Синузит при децата, билки, витамини и видове инхалации при деца със синузит
Какво представлява синузитът
Синузитът може да бъде остър или хроничен. Острият синузит е възпаление или инфекция на синусите, изпълващи с въздух носните кухини.
Симптоми на синузит
Синузитът е придружен от един или няколко от следните симптоми: болка и подуване на лицето, главоболие, запушен нос, непрозрачна към жълто-зелена секреция от носа, повишена температура и кашлица. При хроничния синузит течността в синусите е постоянна и лигавицата се подува. Хроничният синузит често води до увеличение на инфекциите на синусите, защото постоянната секреция и възпаление ни правят по-податливи към инфекции.Тъй като синусите са продължение на носната кухина те също биват засегнати от инфекцията на носа или алергична реакция в носа. Понякога, вирус или алергия, които засягат синусните отвори, предизвикват вторична бактериална инфекция. Ако детето получава чести остри инфекции на синусите с периоди на постоянна секреция от носа е важно да се приложи лечение на синусите за хроничен синузит, както и лечение на острите инфекции. Добре е да се подобри здравето на имунната система и да се разреши хроничното възпаление в носните проходи и евентуални алергии.
Хроничният синузит често е свързан с храна, прах, домашни любимци или алергия към цветен прашец. Това води до хронично възпаление на синусите и носната лигавица, и за намаляване на локалния имунен отговор. Ключът е да се премахнат хранителните алергени, за които се знае, че дразнят имунната система, стабилизират възпалението в организма и изграждат мембрания и локалния имунен отговор с диета, билки, витамини и минерали.
Имунно поддържащи витамини и минерали при синузит
Витамин С, 200 до 500 мг три пъти на ден.
Цинк, от 10 до 15 мг. дневно.
Биофлавоноиди, от 100 до 500 мг дневно.
Бета-каротин, 10000 до 25000 I.U. дневно.
По време на остър синузит, избягвайте млечни продукти, особено мляко, сирене и сладолед, тъй като те увеличават производството на секрет в организма. Избягвайте други храни, които са имунно - стресови фактори, като рафинирана захар, преработени храни, цитрусови плодове и пшеница. Приемайте зеленчукови супи, много чесън и лук и пълнозърнести зърнени каши.
Лечение на синузит с билки
Нека в тези периоди детето да пие много течности, за промиване на бъбреците и лигавиците. Препоръчват се разредени плодови сокове, билкови чайове или вода. Изберете билки, които подпомагат имунния отговор в борбата с инфекцията като клинавиче, ехинацея, чесън и диво индиго. Смесете билки, които помагат за локалния имунен отговор в синусите като цветове от бъз, невен и лайка. Добавете и противовъзпалителни билки като семена на сминдух и женско биле и антисептични билки като чесън, хидрастис, розмарин или мащерка. Накрая добавете малко джинджифил или канела, за да се увеличи циркулацията на топлина в организма.
• Използвайте билки за инхалация, направена от ароматни растения с високо съдържание на етерични масла като евкалиптови листа, цветове от лавандула, розмарин, градински чай, мащерка или цветове от равнец. Те ще помогнат да се стимулира воднистата секреция от мембраните и за намаляване на микробната дейност, ще помогнат за разрешаване на инфекцията. Капнете няколко капки масло върху памук и го поставете върху изпарител, за да се се изпълни стаята, където детето спи с ароматен въздух.
• Слагайте топли компреси на лицето, за да помогне за облекчаване на дискомфорта, да освободи секретите и да помогне на синусите да се отпушат. Използвайте билкови компреси, напоени с джинджифил, бял равнец или евкалипт, за да се затопли района и дъбова кора и кора на хамамелис за да изсъхне.