Маточина лист чай, Melissa officinalis

В наличност
Останали са само %1
кат №
b361conf
Чаша ароматен горещ чай от маточина облекчава стреса. Твърди се, че маточина успокоява симптомите на стрес, помага да се отпуснете и повишава настроението ви. Помага за намаляване симптомите на тревожност и безпокойство. Потиска гадене и повръщане.
1,88 лв.
1,88 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.

Маточина чист лист за ароматен чай

Melissa officinalis L.

Маточината е билка с аромат на лимон от семейството на Ментата. Листата са богати на етерично масло, дъбилни вещества, ензими, горчиви и слузни вещества и др. Поради свежия аромат на лимонова кора, те често се използват в кулинарията за овкусяване на ястия.

Но какви са лечебните сили на маточината?

С лечебна цел, Маточината се използва още от древността при всякакви разстройства на нервната система. В традиционната медицина хората използват маточина за различни цели, вариращи от храносмилателно здраве до заздравяване на рани. Успокоява нервната система, действа спазмолитично (антиспастично), активира храносмилането, потиска гадене и повръщане.

Чай от Маточина и неговите ползи за здравето

Чаша ароматен горещ чай от маточина облекчава стреса. Твърди се, че маточина успокоява симптомите на стрес, помага да се отпуснете и повишава настроението ви.

Помага за намаляване симптомите на тревожност и безпокойство

Облекчава безсънието и подобрява съня. Чаша чай с валериана и маточина преди лягане, ще ви помогнат за постигане на спокоен нощен сън. Направете си билкова възглавничка за спокоен сън - в памучна торбичка поставете равни части маточина, лавандула и лайка. Поставете я под възглавницата си или в близост до вас, така е да усещате аромата й. 

Подобрява когнитивната функция (памет и концентрация). 

Ако изпитвате чести коремни болки, гадене и дискомфорт, маточина може да ви помогне. Чаша топъл чай от листа на маточина или листа на прах в любимия ви студен десерт, ще облекчат неприятното усещане. 

Маточината облекчава менструални спазми и главоболие особено, ако последното е в резултат на стрес. Нейните релаксиращи свойства могат да ви помогнат да се отпуснете, да освободите напрежението и да отпуснете мускулите си.

Маточината може да помогне за облекчаване на зъбобол. Напоете памучен тампон с етерично масло от маточина (само разредено с базово масло) и нанесете върху засегнатата област.

Маточина може да откриете и под формата на тинктура, таблетки, капсули, сироп. Ние, обаче ви препоръчваме чисти листа от билката, за да извлечете всички ползи от нея, без добавки. Предлаганата от нас маточина е чисти листенца за приготвяне на висококачествен чай на отлична цена.

Народни наименования на билката

Врес, кошерджийска трева, лимоника, лимонче, мамник, маточина, орис, портокалка, пчеларник, пчелин, пчелно биле, пчелок, челинок.

Действие на Маточина 

Успокоява нервната система. Действа спазмолитично (антиспастично). Активира храносмилането. Потиска гадене и повръщане.

Приложение на Маточина 

При неврози, неврастении, сърдечни неврози, мигрена, полова възбуда, храносмилателни нарушения от неврогенен произход, високо артериално налягане, виене на свят, нередовна менструация.

Начин на употреба на билката маточина

2 супени лъжици билка се запарват за 2 часа с 500 мл вряла вода. Пие се по 150 мл 3 пъти дневно. По желание може да добавите мед и лимон. 

Състав

Маточина листа (Melissa officinalis L.).

Противопоказания

Странични явления не са описани.

Научете повече за Маточина

Характерни особености

Маточината  — Melissa officinalis L. — от сем. Устноцветни — Labiatae— е многогодишно тревисто растение. Стъблото е четириръбесто, високо до 1 м. Листата отгоре са тъмнозелени и голи, отдолу — светлозелени и окосмени, срещуположни, яйцевидни, на върха заострени, едро назъбени. Цветовете са разположени в пазвите на листа. Отначало те са жълти, после стават бели или червеникави. Цялото растение издава приятна миризма на лимон, особено при разтриване между пръстите.

Време за бране

Юни—юли.

Начин на бране

Берат се напълно развилите се листа. Брането се извършва обикновено, като се ожънват или скосяват стъблата и листата веднага се окъсват.

Маточината може да бъде жъната или косена поне два пъти през сезона: един път непосредствено преди цъфтенето; втори път след 20—25 дни, когато на мястото на отрязаните стъбла израснат и се развият нови, а при влажно и топло време може да се бере и има миризма повече на мента.

Листата не трябва да се берат след цъфтене на растението, защото тогава те почти губят приятната си миризма, за която се ценят.

За предпочитане е отрязването на стъблата да става сутрин рано и докато са още свежи, да се откъснат листата. Трябва да се ожънат само толкова стъбла, колкото е възможно да бъдат окъсани през същия ден. Допуска се да се откъснат и листни върхари, но без част от стъблото.

Недопустими подмеси

При брането билката не трябва да се смесва със следните растения: 1. Мачо биле — Nepeta cataria L., — което има подобна на лимон миризма, но листата му отгоре са окосмени. 2. Богородиче— Calamintha officinalis Meh., което е много по-дребно и Божо дръвце — Artemisia е от семейство Устноцветни, а от Сложноцветни (по този белег въпреки подобната миризма то лесно се различава).

Начин на сушене

Събраният и прочистен материал се суши в проветриви помещения, като се разстила на тънък пласт върху рамки или постелки, или в сушилня при температура до 35°. Сушенето на слънце трябва да се избягва. Не се препоръчва изсушаване на целите стъбла и след това отделяне на листата, понеже се получава много натрошена и долнокачествена билка.

Рандеман

От 2—3 кг свежи стъбла се получава 1 кг свежи листа, а от 5—6 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените листа на маточината са доста набръчкани, със или без дръжки, със зелена горна повърхност и с по-светлозелена долна повърхност. Миризмата им е приятна, лимоненоподобна, усилваща се при разтриване между пръстите. Вкусът им е слабо горчив.

Качествени изисквания

По БДС 1550—54 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени части — не повече от 10% за I качество и не повече от 15% за II качество; променени части — не повече от 4% за I качество и не повече от 8% за II качество; други части от растението — не повече от 2% за I и II качество; части от други растения — не повече от 1% за 1 и II качество; странични минерални примеси — не повече от 1% за I и II качество. Върхарите, дълги до 5 см, не се считат за примеси.

Съхранение

На сухо, проветриво и тъмно място в добре приготвени опаковки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация