Къпина горска корен - при диария и хемороиди, Rubus sp. diversa

В наличност
Останали са само %1
кат №
b319conf
Коренът на къпина предлага множество полезни свойства за здравето, включително подпомагане на храносмилането, намаляване на възпаленията, подобряване на здравето на кожата, укрепване на имунната система и подпомагане на устната хигиена.
2,87 лв.
2,87 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Къпина корен

Rubus sp. diversa

Къпината е растение, което освен вкусните си плодове, е и изключително полезно за здравето. С лечебна цел се използват листата (Folia Rubi fruticosi) и корените (Radiax Rubi fruticosi). Листата се събират през лятото, а корените — от септември до ноември.

Коренът от къпина също има своите ползи и приложение в традиционната медицина. Той съдържа танини, които имат стягащо действие и могат да помогнат при различни стомашно-чревни проблеми. Чай от корен на къпина се използва за облекчаване на диария и намаляване на възпаления.
Коренът на къпина е натурален продукт, който може да предложи много ползи за здравето. Независимо дали го използвате под формата на чай или екстракт, той може да помогне за подобряване на храносмилането, намаляване на възпалението, подобряване на здравето на кожата и устната кухина, както и за укрепване на имунната система.

Ползи от корена на къпина

Подпомага храносмилането

Чаят от корен на къпина може да помогне, когато имате стомашни проблеми като разстройство или лошо храносмилане. Той успокоява стомаха и помага на храносмилателната система да работи по-добре. Отвари се използват за облекчаване на диария и хемороиди. Танините в билката не само стягат тъканите, но и помагат за овладяване на леко кървене.

Намалява възпалението

Коренът от къпина съдържа вещества, които могат да помогнат за намаляване на възпалението в тялото. Това означава, че може да помогне при зачервяване и болка, свързани с възпалителни състояния.

Подобрява здравето на кожата

Можете да използвате корен на къпина, за да направите отвари, които са полезни за кожата. Те могат да помогнат при кожни раздразнения и да подобрят цялостното здраве на кожата, правейки я по-здрава и гладка.

Укрепва имунната система

Чаят и екстрактите от корен на къпина могат да помогнат на тялото да се бори по-добре с настинки и други заболявания. Те подпомагат имунната система, което означава, че може да се разболявате по-рядко.

Подпомага здравето на устната кухина

Изплакването на устата с отвара от корен на къпина може да помогне за поддържане на здрави венци и зъби. Това може да е полезно за намаляване на неприятните усещания в устата и за поддържане на добра хигиена. Като вода за уста, тя се използва за лечение на кървящи венци и малки язви в устата.

Приложения на къпина горска

Диария, гастрит, обилна менструация, бяло течение, леки форми на захарен диабет, разширени вени.

Като пикочогонно средство. 

Начин на употреба на Къпина корен

Отвара: 2 супени лъжици корени се заливат с 500 мл вода и се оставят да врат 3 минути. След като се прецеди, се пие 3 пъти дневно по 150 мл, преди хранене.

Състав

Къпина корен (Rubus sp. diversa).

Противопоказания

Къпината не се препоръчва на хора с ниска киселинност на стомаха. Не се препоръча на пациенти с хипотония. Инфузиите и отварите са в състояние да понижат кръвното налягане, което ще доведе до влошаване на състоянието.

Научете повече за Къпина

Характерни особености

Къпините — Riibus thyrsoideus, Rotomentosus Borkh., R. caesius L., R. hirtus W. K. и др., — неправилно наричани с общото име Rubus fruticosus L., който не се среща у нас, са от сем. Розоцветни — Rosaceae. Те са бодливи храсти и полухрасти с дълги пълзящи или изправени, покрити с шипове стъбла. Листата са по 3—5 на дръжка, яйцевидни, към върха заострени, назъбени, отгоре зелени, отдолу обикновено покрити с власинки, със ситни бодли върху долната страна на главната жилка, а понякога и на листните дръжки.

Разпространение

По дунавските острови, предпланинските и планинските склонове, горите, сухите баири, обработваемите места и др. почти в цялата страна.

Запасите от растението са много големи.

Време за бране

Септември — ноември.

Начин на бране

Корените се изкопават, прочистват се от надземните части и тънки коренчета, измиват се, нарязват се на късове с дължина 8—10 см, а по-дебелите се нацепват.

Начин на сушене

Така подготвеният и отцеден от водата материал се разстила върху рамки и се суши в сушилня при температура до 60° или в закрити с осигурена вентилация помещения. Допуска се сушенето и на слънце, като се досушава в проветриви помещения или в сушилня.

Рандеман

От 4 кг свежи корени се получава 1 кг сухи.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения. От време на време да се проверява да не би корените да са нападнати от гризачи или насекоми, както и да не са овлажнели.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация