- Начало /
- Бахар на зърна – Пимента, Pimenta officinalis L.
Бахар плод
Pimenta officinalis L.
Бахарът е билка и подправка, която оставя своя характерен вкус в ястията, в които бива добавен. Отличава се с мек лютив вкус и силен аромат. Основното му ароматно съединение е евгенол, намиращ се също в карамфил. Съдържа също цинеол (свеж и остър) и кариофилен (дървесен).
Подобно на други подправки, бахарът ще загуби вкуса си по-бързо в смляното си състояние, чиято повърхност бива изложена повече на въздуха. Затова за най-силен вкус купете цели плодове бахар и смелете малки количества с хаванче или в кухненски робот, ако е необходимо.
С лечебна цел се използва като етерично масло в медицината поради високата си концентрация на антимикробен, противовъзпалителен евгенол като лекарство за настинка, менструални спазми и стомашно разстройство. Стимулира храносмилането и апетита. Има газогонно действие.
Чаят от бахар има антибактериални и укрепващи имунитета свойства, а също сгрява тялото и е много полезен при настинка и грип. Също така, намалява менструални болки и успокоява разстроен стомах.
Какво представлява бахарът?
Бахарът е изсушено кафяво зрънце от тропическото дърво Pimenta dioica, роднина на карамфила, произхождащо от Западна Индия и Централна Америка.
Плодовете от бахар се берат, когато са зелени (неузрели) и ферментират за кратко, след което се сушат на слънце (или машинно), по време на което стават червеникаво-кафяви.
Лечебно приложение на Бахар
Препоръчва се след хранене за по-добро храносмилане. При болки в червата и газове с подуване на корема. При диария.
Начин на употреба на Бахар зърна
Кулинарна цел: За овкусяване на супи и ястия от риба, дивеч и говеждо месо. Използва се в туршии и греяно червено вино.
1-2 зърна са достатъчни за овкусяването на 4 порции.
Запарка: 1 ч.л. счукани зърна се заливат с 250 мл вряща вода, похлупва се за 10 мин. Пие се 3 пъти дневно след хранене. При диария се пие на гладно.
Състав
Бахар цели зърна (Pimenta officinalis L., berries)
Противопоказания
Употребата на която и да е част от растението за медицински цели не се препоръчва за деца, бременни и кърмещи жени, лица с индивидуална непоносимост. Употребата на сушени плодове е противопоказана при хора с гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Научете повече за Бахар
Характерни особености
Pimenta officinalis е вечнозелено растение, достигащо 10-20 м височина. Кората на дървото е сивкава. Листата са едри, кожени, цели, овални, заострени в края, с пунктирани жлези. Цветовете са малки, бели, бисексуални, събрани в апикални рацемозни фалшиви чадъри. Четири венчелистчета растат в аксилите на листата. Плодът на Pimenta officinalis са синьо-зелени плодове, които представляват трикамерна топка с три черно-кафяви семена вътре. След изсушаване плодовете се превръщат в кафяв грах.
Събиране на суровини
За използване в готвенето се събират плодовете на растението, синьо-зелени плодове, които след изсъхване стават груби и стават кафяви. Плодовете започват да се събират в самото начало на зреене, докато узреят, те губят аромата и вкуса си. След събиране плодовете се сушат на слънце или в специални фурни за 5-10 дни, отделят се от твърдата кора и се сортират. Бахара трябва да се съхранява в херметически затворени стъклени или метални контейнери. За да използвате подправката в смляната форма, грахът се натрошава непосредствено преди употреба, тъй като ароматът бързо изчезва. Срокът на годност на всички подправки е 2 години.
Фармакологични свойства
Бахара все още не се използва в официалната медицина, фармакологичните му свойства са малко проучени. Етеричното масло от растителни плодове обаче се използва широко в ароматерапията поради високото си съдържание на евгенол, естествен антисептик и други полезни вещества. В бъдеще растението може да се използва като антимикробно и тонизиращо средство.
Приложение в традиционната медицина
Дори древните индийци са използвали листата и плодовете на растението за дезинфекция и мариноване на трупове на животни. Плодовете на Pimenta officinalis все още са признати не само като антисептични, но и като упойващи, имуностимулиращи, тонизиращи. Използват се като храна при заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, преумора, подагра, спазми, артрит, мускулни болки и различни възпаления.
Варените и смлени плодове се използват вътрешно за лечение на ревматизъм, а мехлемът, приготвен на тяхна основа, се използва външно за прищипване на нерви и заболявания на гръбначния стълб. Специалистите по традиционна медицина твърдят, че изплакването на устата с отвара от плодове пимента или дъвчене на плодчетата може да укрепи венците, да облекчи възпалението и болката и да премахне лошия дъх.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Риган Гръцки ароматен стрък BOF, Origanum cretici Linne
Цена:
3,86 лв.
|
![]() Чай Стомашен - при язва, гастрит и колит, насипен
Цена:
5,40 лв.
|
![]() Канела Касия на пръчки 5-6 см – Канелени пурички, Cinnamomum cassia
Цена:
4,67 лв.
|
![]() Карамфил плод цял, Syzygium aromaticum
Цена:
3,60 лв.
|