Червена Детелина цвят - при менопауза и ПМС, Trifolium pratense
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Червена детелина цвят - билка
Trifolium pratense L.
Червената детелина се счита за един от най-богатите естествени източници на изофлавони (водоразтворими химикали, които действат като естрогени и се срещат в много растения). Смята се, че високото съдържание на изофлавони в червената детелина помага за намаляване на симптомите на менопаузата, като горещи вълни и нощно изпотяване.
Ярко оцветените цветове на червената детелина съдържат много хранителни вещества, включително калций, хром, магнезий, ниацин, фосфор, калий, тиамин и витамин С.
Червената детелина е билка, използвана в традиционната медицина за лечение на широк спектър от здравословни проблеми, като остеопороза, артрит и заболявания на кожата и косата.
Проучванията показват, че също така подобрява сърдечно-съдовото здраве и намалява загубата на костна плътност при жени в менопауза. Естрогеноподобните свойства на червената детелина оказват положителен ефект върху стените на артериите, като ги правят по-гъвкави, като по този начин облекчават всяко напрежение върху сърцето и затрудняват образуването на кръвни съсиреци.
Червената детелина насърчава дренажа на слузта от белите дробове чрез разреждане на слузта и овлажняване на раздразнените дихателни пътища. Билката също така насърчава отделянето на храчки от долните дихателни пътища в процес, известен като експекторация.
Поради способността си да успокоява бронхиалните спазми и подобрява качеството на съня, тя е отлична билка за приемане преди лягане за облекчаване на кашлицата по време на сън.
Червената детелина отдавна се използва и за лечение на кожни заболявания като екзема, псориазис и обриви.
Има изследвания, които показват, че тя може да забави процеса на стареене на кожата поради естроген-подобните си ефекти, като помага за поддържане на млада и жизнена кожа.
Действие на Червена детелина
Има кръвоспиращо, ранозаздравяващо, диуретично и смекчаващо кашлица действие.
Приложение на Червена детелина
Използва се в периода на климакса (менопауза), ПМС, понижаване на холестерола, подобряване на здравето на гърдите, подобряване на производството на урина и подобряване на кръвообращението. Използва се и за предотвратяване на остеопороза, намаляване на възможността от образуване на кръвни съсиреци и артериални плаки и ограничаване на развитието на доброкачествена простатна хиперплазия.
Начин на употреба на Червена детелина цвят
Чай: 1 с.л. билка се вари 10 мин с 250 мл вода. Прецежда се и се изпива в рамките на 1 ден.
Външна употреба: след прецеждането за чай, билката не се изхвърля, а с нея се правят компреси и лапи.
*В народната медицина се използва и за забременяване. Вижте линка към статията по-долу.
Състав
Червена детелина цвят (Trifolium pratense L.)
Противопоказания
Употребата в традиционната медицина е толкова високо ценена и има предимно положителен ефект. Въпреки това, не се препоръчва при определени заболявания, както и по време на бременност и по време на кърмене. Използването на чай, тинктури и отвари с червена детелина се препоръчва само под наблюдението на лекуващия лекар, ако: наскоро сте претърпели инфаркт или инсулт; хронична диария и стомашно-чревни заболявания; ниско кръвосъсирване; имате склонност към алергии.
Научете повече за билката Червена детелина
Характерни особености
Червената детелина (лат. Trifolium pratense) е растение от рода на детелините (лат. Trifolium), семейство бобови (лат. Fabaceae, или Papilionaceae).
Ботаническо описание
Растението е многогодишно, тревисто, има издигащо се или изправено стъбло от 20 до 60 см височина и друго разположение на листата. Коренът е прът, разклонен, често с възли на азот-абсорбиращи бактерии. Листа от дръжки, с прилистници, тройни, елипсовидни плочи, често с бял модел от горната страна, сгъващи се за една нощ. Цветовете на молец, бледо или тъмночервено, се събират в гладкоцветни съцветия, заобиколени от апикални листа отдолу. Формула на цветя от ливадна детелина: ↑ H (5) K1 + 2 + (2) T (9) + 1P1. Плодът е едносеменен яйцевиден боб с малки яйцевидни облицовани семена с жълт или кафяв цвят. Цъфти от май до септември.
Събиране на суровини
Лечебната суровина са съцветия с апикални листа. Събират се по време на цъфтежа. Откъсват се с ръце или отрязват нож с цяло съцветие с обвивка, без дръжки, свободно се поставят в кошници и бързо се изсушават на сянка, под навес или в сушилня при температура 60 - 70 ° C, като се гарантира, че суровината не изсъхне, тъй като губи стойността си. Съцветията се съхраняват в затворени съдове в продължение на 2 години, тревата - 1 година. Понякога корените се събират като лечебни суровини. Сушат се по обичайния начин.
Химичен състав
Въздушната част на детелината съдържа гликозиди трифолин и изотрифолин, въглехидрати, стероиди, сапонини, витамини С, В, Е и К, каротин, фенол карбоксилни киселини, кумарини, маслено масло, танини, хинони, етерично масло, по-високи мастни киселини, микроелементи.
Фармакологични свойства
Детелината има отхрачващи, диуретични, холеретични, потогонни, противовъзпалителни, антисклеротични, антитоксични, хемостатични, заздравяващи рани, обезболяващи, а също и противотуморни свойства.
Приложение в традиционната медицина
В народната медицина се използват съцветия (цветя), събрани по време на пълния разцвет, по-рядко въздушната част (тревата).
Повече за червената детелина като билка за забременяване, можете да прочетете тук.