- Начало /
- Коприва лист, Urtica dioica L.
Коприва лист
Urtica dioica L.
Копривата, чието научно име е Urtica dioica L, е растение, което може да направи чудеса.
Копривата се използва от древни времена. Египтяните са използвали коприва за лечение на болки в гърба и артрит, а римските войски са я разтривали по тялото си, за да останат топли.
Листата и корените на копривата са богати на много хранителни вещества:
Витамини: Витамини А, С и К, както и няколко витамина В
Минерали: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и натрий
Мазнини: линолова киселина, линоленова киселина, палмитинова киселина, стеаринова киселина и олеинова киселина
Аминокиселини: Всички незаменими аминокиселини
Полифеноли: кемпферол, кверцетин, кафеена киселина, кумарини и други флавоноиди
Пигменти: бета-каротин, лутеин, лутеоксантин и други каротеноиди
Всички те действат като антиоксиданти в тялото.
Невероятните ползи на копривата
Народната медицина използва копривата най-често като кръвоспиращо средство при кръвоизливи от дихателните пътища, храносмилателния тракт и специално — при маточни послеродови кръвотечения и смущения в менструацията.
Вдишването на прах от смлени листа на коприва като емфие се използва при кървене от носа.
Експериментални опити показват, че приемът на екстракт от коприва подобрява значително действието на диклофенак при ревматични заболявания. Копривата притежава противовъзпалителни свойства, което от своя страна може да помогне при възпалителни състояния, включително артрит.
Проведени изследвания показват, че копривата може да бъде обещаващо естествено средство за лечение на сенна хрема.
Копривата може да помогне за понижаване на кръвното налягане, като позволява на кръвоносните ви съдове да се отпуснат и намалява силата на сърдечните контракции.
Копривата съдържа съединения, които могат да имитират ефектите на инсулина, водейки до понижаване нивата на кръвната захар при болни от диабет. И все пак, нужни са още изследвания в тази насока.
Антиоксидантните свойства на копривата могат да предпазят черния дроб от увреждане от токсини, тежки метали и възпаление.
Действа като естествен диуретик.
Подпомага заздравяването на рани, вкл. и рани от изгаряния.
Ако се борите с анемия или дефицит на желязо, копривата може да ви помогне. Тя е богата на желязо, а също така съдържа витамин С, който подпомага усвояването.
Тъй като копривата съдържа хлорофил, тя може да помогне за пречистването на храносмилателния тракт и кръвта.
Използвана под формата на вода за уста, копривата намалява възпалението на венците и предотвратява образуването на плака.
Отвара от листа на коприва се използва за изплакване на косата при лечение на пърхот, косопад и като средство за възстановяване на косата. Консумацията на свежа коприва или пиенето на чай от коприва прави косата по-блестяща и кожата по-чиста.
Народни наименования на билката
Висока коприва, голяма коприва, жарка, жиговица, жилка, жулка, коприва, парниче, покрива, цикйнда (цигански).
Коприва лист - действие
Кръвоспиращо, диуретично, омекчаващо, антианемично.
Коприва лист - приложение
При анемии, храносмилателни смущения с диария, кръвотечение от носа, при обилна менструация, хемороиди, бъбречни заболявания, захарна болест, хроничен бронхит, ревматизъм и др. Като диуретично средство. При авитаминоза, за получаване на хлорофил, зелена боя и др.
Външно при кожни обриви, рани, против косопад и пърхот и др.
Начин на употреба - Коприва лист
Сухите листа от коприва се използват под формата на запарка при дневна доза 4 чаени лъжички листа на 250 мл вряща вода. Запарката се използва и външно.
*При косопад се приготвя отвара от 100 г листа, които се варят 30 мин в 1/2 л вода и 1/2 л оцет. С отварата се намокрят корените на косaта или се изплаква косата вечер преди лягане.
Състав
Коприва лист (Urtica dioica L.).
Противопоказания
Като всяко, дори и най-универсалното лекарство копривата има своите ограничения при употреба. Съвсем естествено е, че противопоказанията за копривата са свързани с способността ѝ да повишава коагулативността на кръвта: тя не може да се използва за тромбофлебит, хипертония и атеросклероза. Копривата е противопоказана при кървене, причинено от различни тумори на матката (кисти или полипи), както и в последните месеци на бременността.
Научете повече за Коприва
Характерни особености
Копривата — Urticadioica L. — от сем. Копривови — Urticaceae — е парливо тревисто многогодишно двудомно растение. Коренището е пълзящо. Стъблата са високи до 3 м, четириръбести. Листата са сърцевидно ланцетни, овални или ланцетни, едро напилени, на върха заострени. Цветовете са дребни, едно- полови. Цялото растение е покрито с парливи власинки.
Време за бране
Май—октомври.
Начин на сушене
Листата се берат непосредствено преди цъфтенето или при започване на цъфтенето на растението. Най-добри резултати се получават, когато стъблата се ожънат или окосят и след това листата се отделят.
На мястото на отрязаните стъбла след 20—25 дни при достатъчно влага се развиват нови стъбла, които отново могат да се ожънат. При благоприятни условия за един сезон могат да се проведат по три такива жътви.
Листата трябва да се окъсват веднага след отрязването на стъблата, преди да са увехнали, защото при свежите листа манипулацията се извършва по-бързо и се получава по-качествена билка. Берачите трябва да събират билката с ръкавици.
Начин на сушене
След прочистването от повредени листа и други попаднали при брането примеси листата се подлагат на сушене в проветриви помещения, разстлани на тънък пласт. Сушенето може да се извърши и на слънце за късо време, за да се изпари от листата по-голямото количество влага, след което се досушава на сянка. При възможност трябва да се използва сушилня с температура, не по-висока от 40°С. При сушенето билката се разстила на тънък пласт.
Да се има предвид, че зеленият цвят на листата е важно качество на билката, затова тя не трябва да се суши дълго на слънце.
Рандеман
От 5-—6 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените листа на копривата са тъмнозелени, овални или ланцетовидни, с дръжчици, с едро напилени ръбове, тънки, трошливи, покрити с власинки, които вече не парят.
Качествени изисквания
По БДС 2872 — 57 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени листа — не повече от 3%; променени части (почернели, потъмнели) — не повече от 2%; други части от растението (стъбла, лико от стъблата, цветове и др.) — не повече от 1%; части от други растения — не повече от 0,5%; странични минерални примеси — не повече от 1 °/0. Не се допуска листата да съдържат живи насекоми и личинки.
Съхранение.
Да се съхранява в сухи, проветриви и тъмни помещения в добре опаковани бали. На светлина билката лесно избелява.
Повече за копривата и нейните ценни качества, можете да прочетете тук.
Мнения на клиенти
- Отговор до Веселин Мнение на bilki.bg
-
Оценка - Въпрос? Мнение на Веселин
-
Оценка
интересува ме дали имате информация за страната на произход на копривата ,дали е култивирано отглеждана (пръскана с пестициди и препарати) или дивосъбирана от природата и дали е сушена на пряка слънчева светлина или сянка ? Благодаря предварително ! (Публикувано на 7.03.2022)
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Червена боровинка лист, Vaccinium vitis-idaea L.
Цена:
2,39 лв.
|
![]() Жълт кантарион цвят и лист – отлично качество, Hypericum perforatum L.
Цена:
2,08 лв.
|
![]() Каркаде цели цветове – Чай Хибискус, Hibiscus sabdariffa
Цена:
2,45 лв.
|
![]() Маточина лист, Melissa officinalis L.
Цена:
1,82 лв.
|
Най-нови мнения от клиенти
- Отговор до Веселин Мнение на bilki.bg
-
Оценка - Въпрос? Мнение на Веселин
-
Оценка
интересува ме дали имате информация за страната на произход на копривата ,дали е култивирано отглеждана (пръскана с пестициди и препарати) или дивосъбирана от природата и дали е сушена на пряка слънчева светлина или сянка ? Благодаря предварително ! (Публикувано на 7.03.2022)