Синя метличина цвят - при липса на апетит и изтощение, Centaurea cyanus
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Метличина синя цвят - билка
Centaurea cyanus L.
Метличината, наричана още Полски синчец, е цвете от семейството на Маргаритките, отличаващо се със своите ярко сини цветове. Цветовете, които са богат източник на нектар, привличат пеперуди и пчели, които са основните опрашители на растението.
Ползи за здравето на Синя метличина
Народната медицина отдавна препоръчва прилагането на чай от метличина при изтощени от дълго заболяване болни, при безапетитие от най-различен произход, както и при заболявания на бъбреците и на пикочоотделителните пътища (нефрити, нефрозонефрити, нефролитиаза, уретрити и цистити). Препоръчва се също така употребата на билката при заболявания на жлъчните пътища. Народната медицина препоръчва използването на извлеци от метличина и при възпалителни заболявания на бронхите, при магарешка кашлица, при обструктивен бронхиален синдром като отхрачващо и противовъзпалително средство.
Инфузията се използва за лечение на запек, воднянка, бъбречни заболявания и изплакване на устата при язви, както и кървене на венците. Спира кървенето при отворени рани.
Вода за очи, приготвена от цвят на метличина се използва при конюнктивит, очни заболявания и уморени, напрегнати или подпухнали очи.
Прилагайте инфузията от венчелистчетата вътрешно за лечение на гъбични инфекции.
Запарката от цветове (изсушени или пресни) се използва за измиване на скалпа при пърхот и екзема.
Полезна за хора, които изпитват стрес, тревожност, депресия и други нарушения на нервната система.
Народни наименования на билката
Кърска метла, метличина, полски синчец, ръжено цвете, синя метла, сукнйца, табашка метла.
Действие на Метличина цвят
Апетитовъзбуждащо, жлъчегонно, диуретично.
Приложение на билката Синя метличина
Препоръчва се при безапетитие, лошо храносмилане, магарешка кашлица, ангина, възпаление на бъбреците, чернодробни и жлъчни заболявания, възпаление на очите.
Начин на употреба на Синя метличина цвят
Отвара: 1 чаена лъжичка цвят от метличина се залива с 250 мл вряща вода и се запарва за 10 минути. Прецежда се. Отварата се пие по 80 мл, 3 пъти дневно, преди хранене.
*Външно - при заболявания на кожата и за промивка при възпаление на очите.
Противопоказания
Тъй като в цветовете на синята метличина се съдържа багрило с хубав син цвят, то с тях могат да бъдат боядисвани вълнени и памучни прежди в синя оцветка, а ако се прибавят и цветове от див мак, получава се виолетова оцветка.
Научете повече за билката Синя метличина
Характерни особености на билката
Полският синчец — Centaurea cyaniis L. — от сем. Сложноцветни — Compositae— е едногодишно или двегодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 60 см, изправено, горе разклонено. Листата са линейно ланцетни. Цветовете са сини, събрани в кошнички.
Време за бране
Юни—август.
Начин на бране
Според поръчката се берат или само периферните езичести цветчета от цветната кошничка, или цялата цветна кошничка през време на пълното разцъфтяване на растението.
Брането се извършва в сухо, по възможност слънчево време. Отрязва се или се скъсва цветната кошничка без дръжката.
Ако ще се берат само периферните езичести цветчета, също се отрязва цялата цветна кошничка и след това се скъсват периферните цветчета, като се внимава да не се откъсват и вътрешните тръбести. Колкото по-малко вътрешни тръбести цветчета има в билката, толкова тя е с по-високо качество.
Начин на сушене
Веднага след брането и прочистването от случайни примеси събраният материал се суши на сянка в проветриви помещения или в сушилня при температура до 40°. Да се суши бързо. При бавно сушене има опасност цветчетата да избледнеят и да загубят хубавия си син цвят, за който се ценят.
Сушенето на слънце не се препоръчва, защото има опасност билката да изгуби ясносиния си цвят.
Рандеман
От 5 кг свежи цели цветни главички се получава 1 кг сухи. От 7 кг свежи периферни цветчета се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените цветни главички или само периферните езичести цветчета трябва да са запазили естествения си вид. Миризмата им е без особености, а вкусът — слабо горчив и тръпчив.
Съхранение
В сухи, проветриви и тъмни помещения в добре затворени опаковки.
Повече за Синята метличина, можете да прочетете тук