Коприва корен - анемия и кръвотечение, Urtica dioica
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Коприва корен
Urtica dioica L.
Копривата е добре познато и широко употребявано от дълбока древност лечебно растение (Плиний Старий, Ибн Сина).
Листата и корените на копривата са богати на много хранителни вещества:
Витамини: Витамини А, С и К, както и няколко витамина В
Минерали: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и натрий
Мазнини: линолова киселина, линоленова киселина, палмитинова киселина, стеаринова киселина и олеинова киселина
Аминокиселини: Всички незаменими аминокиселини
Полифеноли: кемпферол, кверцетин, кафеена киселина, кумарини и други флавоноиди
Пигменти: бета-каротин, лутеин, лутеоксантин и други каротеноиди
Всички те действат като антиоксиданти в тялото.
Невероятните ползи на копривата
Народната медицина използва копривата най-често като кръвоспиращо средство при кръвоизливи от дихателните пътища, храносмилателния тракт и специално — при маточни послеродови кръвотечения и смущения в менструацията.
Изследвания с корени на коприва в САЩ, Германия и Япония установявят нейната ценност при лечение на доброкачествена хипертрофия или уголемяване на простатата (простатит). Изследвания в Германия показват, че копривата потиска доброкачествената простатна хиперплазия /ненормално количествено увеличение на клетките/. В Япония, подобно експериментиране предполага, че стероидни и други компоненти в корените на копривата потискат растежа на клетките в простата.
Експериментални опити показват, че приемът на екстракт от коприва подобрява значително действието на диклофенак при ревматични заболявания. Копривата притежава противовъзпалителни свойства, което от своя страна може да помогне при възпалителни състояния, включително артрит.
Проведени изследвания показват, че копривата може да бъде обещаващо естествено средство за лечение на сенна хрема.
Копривата може да помогне за понижаване на кръвното налягане, като позволява на кръвоносните ви съдове да се отпуснат и намалява силата на сърдечните контракции.
Копривата съдържа съединения, които могат да имитират ефектите на инсулина, водейки до понижаване нивата на кръвната захар при болни от диабет. И все пак, нужни са още изследвания в тази насока.
Антиоксидантните свойства на копривата могат да предпазят черния дроб от увреждане от токсини, тежки метали и възпаление.
Действа като естествен диуретик.
Подпомага заздравяването на рани, вкл. и рани от изгаряния.
Отвари от корени на коприва се използват за изплакване на косата при лечение на пърхот, косопад и като средство за възстановяване на косата.
Народни наименования на билката
Висока коприва, голяма коприва, жарка, жиговица, жилка, жулка, коприва, парниче, покрива, цикйнда (цигански).
Действие на Коприва корен
Кръвоспиращо, диуретично, омекчаващо, антианемично, лактогонно.
Приложение на корен от коприва
При анемии, храносмилателни смущения с диария, кръвотечение от носа, обилна менструация, хемороиди, бъбречни заболявания, като диуретично средство, захарна болест, хроничен бронхит, ревматизъм и др.
Външно при кожни обриви, рани, против косопад и пърхот и др.
Начин на употреба на Коприва корен
Отвара: 1 супена лъжица рязан корен се добавя към съд с 400 мл вряща вода. Отстранява се от котлона веднага и се оставя да се запари за около 30 минути. Прецежда се. Пие се 3 пъти дневно по 120 мл, преди хранене.
При косопад и пърхот с получената отвара се изплаква косата.
При рани и ухапвания от насекоми се налагат компреси.
При храносмилателни проблеми и диария, полученото количество отвара се разделя на 3 части и се пие преди хранене.
Състав
Коприва корен (Urtica dioica L.).
Противопоказания
Като всяко, дори и най-универсалното лекарство копривата има своите ограничения при употреба. Съвсем естествено е, че противопоказанията за копривата са свързани с способността ѝ да повишава коагулативността на кръвта: тя не може да се използва за тромбофлебит, хипертония и атеросклероза. Копривата е противопоказана при кървене, причинено от различни тумори на матката (кисти или полипи), както и в последните месеци на бременността.
Научете повече за Коприва
Характерни особености
Копривата — Urticadioica L. — от сем. Копривови — Urticaceae — е парливо тревисто многогодишно двудомно растение. Коренището е пълзящо. Стъблата са високи до 3 м, четириръбести. Листата са сърцевидно ланцетни, овални или ланцетни, едро напилени, на върха заострени. Цветовете са дребни, еднополови. Цялото растение е покрито с парливи власинки.
Време за бране
Юли—октомври.
Начин на бране
Коренищата се изкопават през втората половина на лятото или през есента, след узряването на семената. Изкопаните коренища се изчистват от надземни части и тънки коренчета, измиват се и се оставят да се отцедят.
Недопустими подмеси
При брането да не се смесва с гръцката коприва — Urtica urens L., която често расте заедно с обикновената коприва, но стъблото й е дребно, а листата й имат дълбоко врязани зъбци и са по-дребни.
Начин на сушене
Сушенето става колкото може по- бързо на слънце, в проветриви помещения или в сушилня при температура до 40°.
Рандеман
От 4 кг свежи коренища се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения в добре амбалирани опаковки.