bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Диария, лечение с билки при децата

diariya.jpgКакво представлява диарията

Диарията е патологичен процес характеризиращ се с изхвърлянето на изпражнения с увеличено водно съдържание. Диарията се среща често при децата по време на остро заболяване и обикновено отзвучава в рамките на 24 часа. В диарията при бебето често има слуз и е много водниста. Може да бъде придружена от спазми, загуба на апетит, повръщане и висока температура. Продължителната диария при бебетата може да доведе до обезводняване, загуба на тегло и влошаване на растежа. Обичайните причини за диария са инфекции на храносмилателния тракт и непоносимост към храни. При кърмачета инфекциите могат да бъдат причинени от респираторни вируси, чревни вируси, бактерии и паразити. Големите количества храни като плодове могат да доведат до диария при някои бебета. Храни, които бебето не може да толерира или е алергично към тях също предизвикват диария.

Причини за диария

Антибиотичното лечение, използвано за бебета често причиняват диария като страничен ефект. Диарията при деца на възраст от пет годинки се различава в много отношения от тази при бебетата. Вероятността от дехидратация намалява с увеличаване на възрастта и теглото на детето. Сериозната дехидратация е малко вероятна след пет години, освен ако диарията е продължителна и придружена с повръщане. Чревните вируси и бактериална инфекция са най-честата причина за диария при по-големи деца. При по-големите децата вероятността да получат диария от респираторни вируси и хранителна непоносимост е много по-малка.

Не си мислете, че непоносимостта към храните е решена, ако диарията е преминала. По-вероятно е да се появят други симптоми, като възпалително заболяване на червата, симптоми на газове, подуване на корема и неясен дискомфорт в коремната област.Преяждането с алергенни храни или мазнини, които са трудни за възприемане и могат да раздразнят храносмилателния тракт могат да предизвикат диария. Храни, богати на масло, пържени храни, сметанови сосове, сметана, подправки, прекалено много плодове, плодови сокове, мляко или сладолед може да доведе до този ефект.

  • Рожков на прах – Рожково брашно, заместител на какао, Ceratonia siliqua
  • Малина лист - при обилна менструация / температура, Rubus idaeus
  • Емоционално разстройство, стрес, тревожност и превъзбуда могат да предизвикат диария с болки в корема. Това може да бъде изолиран случай или по-често срещано явление, което да подсказва, че детето е подложено на стрес, може би в училище. В тези случаи трябва да се проведе лечение, което включва използването на билки като лайка, маточина, липов цвят, овес и валериан.

    Натравянето с храни ще доведе до честа диария на всеки половин час, характеризираща се с болки в стомаха, гадене, повръщане, повишена температура и общо неразположение.

    Варените храни, недопеченото месо, яйца и някои видове сирене са общи носители на салмонела и листериоза, които също причиняват диария и обезводняване.

    Хроничната диария обикновено се харрактеризира с по-меки изпражнения. Това е знак, че храносмилателния тракт не функционира правилно и е раздразнена лигавицата. Причината често се дължи на хранителна алергия или непоносимост към определени храни. Това води до постоянно дразнене на лигавицата на храносмилателният тракт и започва да нарушава нормалната микрофлора на червата и храносмилателните секрети, водещи до необичайни модели на храносмилане.

    За лечение на този вид диария, трябва да се премахнат някои храни от менюто на детето, за да се възстанови храносмилателната микрофлора, както се дават и ацидофилус добавки. Възстановяването на храносмилателни ензими и лечението на лигавицата на червата може да се направи с някои видове билки.
    diariya-2.jpg

    Лечение на диария

    Избягвайте всички храни и млякото, което ще влоши диарията. Използвайте плодови сокове, направени от къпина, ябълка, круша или малини заради стягащите им свойства. Затоплете соковете и билковите чайове, студените напитки ще влошат храносмилането. Ако детето няма температура може да му се дава, кафяв ориз, овесена каша, кисело мляко с живи култури или топли бульони.

    За кърмачета на възраст под 3 месеца

    • Продължете кърменето.
    • Масажирайте корема с маслиново масло и етерично масло от лавандула.
    • Давайте анасон или лайка по 1 ч. л. на всеки 30 до 60 минути.
    • Кърмещите майки трябва да приемат билкови стягащи чайове и тинктури като малинови листа, блатен тъжник или розмарин.

    За кърмачета на възраст от 3 до 12 месеца

    • Продължете кърменето.
    • Давайте течности, като зеленчукови бульони и билкови чайове.
    • Избягвайте млечни продукти.
    • Давайте хранителната добавка ацидофилус.
    • Давайте вода от хума (1 чаена лъжичка хума разтвоерена в 170 гр вода, 1-3 пъти на ден).

  • Анасон семе - при газове и подут корем, Pimpinella anisum

    Анасон семе - при газове и подут корем, Pimpinella anisum

    Цена: 1,63 лв.

  • Къпина горска корен - при диария и хемороиди, Rubus sp. diversa
  • За деца над 3 и повече години могат да се използват някоя от посочените по-горе средства за защита или такива, които следват

    • Овесена каша или чай. Смесването й с равна част от рожков на прах, също могат да бъдат полезни. Давайте малки количества на всеки няколко часа.
    • Инфузия от листата на ягодоплодни, ягода, къпина или малина. Те са с високо съдържание на танини и имат стягащ ефект върху храносмилателния тракт. Използвайте 1 чаена лъжичка листа в чаша и давайте доза по 1 с.л. на всеки 1 до 2 часа.
    • Неподсладено рожково брашно на прах може да се смесва с малко вода или чай корен от къпина да се направи пюре, или може да бъде добавен към ябълково пюре. Използвайте по 1 чаена лъжичка като доза на всеки 2 часа.
    • Отварата от корен от къпини или сироп от корен от къпина. Използвайте 4 пъти по 2 чаши отвара или 1 чаена лъжица сироп от 3 до 4 пъти на ден.
    • Чй от розмарин по 1 чаша два пъти на ден, или 2 с.л. на всеки 2 часа.
    • Джинджифилови капки. Смесете 1 чаена лъжица тинктура от джинджифил с 2 с.л. филтрирана вода в 28 гр вода, дози от 3 до 5 капки на всеки 1 до 2 часа.
    • Оризова вода. По 1 чаена чаша ориз в четири чаши вода, прецедете течността и давайте по 1 чаша 3 пъти на ден.
    • Отвара от бяла ружа или сироп могат да се прилагат, ако има възпаление от преминаването на изпражненията. Бялата ружа ще успокои раздразнената тъкан и ще поеме излишната вода в дебелото черво.