Резене семе – Фенел, при подуване и газове, Foeniculum vulgare
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Резене – Фенел семе
Foeniculum vulgare Mill.
Резенето (Foeniculum vulgare), известно още като див копър и фенел, е добре познато и важно лечебно и ароматно растение. Семената му се използват като овкусители в печива, месни и рибни ястия, сладолед, алкохолни напитки и билкови смеси.
Както хрупкавата луковица, така и семената на растението имат мек вкус, подобен на женско биле. И все пак, ароматът на семената е по-мощен поради етеричните масла, съдържащи се в тях.
Освен многобройните си кулинарни приложения, резенето и неговите семена предлагат широк спектър от ползи за здравето и могат да осигурят антиоксидантни, противовъзпалителни и антибактериални ефекти.
Използва се в традиционната медицина върху широк спектър от заболявания, свързани с храносмилателната, ендокринната, репродуктивната и дихателната системи. Освен това се използва и като стимулираща лактацията, билка за кърмещи майки.
Народни наименования на билката
Аптекарски копър, влашки копър, зимен копър, копър, морач, резене, сминд, див копър, фенел, фенхел.
Действие на Резене семе
Газогонно, апетитовъзбуждащо, слабително, откашлично, диуретично, отхрачващо, лактогонно, общостимулиращо.
Ползи на Резене семе
Стимулират храносмилането. Подобряват апетита. Премахва запека и коликите. Действа газогонно и слабително. Използва се и като отхрачващо средство при бронхит и коклюш. Има общостимулиращо действие и увеличава работоспособността. Регулира нередовната менструация.
Начин на употреба на Резене семе
Кулинарна цел
Добавете към супи, сосове, риба, свинско, птиче месо, картофи, печива и сладкиши. Комбинирайте с анасон, кориандър, чесън, ким.
Лечебна цел
При колики при кърмачета: Запарка от 1 чаена лъжица (2-3 г) счукани семена се заливат с 250 мл вряща вода, престояват 10 минути в нея. Прецежда се и се подслажда. Дават се по 1-2 чаени лъжици след кърмене.
За възрастни се прави 3 пъти по-концентрирана запарка, която се приготвя по същия начин и се приема по 1 супена лъжица след хранене.
Състав
Резене цяло семе (Foeniculum vulgare Mill.).
Противопоказания
Не се препоръчват лечебни дози от резене по време на бременност!
Не превишавайте препоръчваната доза, тъй като семената са потенциално токсични в големи количества!
Поглъщането на дори малки количества неразредено масло от резене, може да предизвика гадене, повръщане и гърчове.
Научете повече за Резене семе
Характерни особености
Резенето - Foeniculuni officinale All. ( — Foeniculunicapilaceum Gilib. Foeniculuni dulce Mill. = Foeniculuni vulgare MillJ —- от сем. Сенникоцветни — Umbelliferae — е двегодишно или многогодишно растение. Коренът е вретеновиден, отвън сивокестеняв, отвътре бял. Стъблото е до 2 м високо, голо, на върха разклонено, със синкав налеп. Листата са разсечени на тесни, почти нишковидни листчета, а при основата си преминават в жлебовидна дръжка. Цветовете са жълти, събрани в много сенници. Плодовете са двусеменни, продълговато-яйцевидни, с 5 силно изпъкнали надлъжни ребра, лесно разделящи се. Цялото растение има силна приятна миризма.
Време за бране
Юли — август.
Начин на бране
Резенето се събира по време на восъчната му фаза на узряване, когато съдържа най-много етерично масло. Когато плодчетата започнат да пожълтяват, ожънва се цялата надземна част на растението рано сутрин, докато е още влажно, или вечер. В сухо време плодчетата се изронват много лесно. Ожънатите растения се навързват на снопчета и се оставят изправени на нивата, за да се доизсушат и плодчетата да дозреят. След това снопите се изчукват или овършават, а получените плодчета се прочистват чрез превяване и пресяване.
Начин на сушаване
Прочистените плодчета се разстилат върху постелка на сянка или в сушилня при температура до 35°, за да се досушат, като се разбъркват от време на време с лопата.
Описание на готовата билка. Изсушените плодчета от резене са зеленокестеняви, лесно разпадащи се на две семена. На върховете на семената след разпадането на плодчето се забелязват остатъци от общата дръжка. Външната страна на отделните семена е изпъкнала, а вътрешната — плоска. Изпъкналата страна е снабдена с 5 силно изпъкнали надлъжни ребра. Всяко семе е с продълговата форма, дълго 4—10 мм, широко 1,5—4 мм, с зеленикавокестеняв цвят. Миризмата име характерна, а вкусът — сладникав, парлив.
Качествени изисквания
По БДС 1625—54 резенето се класифицира на разрядно и неразрядно.
Разрядно резене
Допуска се влага не повече от 12% ( за I, II и III качество); чужди примеси — не повече от 1,5% за I качество, не повече от 2,5% за II качество и не повече от 3% за III качество; зърнени примеси — не повече от 2% за I качество, не повече от 2,5% за II качество и не повече от 4% за III качество. Изисква се също разрядното резене да има характерния за вида и сорта цвят, да не е запарено и да няма миризма на плесен, мухъл и други чужди миризми. Разделените семена (половинките от плода) се считат за редовна стока
Неразрядно резене
За такова се приема резене, което не отговаря на един от показателите на разрядното резене от III качество. Допуска се да съдържа влага не повече от 16%; чужди примеси (инертни: пръст, пясък, камъчета, прах, части от стъбла, листа и плява; плевелни и културни семена, с изключение на ким, анасон, кимион и кориандър; повредени семена, развалени от запарване, загниване и плесен, с явно повредена вътрешност) — не повече от 8%; зърнени примеси (повърхностно повредени семена от резене от запарване и плесен, но със запазена и неповредена вътрешност. Също и семена от кориандър, анасон, ким и кимион) — не повече от 20%.
Не се допуска запарване, нито миризма на плесен, мухъл и други чужди миризми. Неразрядното резене не се дели на качества, а състоянието му се определя по отношение на чистотата и влагата в проценти, като се посочва причината, поради която е класифицирано като неразрядно.
По Фармакопеята предназначеното за медицински Цели резене трябва да съдържа етерично масло не по-малко от 3%. Правилата за приемане на плод от резене са съгласно БДС 600—51, а вземането на проби и определянето на качеството на резе-нето се извършва съгласно БДС 3642—59.
Съхранение
В сухи, проветриви и хладни помещения.