Дафинов лист млян, Laurus nobilis
Стимулира храносмилането, има антисептичен ефект, предотвратява образуването на газове и лош дъх. Успокоява кашлицата и ускорява отделянето на секрет. Действа благоприятно на нервната система.
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Дафинов лист смлян на пудра
Laurus nobilis
Дафиновите листа се добиват от вечнозелен храст, който може да достигне височина 15 метра. Отглеждат за декоративна употреба, като листата се сушат и се използват в кулинарията. Най-често рецептите изискват сушени дафинови листа, които имат малко по-силен аромат от пресните.
Дафиновият лист добавя прекрасен наситен аромат на ястията.
Лечебно действие на Дафинов лист
Стимулира храносмилането. Има антисептичен ефект. Предотвратява образуването на газове и лош дъх. Успокоява кашлицата и ускорява отделянето на секрет. Действа благоприятно на нервната система.
*Подправка
Приложение на Дафинов лист млян
Препоръчва се след хранене за по-добро храносмилане, за подобряване на вкуса и дъха, при газове. Действа благоприятно при кашлица, бронхит и астма, при нарушения на съня и безпокойство.
Начин на употреба на Дафинов лист млян
Кулинарна цел: Добавете към яхнии, супи, сосове и гювечи, по време на процеса на готвене.
Дафиновите листа също често се използват в маринати за месо и риба, добавят се към вряща вода за приготвяне на морски дарове като раци и скариди, и се използват в разтвори за мариноване.
Чай: 1 чаена лъжица смлени дафинови листа се залива с 250 мл вряла вода. Похлупват се за 10 минути. Може да се пие 3-5 пъти дневно.
Състав
Дафинов лист, смлян на прах (Laurus nobilis)
Внимание
Да не се ползва при язва, заболявания на стомаха, киселини, бъбречни, чернодробни и жлъчни заболявания!
Научете повече за Дафинов лист
Характерни особености
Вечнозелено дърво или вечнозелен храст, който може да достигне височина 15 метра. Лавърът има изправени голи издънки и кафява, гладка кора. Коренът на благородния лавър не е дълбок. Листната корона, като правило, има пирамидална форма. Простите късокосмести кожести листа са редувани, с цял ръб, достигат 20 см дължина и 4 см ширина. Елиптичната или ланцетна плоча на листа е стеснена в основата, отгоре е лъскава, тъмнозелена, а отдолу е много по-лека. Малки бледо зелено-жълти цветя от благороден лавър (до 1 см в диаметър) в краищата на клоните, 6-12 парчета се събират в чадъри аксиларни съцветия. Формулата на благородното лаврово цвете е (x) ♂♀Ч (3) Л (3) Т9-12Пω. Плодът на благородния лавър е яйцевидни или елипсовидни тъмнолилави или черни зърна. Той достига 2 см дължина и съдържа една доста голяма кост - семената на лавровия благороден.
Събиране на суровини
Лечебните суровини са листа, плодове, както и мастни и етерични масла от благороден лавър. Листата се откъсват от младите клони след началото на цъфтежа на растението, което се случва в самото начало на пролетта. Именно през този период те съдържат най-много етерични масла. Листата трябва да се режат в сухи дни, когато върху тях няма влага. Изсушете листата, разстилайки се на тънък слой, далеч от слънчева светлина или в дехидратори, поставени при температура 35-45 ° C. От пресни листа и цветя на растението се получава лаврово етерично масло. Суровините се натрошават и получената зелена маса се подлага на хидродистилация. По индустриален начин чрез извличане на свръхкритична течност с естествен въглероден диоксид от листата се получава благороден лавров екстракт, съдържащ повишена концентрация на етерично масло.
Химичен състав
Химичният състав на благородния лавър е добре разбран. Всички части на растението са богати на етерично масло, съдържанието на което в листата достига 5%, а в плодовете - 1%. Смоли, горчивина, танини, витамини и минерали също се намират в плодовете и листата. Сред витамините - витамини от група В, витамини А, С и РР, сред макро- и микроелементи - калций, магнезий, желязо, цинк, мед, натрий, калий, фосфор, манган, селен. Листата съдържат киселини - оцетна, найлонова, валерианова. Плодовете на благородния лавр са богати на мастни масла - до 45%, в тях се намират и нишесте, захар, слуз, лауран въглеводород и фитостерол.
Фармакологични свойства
Лечебните свойства на благородният лавър са обект на редица научни изследвания. Експериментално е доказано, че аналгетичното и противовъзпалителното действие на благородното лаврово етерично масло е сравнимо с аналгетиците и нестероидните лекарства. Установено е, че маслото може да има лек седативен ефект. При експерименти върху мишки благородното лаврово етерично масло показа антиконвулсивна активност. Той предпазва гризачите от тонични пристъпи, предизвикани с използване на максимален електрошок и пентилентетразол. В експеримента са доказани антиулцерогенните свойства на екстракта от благороден лавър. Антибактериалният ефект на растението се дължи на сесквитерпени, които се съдържат в листата на дафиновия лист.
Приложение в традиционната медицина
Листа, плодове, екстракти, мазни и етерично масло от лавров благороден намират най-широко приложение в народната медицина. Пресните дафинови листа се препоръчва да бъдат нарязани на паста и да се използват като лечебно средство за лечение на рани и против изгаряне. Той се дъвче, за да се отърве от стоматит. Водните инфузии се приготвят от изсушените листа на растението, които се пият за укрепване на имунитета, слагат се в ушите за облекчаване на възпалението и болката и се използват като диуретик. Тази инфузия е ефективно средство за болка в ставите, хроничен гастрит, включително холангит и холецистит. При болки в гърлото при настинки се правят инхалации с листа от дафинов лист, гаргара с отвари за болки в гърлото, понякога задушени дафинови листа се използват като вид каша, помагаща при кашлица. При безсъние и други нарушения на съня, за облекчаване на нервното напрежение, за възпаление на пикочния мехур и за предотвратяване на настинки се препоръчва да се вземат вани с отвара от дафинови листа.