Мащерка лист и цвят ронена - кулинарна, Thymus

В наличност
Останали са само %1
кат №
b363conf
Ароматна дива мащерка ронена - само чист цвят и листенца, което я прави особено подходяща като подправка в ястия. Благодарение на отличителния си вкус, мащерката е основна подправка в кулинарията и до днес. Но мащерката може да се похвали и с множество полезни лечебни качества.
1,44 лв.
1,44 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Мащерка ронена – само листенца и цвят

Thymus serpyllum

Ароматна дива мащерка ронена - само чист цвят и листенца, което я прави особено подходяща като подправка в ястия

Благодарение на отличителния си вкус, мащерката е основна подправка в кулинарията и до днес. Но мащерката може да се похвали и с множество полезни лечебни качества. 

Благодарение на антибактериалното си действие, мащерката е ефикасна в борбата с акнето.

Понижава кръвното налягане. Помага за облекчаване на кашлицата. Повишава имунитета. Има дезинфекциращо действие. Повишава настроението. Предотвратява бактериални инфекции. Помага при лечението на гъбични инфекции.

Народни наименования на билката
Бабина душица, воленика, див чай, дива чубрица, душичина, майчина душица, махра, мащерка, овчарска мерудия, бленица.

Действие на Мащерка

Мащерката има антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично и газогонно действие. Има и известно болкоуспокояващо действие, успокоява нервната система.

Приложение на Мащерка

Мащерката се използва при суха и еластична кашлица, при остри катари на горните дихателни пътища, бронхит, коклюш, астма.

При хронични гастрити, язва, метеоризъм. Действа антисептично, противовъзпалително, изчистващо, спазмолитично, болкоуспокояващо.

При нервна възбуда, безсъние, главоболие, анемия.

При възпаление на устната лигавица или кожата.

Начин на употреба на Мащерка

Кулинарна цел: За овкусяване на месни и зеленчукови ястия, салати, супи, яхнии и др.

Запарка: 2 супени лъжици билка се запарва с 500 мл вряща вода за 10 минути. Приема се 3 пъти дневно по 150 мл, 20 мин преди хранене. Може да се подслажда.

За външна употреба (бани, гаргара) се използва запарка от 100 гр. суха билка и 2 л вряща вода, която след изстиване се прецежда.

Методи на приложение на лечебни средства от мащерка

Настойки от мащерка се използват при инфекции на гърдите, стомашна простуда или раздразнени черва.

Тинктурата от мащерка се използва при диария или като отхрачващо средство при гръдни инфекции.

Гаргарата от мащерка с настойка или разредена тинктура се прилага при възпалено гърло.

Тоалетен душ с настойка от мащерка се използва за лечение на вагинални инфекции.

Сироп, направен от отвара от мащерка се използва за кашлица и белодробни инфекции.

Гърдите се разтриват с етерично масло от мащерка при гръдни инфекции.

Етерично масло от мащерка се прилага при ухапвания от насекоми, а също и краста, инфектирани рани или се добавя към водата във ваната при слабост и артритни състояния.

Масажното масло от етерично масло от мащерка заедно с лавандулово масло, е едно много ефективно лечение при ревматични болки или разтегнати мускули.

Състав

Мащерка листенца и цвят (Thymus serpyllum).

Научете повече за Мащерка

Характерни особености
За медицински цели се употребяват дивата мащерка — Thymus serpyllum L.— и питомната мащерка — Thymus vulgaris L. — от сем. Устноцветни — Labiatae.

Дивата мащерка е сборна група, която у нас се среща в много видове, вариянти и форми (36 вида, 3 подвида, 93 вариетета и др.), различаващи се помежду си по размери, разклоненост и окосменост на стъблата, по големина и окосменост на чашките и венчетата, по форма, големина и окосменост на листата и др. Те са дребни, туфести полухрастчета. Стъблото обикновено е пълзящо. Листата са срещуположни, тъмнозелени отгоре, сивозелени отдолу, целокрайни, с най-различна форма и големина. Цветовете са бледорозови или синкавопурпурни. Цялото растение има силна приятна миризма.

Питомната мащерка расте в диво състояние по северозападната част на Средиземноморската област. У нас не се среща диворастяща. Култивирането ѝ не се налага поради изобилието на разнообразните видове местни мащерки, чието съдържание на феноли в. етеричното масло се приближава до съдържанието на фенолите от маслото на питомната, мащерка.

Време за бране
Май—август.

Начин на бране и сушене
Берат се листата и цветните главички на растението по следния начин. Ожънват се /целите връхни, тънки и пораснали през същата година обли- стени стръкове на растението в началото на цъфтенето или през време на цъфтенето. След прочистването на събрания материал от миналогодишни необлистени и одървенели стъбла, повредени листа и други примеси той се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура, не повече от 35°. След сушенето стръковете се подлагат на манипулация, при която листата и цветните главички се отделят от стъблата. Това се извършва ръчно, чрез изчукване или овършаване, след което листата и цветните главички се отделят от стъблата чрез отвяване и пресяване. Ръчното прочистване е за предпочитане, понеже билката остава с по-цели, ненатрошени листа и цветни главички. Вторият начин е по-рентабилен, но дава по- натрошена билка.

Рандеман
От 7 — 8 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи листа и цветни главички.

Описание на готовата билка. Изсушените листа и цветните главички имат характерна, приятно ароматична миризма. Тя се засилва при разтриване между пръстите или дланите. Вкусът е слабо горчив, балсамов.

Качествени изисквания
По Фармакопеята се допуска влага не повече от 13%; обща пепел — не повече от 12%; пенел, неразтворима в 10% солна киселина, — не повече от 7%; начупени стъбла с дебелина около 1 мм •—-не повече от 5%; странични органични примеси — не повече от 1%; етерично масло — не по-малко от 1%.

Съхранение
В сухи и проветриви помещения в добре .направени опаковки на хладно място.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация