bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Народно лечение при Пневмония

Народно лечение при Пневмония

  • Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Гръден чай – бронхиален, при кашлица, насипен

    Цена: 6,98 лв.

  • Тинктура Бронхо - при кашлица, Bioherba, 20 мл

    Тинктура Бронхо - при кашлица, Bioherba, 20 мл

    Цена: 5,46 лв.

  • Пневмонията е инфекция на белите дробове, която може да бъде причинена от бактерии, вируси или гъбички. Инфекцията причинява възпаление на алвеолите на дробровете, които се пълнят с течност или гной. Пневмонията затруднява приема и преноса на кислород, а симптомите й могат да варират от леки до тежки, и да включват кашлица, висока температура, треска и затруднено дишане. Болестта често се разпространява по въздушно-капков път, при близък контакт, чрез кашлица, кихане, при допир със заразен човек и дори издишване. Може да бъде пренесена и при контакт с хора, които не проявяват симптоми на болестта.

    Съществуват редица фактори, които влияят на тежестта, с която протича заболяването, като например типа на бактерията, причиняваща белодробната инфекция, възрастта на болния и общото състояние на организма. Най-застрашени са бебета и малки деца, хората над 65 години, както и тези с други здравословни проблеми.

    Пневмонията е водеща причина за хоспитализацията на деца и възрастни в световен мащаб. Повечето случаи могат да бъдат успешно лекувани, но често са необходими седмици за пълно възстановяване.

    Съществуват няколко основни типа пневмония:

    • - бактериална
    • вирусна
    • алергична
    • хронична
    • аспирационна

    Бактериална пневмония: тя е  най-често срещана и се  причинява от стрептококови бактерии. Среща се, когато организмът е отслабен заради друга болест, недохранване, слаб имунитет и др.

    Тази пневмония засяга всички възрасти, но най-често това са:

    хора с изтощен организъм
    постоперативни пациенти
    хора злоупотребяващи с алкохол
    хора с респираторни и вирусни заболявания 

    Симптомите включват: треперене, студени тръпки, висока температура, учестено дишане, изпотяване, синкав цвят на устните, зеленикава слуз.

    Вирусна пневмония: тя се характеризира с възпаление и подуване на белите дробове, и се причинява от различни вируси. Вирусите се разпространяват по въздушно-капков път, което е причината за шерокото разпространение на този вид пневмония. Симптомите при вирусната пневмония са подобни на тези при бактериалната, като понякога пациентите могат да получат задух или влошаване на кашлицата. Най-често се появява през зимните месеци. Хората в риск са:

    тези със слаба имунна система
    с вируса на СПИН
    малки деца
    възрастни хора
    пациенти с трансплантации

    Алергична пневмония: причината за нейното развитие, обикновено е алергично белодробно заболяване. Хората в риск са тези, които страдат от различни видове алергии, чието проявление е свързано с дихателната система и носоглътката.

    Характерни симптоми:

    висока температура
    храчки-слуз
    задух
    проблеми с дишането
    сърдечна недостатъчност (при тежки случаи)

    Хронична пневмония: този вид пневмония се появява периодично и се задържа за по-дълго време. Тя се причинява от вируси, бактерии или гъбички, които „нападат” белите дробове при занижен имунитет в следствие на други заболявания, прием на медикаменти, нездравословен начин на живот, неблагоприятна среда на работа и др. Признаците за хронична пневмония са:

    кашлица, хрипове
    умора, затруднено дишане
    нощно изпотяване, болки в гърдите
    висока температура

    Кръвните тестове при пациенти страдащи от хронична пневмония показват много високи нива на бели кръвни телца и други признаци на хронично възпаление.

    Аспирационна пневмония: тя възниква, когато храна, слюнка, течности или повърнати материи се вдишат в дихателните пътища, водещи до белите дробове, вместо да бъдат погълнати в хранопровода и стомаха. В инхалираните субстанции се съдържат бактерии, които попадат в белите дробове и причиняват аспирационна пневмония. Тя се среща най-често при възрастни хора и малки деца, но може да засегне всеки. Хората със здрави дихателни пътища и нормален кашличен рефлекс обикновено се закашлят автоматично и изхвърлят нежеланите частици от дихателните пътища, като по този начин предотвратяват възникването на възпаление. Хората, които имат респираторни заболявания, нарушен кашличен рефлекс, отслабена имунна система, са по-предразположени към аспирационна пневмония. Заболяването може сериозно да увреди организма, като причини:

    изгаряне на хранопровода (лигавицата)
    увреждане на алвеоло-капилярната мембрана
    запушване на бронхите

    Интересен факт е, че едни и същи вируси, които причиняват грип и настинка, могат да доведат до пневмония. Ако те засегнат гърлото, синусите и горните дихателни пътища-причиняват настинка, а ако достигнат до белите дробове-причиняват пневмония.

    Усложнения при пневмония: в повечето случаи пневмонията предизвиква отделяне на храчки. Обикновено слузта е с червено-кафяв или зелено-жълт цвят и може да e сигнал за бактериална инфекция. Някои бактериални инфекции се развиват само за няколко часа. Като цяло, пневмониите, причинени от бактериални инфекции протичат по-тежко и носят повече усложнения от вирусните пневмонии.

    Храни с благоприятно действие срещу инфекцията

    Някои видове храни имат доста добри антибактериални и антивирусни свойства, и могат да облекчат значително оздравителния процес. Повечето от тях притежават и много добри антиоксидантни качества, напримерлук, чесън, лют червен пипер, зеле, карфиол, гъби, джинджифил, ананас, лимони, малини, сливи, кисело мляко

    Билки и народни рецепти за облекчаване на симптомите и стимулиране на оздравителния процес при пневмонии.

     

    Мед и зехтинМед и зехтин

    Една супена лъжица мед се смесва с 1 супена лъжица зехтин. Консумирайте три пъти дневно преди храна.

    Сусамово семе

    В чаша вода добавете 15мг сусам, щипка сол, чаена лъжичка ленено семе и една супена лъжица мед. Консумирайте по една лъжичка от сместа 4-5 пъти дневно за отхрачване и облекчаване на болката.

    Лимонов сок              

    В чаша хладка вода поставете щипка каменна сол и 50мл лимонов сок. Това облекчава и кашлицата.

    Сода

    Разтворете в чаша топло мляко, чаена лъжичка сода бикарбонат- изпийте на екс. Пийте 3пъти дневно.

     

    МорковиМоркови и спанак

    Пийте по 300 мл  сок от моркови и 200 мл  сок от спанак всеки ден. Това ще направи дробовете по здрави.



    Магарешки бодил

    В съд с вода ( 200-300 мл) сложете цвят от магарешки бодил. Поставете да ври на слаб огън за около 10 минути. След като изстине, филтрирайте и добавете 2-3 супени лъжици мед. Пийте по една кафена чаша 3 пъти дневно в рамките на двайсет дни.

    Джинджифил

    Вземайте джинджифил на прах (1-2 гр.) или пресен сок 10 мгс една лъжица мед 2-3 пъти дневно.

    Сокове от пресни сезонни плодове

    Фреш от пресни плодове

    (ябълка, портокал, ананас)

    В началото на пневмонията, първите 5-7 дни, пийте повече прясно изцедени сокове. Разреждате с топла вода 1:1 и пийте през 2 часа.

     

    Избягвайте кафето, чая и газираната вода.

     

    Канела и карамфилКанела и карамфил

    Смесете:

    500 гр. пчелен мед

    200 гр. краве масло

    5 лимона

    1 с.л канела

    1 с.л (препечен и счукан карамфил)

    Смелете лимоните и разбъркайте добре цялата смес. Приема се 3 пъти дневно преди хранене по 1 супена лъжица.

    Камфор

    Смесете топло терпентиново масло със същото количество камфор. Нанесете го върху гърдите или направете лек масаж.

    БосилекБосилек

    Вземете няколко пресни листа от босилек и ги изцедете. Към получения сок добавете щипка смлян черен пипер. Вземайте от сместа по 1 чаена лъжичка на всеки 1 час (в продължение на 6 часа).

     

    Компрес от коприва

    Изпържете петстотин грама коприва с 3 с.л. свинска мас. След като изстине малко сместа, поставете я върху лист хартия и наложете върху гърдите. След три часа махнете компреса и поставете само памук върху гърдите, дръжте го 5-6 часа.

     

    Забележка!

    Посочените рецепти са за облекчаване на симптомите и ускоряване на оздравителния процес. Ако имате съмнения и симптоми, които придполагат евентуално развитие на пневмония, задължително се консултирайте с лекар! Ненавременното лечение на пневмония може да има сериозни и фатални последици за здравето.