Хрян сух рязан корен - при безапетитие, Armoracia rusticana

В наличност
Останали са само %1
кат №
b496conf
Хрянът заема важно място в българската кулинарна практика като подправка. Но какво лекува Хряна? Използва се при безапетитие, недостатъчност на жлъчната секреция, асцит, ревматизъм, подагра, оточни състояния, диабет, възпалителни процеси.
2,70 лв.
2,70 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Хрян корен рязан

Armoracia rusticana

Хрянът заема важно място в българската кулинарна практика като подправка. Мнозина от нас, например, не могат да си представят консумирането на телешко варено, без то да бъде подправено с настърган хрян в оцет. Корените на хряна се използват също така широко в консервната индустрия.

Какво лекува Хряна?

Чай от Хрян помага при безапетитие, недостатъчност на жлъчната секреция, асцит, ревматизъм, подагра, оточни състояния, диабет, възпалителни процеси.

Лечебните свойства на хряна са свързани с дразнещия и стимулиращ ефект на горчичното масло, което усилва секрецията на жлезите на стомашно-чревния тракт, повишава апетита. Въпреки това, при остри и хронични възпалителни процеси в храносмилателната система, хрянът не се препоръчва. Хрянът (под формата на водно разреждане на сок) се използва при гастрит и атония на червата, както и за отоци с различен произход.

В традиционната медицина коренът на хрян се използва за приготвяне на триене при радикулит, миозит, артралгия и други заболявания. Настойките от воден хрян се използват като антимикробно средство за изплакване, лосиони, компреси при възпалителни процеси в устната кухина, фаринкса и пиодермия. Препоръчват се маски от хрянова каша с настъргана ябълка (1: 1) да се прилагат върху лицето при пореста кожа. Корените от хрян се използват за премахване на лунички и старчески петна.

Действие на корен от Хрян

Има апетитовъзбуждащо, жлъчегонно, подобряващо храносмилането, антиревматично, противомикробно и диуретично действие.

Местното дразнещо действие на хряна се свързва с гликозида синигрин, който освобождава при хидролиза алилсинапено етерично масло. Това дразнещо рецепторите действие обуславя стимулирането на храносмилането, както и антиревматичния и антидиуретичния ефект. Експериментално е доказано, че свежите корени на хряна понижават нивото на глюкозата в кръвта и подобряват протичането на експериментален диабет. Наличието на антибиотика арморацин придава противомикробно действие на корените.

Начин на употреба на Хрян корен

Чай: 1 супена лъжица се запарва за 30 минути с 400 мл вряща вода. Прецежда се. Пие се 3 пъти дневно по 50 мл след хранене. 

*Консумират се настъргани корени, подправени с оцет (като подправка и за лечение на безапетитието), в смес с кисело мляко 1:10 (при захарна болест) или с пчелен мед в съотношение 1:1 (за стимулиране на храносмилането) по 1 супена лъжица преди ядене, 3 пъти дневно.

Състав

Хрян сух корен, нарязан на парченца.

Предупреждение

При по-големи количества, недостатъчно разреждане или продължително въздействие на хряна, могат да се получат нежелани възпалителни изменения — гастрит, гадене, повръщане, диария или болка, зачервяване, некроза на тъканта (при нанасянето му върху кожата).

Противопоказания 

Необходимо е да се обръща внимание на дозирането, когато използваме хрян, защото при предозиране може да се стигне до предизвикване на възпалителна реакция от страна на лигавиците, а също така и до поява на интоксикация.

Производител

БИЛКИ ЕООД

Научете повече за Хрян

Характерни особености

Хрянът—Armoracia lapathifolia Gilb. (= Nasturtium armoracia Fries. — Armoracia rusticana Gartn. = Cochlearia armoracia L.) — от сем. Кръстоцветни — Cruciferae — е многогодишно тревисто растение. Коренищата са цилиндрични с жълтеникава кора, проникващи дълбоко в почвата. Вътрешността им е бяла, сочна. Имат много остър, лют вкус. Стъблото е високо до 1 м. Листата са едри, до 40 см дълги, ланцетни, назъбени, по стъблото по-дребни. Цветовете са бели, дребни.

Време за бране

Август — октомври.

Начин на бране

Коренищата се изваждат в късно лято.

Според поръчката извадените коренища се предават свежи на билкосъбирателната организация, където до времето за използване се заравят в пясък или пръст, или се подготвят за сушене, като се очистват от пръст, надземни части и др. и се измиват.

Начин на сушене

Така подготвените коренища се сушат в проветриви помещения или в сушилни при температура до 35°.

Рандеман

От 4— 5 кг свежи коренища се получава 1 кг сухи.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения. Да се съхранява кратко време. Свежите коренища, заровени в пясък или пръст, могат да се запазят в продължение на една година, без да изгубят много от качеството си при условие, че събудените пъпки се отстраняват веднага след тяхното появяване.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация