Бяла бреза цели пъпки - при пясък и камъни в бъбреците, Betula pendula

В наличност
Останали са само %1
кат №
b169conf
рейтинг:
100 % of 100
Брезовите пъпки (Gemmae Betulae) се използват широко в руската и китайската традиционна медицина, главно като диуретично и потогонно средство, но също и като антисептично, противовъзпалително и аналгетично средство.
6,85 лв.
6,85 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Бяла бреза цели пъпки са различна растителна част от реса бреза, цвят

Реса бреза са цветовете на брезата, които подобно на обички, висят напролет от клоните на брезичките. Докато пъпчиците на брезата са бъдещите листа на брезата и са обвити в ценна смола. Те се събират много трудно, защото са дребни и са закрепени здраво за клонката. Бреза пъпка участва в традиционни билкови тибетски рецепти и се счита, като една от изключително ценните за здравето билки. Уточняваме това, защото в много сайтове под името бреза пъпка, продават бреза цвят.

Betula pendula Roth, Betula alba L.

Брезовите пъпки (Gemmae Betulae) се използват широко в руската и китайската традиционна медицина, главно като диуретично и потогонно средство, но също и като антисептично, противовъзпалително и аналгетично средство. Gemmae са листни пъпки, които се образуват в зимната корона на дърветата в специални малки пазвички.

Традиционно те се използват за лечение на различни настинки. Поради наличието на витамини в тях, както и изразения антибактериален ефект, те служат като отлично средство в борбата с респираторните инфекции.

Богатият химичен състав на брезовите пъпки предполага възможността за по-широк спектър на биологична активност, отколкото се смяташе досега. Екстрактите от брезови пъпки могат да бъдат обещаващ източник на съединения с цитотоксична активност срещу различни видове рак.

Научно доказаните ползи за здравето на екстрактите от брезови пъпки се дължат преди всичко на техния диуретичен ефект, както и антимикробни и антиоксидантни свойства.

Брезовите пъпки са незаменими при лечението на ревматизъм. За целта е необходимо да си приготвите мехлем от брезови пъпки. Полученият мехлем е полезен при екземи, дерматити и други кожни заболявания.

Действие на Бяла бреза пъпка 

Пикочогонно, диуретично, общоукрепващо средство при анемия. За лечение на циреи, трудно заздравяващи рани и др.

При какви заболявания се използват пъпките на бялата бреза?

При бъбречни, стомашно-чревни, сърдечни заболявания, при ревматизъм, кожни болести и др.

Начин на употреба на Бяла бреза пъпка

4 чаени лъжички пъпки се запарват с 500 мл вряща вода за 10 минути. Количеството се изпива в рамките на един ден - 4 пъти на ден на равни дози. Може да се направи и отвара. Преди да се пият, отварата или запарката трябва леко да се алкализират, като им се прибави малко сода за хляб, понеже са силно кисели.

Състав 

Бяла бреза цели пъпки (Betula alba L., buds)

Предупреждение 

Трябва да се прилага внимателно при стари хора и при остри възпаления на пикочните пътища.

Научете повече за Бяла бреза 

Характерни особености на билката
Бялата бреза— Betula alba L. (Betula verrucosa — от сем. Брезови — Betiilaceae — е дърво. Кората е гладка, тънка, обикновено бяла. Младите клонки са увиснали. Листата са почти ромбични, заострени, назъбени, в основата си целокрайни, отгоре тъмнозелени, отдолу светлозелени. Мъжките цветове са събрани в цилиндрични реси, а женските — в цилиндрични или овални реси.

Време за бране
Напролет, при набъбването на пъпките, но преди разпукването им.

Начин на бране и сушене
Клончетата, на които се намират пъпките, се отрязват, правят се малки китки и се сушат на открито, в проветриви помещения или в сушилни при температура до 30°. След сушене се изчукват, а отделните пъпки се прочистват чрез пресяване. Не трябва да се берат пъпки през друго време на годината — много преди започване на развитието им например през зимата. Такива пъпки са малоценни.

Рандеман
От 4—5 кг свежи пъпки се получава 1 кг сухи.

Съхранение
В сухи и проветриви помещения.

Повече информация за действието и приложението на Бялата бреза, можете да прочетете тук

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация