Кашлица, лечение с билки при децата

ka6lica.jpgКакво представлява кашлицата

Кашлицата е естествен рефлекс, който запазва дихателните пътища от чужди вредители, които могат да блокират или да дразнят дихателните пътища. Най-често, кашлицата е полезна като начин за изчистване на дихателните пътища. Въпреки това, има моменти, когато кашлицата е неефективна и пречи на съня, води до изтощение на мускулатурата и може да доведе до повръщане.

Видове кашлица

Кашлицата може да бъде суха и дразнеща или влажна и отхрачваща. Във втория случай, кашлицата предизвиква отхрачване и отделяне на секрети. Сухата, дразнеща кашлица може да се дължи на инфекция или възпаление в носа, синусите, ушите или гърлото, чуждо тяло, химикали, дим, раздразнения,  нервност или напрежение. Влажната кашлица може да бъде причинена от бронхиална инфекция, възпаление или алергия. Важно е да изберете правилното средство за защита, което да подхожда на типа и причината за кашлицата.

Кашлица, която се влошава през нощта по-често се дължи на инфекция, дразнене или възпаление на горните дихателни пътища. А кашлица в долните дихателни пътища като цяло е по всяко време на деня и нощта. Затова е важно да се намери основната причина за кашлицата и лечение за нея.

Кашлица причини

Причините могат да включват алергия, инфекция, лоша функция на червата, стрес, емоционална нужда, хранителни дефицити, непълноценно хранене, астма, вторичното излагане на тютюнев дим или инхалаторни чужди тела.

Лечение с билки при кашлица

Целта на лечението трябва да бъде подпомагащо за организма за изчистване от инфекцията, възпалението или дразненето на дихателните пътища. Да се успокои и да се лекува лигавицата на дихателните органи и за подкрепа на имунната система. Средство за защита срещу кашлицата може да намали сухата кашлица, намалява спазмите предизвикващи кашлица и намалява честотата на кашляне. Като цяло не е добра идея кашлицата да се подтиска, тъй като това е защитен механизъм на организма, но понякога може да е полезно да се намали честотата на кашлица през нощта, за подпомагане на съня и да се осигури спокойна нощ както за детето, така и за родителите.

• Билки, които разхлабват и помагат за отделянето на секрет от гърдите са класифицирани като отхрачващи. Тези билки увеличават воднистите секрети, разхлабват и стимулират движението на кашлицата от белите дробове. С други думи, те правят по-продуктивна откашлечният рефлекс. Отхрачващите билки включват исоп, бял оман, мащерка, анасон и лопен.

Билки, които са полезни за облекчаване на суха дразнеща кашлица, успокояват раздразнената лигавица и увеличават отделянето на секрет са: женско биле, корен от бяла ружа, живовляк, бряст и оман. Ако раздразненията се дължат на нервно гъделичкане в гърлото включете и следните билки: дървесна кора, маточина, превара или липов цвят.

Хранене при кашлица

ka6lica-1.jpgИзбягването на храни, които увеличават производството на секреция или потискат имунния отговор е важна част за лечение на кашлицата. Те включват млечни продукти, рафинирани въглехидрати, рафинирана захар, прекомерна употреба на плодов сок и хидрогенирани мазнини. Включете храни, които подпомагат имунната система, да се увеличи циркулацията на гръдния кош и доставя необходимите витамини и минерали, като чесън, лук, зеленчукови бульони, джинджифил и много течности. Полезни за имунната система са добавки, които включват цинк, бета-каротин, витамин С, биофлавоноиди и есенциални мастни киселини.

Билкови лекарства при кашлица

Чай за суха кашлица

Сложете по 1 чаена лъжичка от всяка билка: женско биле корен, бяла ружа корен, семена на анасон и канела в 453 гр студена вода и оставете да къкри леко в продължение на 10 минути; прецежда се и се подслажда ако желаете.

Чай за лека влажна кашлица

Сложете по 1 чаена лъжичка от всяка билка: лопен, мащерка, анасон и живовляк листа в 453 гр вряща вода и покритийте за 5 минути, прецедете и подсладете ако желаете. За кърмачета, разредете с чай на равно количество вода и сложете в бутилка или чаша и давайте на дози по една чаена лъжичка на всеки 2 часа. За деца използвайте една чаша 3 пъти на ден

• Билковите сиропи за кашлица могат да бъдат лесно направени и лесно консумирани поради приятния им вкус.

Сиропът от лук или чесън може да бъде ефективен за кашлица, както на горните, така и на долните дихателни пътища.

Която и да е от горните рецепти за приготвяне на чай може да се направи и на сироп. Добавете равно количество  захар и оставете да ври в продължение на 5 минути. Пресипете в студена бутилка, да се съхранява в хладилник. За бебета се използват 10 до 30 капки разтворени в малко вода 3 до 4 пъти на ден. За деца се използват по 1 чаена лъжичка 3 до 4 пъти на ден.

• Намазването на гърдите е полезно за повишаване на кръвообращението, затопляне и релаксация на мускулите на гърдите и дихателните пътища. Те най-добре се прилагат локално преди лягане, след това покрийте гърдите с памучна тениска. Обикновено за намазване се използват ароматни билки като евкалипт, исоп, мащерка, мента, камфор или розмарин, които проникнат през кожата лесно, стимулират притока на кръв и отпускат мускулите. Те могат да бъдат особено ефективни при спастична кашлица.

• Билковите инхалации са друг начин да доставите лекарство за засегнатия район. Използват се отново ароматни летливи билки, тъй като те са силен антисептик и помагат за дезинфекция на дихателните пътища. Една от комбинациите за деца е състаена от 1 чаена лъжичка цветове на лайка, бял равнец и лавандула.