства или свойства, които могат да защитят вашата нервна система.

Намалява интензитета на болка

Лавандулата често е приветствана заради способността й да намалява болката, независимо дали е остра (временна) или хронична (дългосрочна). Проучване , което разглежда 100 пациенти в интензивно отделение, установи, че след масажиране на етерично масло от лавандула в краката на пациентите, дава значително забележими промени. Те включват понижено кръвно налягане, сърдечна честота, дихателна честота, будност и самата болка.

Когато човек изпитва болка, кръвното налягане и сърдечната честота могат да се повишат, което показва, че лавандулата може да действа като напълно естествено болкоуспокояващо. Други проучвания показват, че лавандулата може да действа като локален аналгетик или болкоуспокояващо, когато се втрива в област от тялото, която изпитва болка.

Потушава стреса и тревожността

Вероятно свещеният граал на ползите от лавандулата е нейната доказана заслуга за намаляване на стреса и тревожността. „Мирисът на лавандула увеличава мозъчната дейност“, обяснява д-р Маджид. "Мирисът влияе върху настроението, производителността и психичните заболявания, като осигурява спокойствие на мозъка."

Изследванията показват, че лавандулата може да подобри симптомите на тревожност като безпокойство, нарушен сън и дори физически симптоми, които тревожността понякога може да причини. Доказано е също, че лавандулата има положително влияние върху общото благосъстояние и качеството на живот. Това е така, защото лавандулата има анксиолитични свойства или свойства за облекчаване на тревожността, които са сравними с тези на обикновените лекарства за тревожност.

Успокоява стомаха

Чай от лавандула помага при различни храносмилателни проблеми като повръщане, гадене, чревни газове, разстроен стомах и подуване на корема.

И още ползи:

Използването на лавандула може да повиши апетита и нормализира киселинността. Смята се, че това растение е благоприятно за жлъчката.

Мигренозна болка, ревматични пристъпи, повишена раздразнителност и силно сърцебиене - в такива случаи, също може да помогне на лавандула. Тази билка помага за лечение на грип.

Изненадващ ефект има етерично масло от лавандула върху човешката памет. Тя позволява на човек да бързо да вземе правилното решение във всяка стресова ситуация.

Рецепти с Лавандула

Лавандуловият сироп се приготвя от 200 грама пресни лавандулови пъпки. Трябва да се покрият с половин литър вряща вода,  и да се натиснат за 6-7  дена. След това   течността се прецежда и се добавя килограм захар или мед. Разбърква се добре и се вари като се разбърква непрекъснато, докато се получи гъст сироп. Сиропът се приема 3 пъти на ден по 1 чаена лъжичка с вода. След 30 минути от приема на сиропа, трябва да се консумирате храна.
Полученият сироп помага при нервно изтощение, тахикардия, главоболие, настинки. 

Тампон, напоен с масло от лавандула помага при секреция от ухото.

При безапетитие: 5 капки лавандулово масло върху бучка захар.

При бронхит: приемете няколко капки масло от лавандула с добавена 1 чаена лъжичка мед.

Настойки от лавандула:  2 супени лъжици билка се заливат с 500 мл вряща вода, кисне 2 часа. Пие се по 150 мл 3 пъти дневно преди хранене.

Състав

Сух цвят от лавандула (Lavandula angustifolia Mill.).

Противопоказания

Лавандуловото масло не може да се използва по време на бременност, особено в първите месеци. Лавандулата може да помогне за съкращаване  на мускулите на матката.

След аборт също не се препоръчва  използването на  лавандулово масло, за не да предизвика кървене. Лавандула не може да се използва, ако пациентът приема на лекарството с йод или желязо.

Използването на лавандулово масло в големи количества може да допринесе за депресия и дразнене на лигавицата на стомаха и червата.

Научете повече за Лавандулата

Характерни особености на билката

Лавандулата —Lavandula vera D. С. (= L. spica L. =L. officinalis Chaix)— от сем. Устноцветни — Labiatae—е висок до 60 см полухраст. Стъблото е четвъртито. Листата са линейни, срещуположни, целокрайни, сивобелезникави, по-старите зелени. Цветовете са бледо- или синьовиолетови, събрани в класовидни съцветия на върха на стъблото.

Време за бране

Юли—август.

Начин на бране

Ожънват се цветоносните стъбла по време на цъфтенето в сухо, по възможност слънчево време. Събраният материал се предава свеж на билкосъбирателната организация или се суши.

Начин на сушене

От събрания материал се правят китчици, които се сушат за-качени на пирони, канапи, телове и др. в проветриви помещения или се разстилат върху рамки или постелки и се сушат при обикновени условия или в сушилня при температура не повече от 35°. След изсушаване съцветията се изчукват, а цветовете се прочистват чрез пресяване и превяване.

Рандеман

От 9 кг свежи съцветия се получава 1 кг сух цвят.

Лавандула – лечебни  форми

Една седмица след началото на цъфтежа на лавандулата, можете да започнете да събирате билката. Вие трябва  да берете цвета сутрин. Съхненето се извършва в добре проветриво и тъмно място. На светлината цветовете могат да загубят красивата си и характерна окраска.
Лавандулата се използва под формата на сиропи, отвари и настойки, както и като  етерично масло, което се използва и за медицински цели.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения настрана от другите билки, за да не им предаде миризмата си.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация