Конюктивит, Блефарит, Възпаление на очите и лечение с натурални средства
Какво представлява блефаритът?
Блефаритът е често срещано и лесно разпознаваемо състояние на очите, характерно с червени, подути, раздразнени и сърбящи клепачи. Може да причини подобни на пърхот люспи и крусти в основата на миглите.
Блефаритът е неприятен, но обикновено не причинява трайно увреждане на очите.
Кои са причините за появата на блефарит?
Блефаритът може да бъде активиран от редица фактори, но основната причина за него е паразита Демодекс (Demodex), който е вид малък акар. Демодекс живеят в или близо до космените фоликули на повечето боазйници, включително и хората. Върху човешката кожа се срещат двата най-малки вида Demodex folliculorum и Demodex brevis.
Заразяването с Demodex е често срещано явление и обикновено остава безсимптомно, а разпространението при здрави хора варира между 25-100%. Въпреки това, след заразяване с Демодекс, някои кожни заболявания могат да бъдат обострени поради дисбаланс в имунния механизъм.
При отслабване на имунната защита Демодекс паразитите започват безконтролно да се размножават, каето води до запушване на космените фоликули и причинява възпаления. Те от своя страна биха могли да причинят редица кожни проблеми, като:
Себореен дерматит - пърхот на скалпа и веждите;
Бактериална инфекция - херпес;
Блефарит - Запушени или неправилно функциониращи маслени жлези в клепачите;
Розацея - състояние на кожата, характеризиращо се с зачервяване на лицето;
Алергии - лергични реакции към лекарства за очи, разтвори за контактни лещи или гримиращи средства;
Сухота в очите.
Какви са симптомите на блефарит?
Най-често срещаните симптоми на блефарит са:
- чупливи мигли;
- усещате, че има чуджо тяло или мигла в окото;
- парещи, влажни и възпалени очи;
- чувствителност към светлина;
- зачервени и подути клепачи;
- сълзи, които приличат на пяна и имат малки мехурчета в тях;
- сухи очи;
- втвърдени и залепнали клепачи и мигли при събуждане;
По-рядко срещаните и далеч по-сериозни симптоми на блефарит са:
- замъглено зрение;
- мигли, които капят;
- мигли, които растат в грешната посока;
- подуване на други части на окото, като роговицата наример.
- ечемик;
- хелацион и др.
Кои са рисковите фактори, предразполагащи появата на блефарит?
Много са факторите, които предразполагат към развитието на блефарит. Лоша лична хигиена, различни видове дерматит, засягащи лицето и скалпа (розацея, себорея и др.), нарушения в обмяната на веществата, отслабен имунитет, алергии към козметични препарати и средства, и много други.
Какви са видовете блефарит?
Има 2 вида блефарит, като е възможно човек да развие само единия или и двата вида едновременно.
Преден блефарит, който засяга външната част на окото, в основата на миглите.
Заден блефарит, който засяга вътрешния ръб на клепача - частта, която докосва окото. Този тип блефарит се получава, когато се запушат мастните жлези в клепачите.
Как се поставя диагноза при блефарит?
При съмнения за блефарит, консултацията с офталмолог е задължителна. Очния лекар е човекът, който може да определи вида на проблема и да назначи съответното лечение.
Какви други здравословни проблеми може да причини блефаритът?
Блефаритът може да доведе до допълнителни проблеми с очите, включително:
- ечемик - червена, болезнена подутина на клепача, събираща гной;
- халацион или конюктивален гранулом - възпалителна лезия на клепача, причинена от запушена мастна жлеза, много подобна на ечемика;
- сухи очи - натрупването на себум и замърсявания върху слъзния филм, който покрива окото, може да причини усещани за сухота.
- увреждане на роговицата – в много редки и тежки случаи блефаритът може да повреди роговицата (прозрачният външен слой, който покрива окото).
- хронично (дълготрайно) зачервяване на очите. Блефаритът може да причини постоянно зачервяване на бялата част на окото.
Какво е лечението на блефарит?
Традиционно основното лечение на блефарит е високата очна хигиена и поддържането на чисти клепачи и мигли, без люспи и крусти. Той обикновено не изчезва напълно, но възпалението може да се контролира. Навременото лечение и правилната профилактика помагат блефаритът да затихне и да не причинява раздразнения. Консултирайте се с офталмолог за най-добрите за вас методи на лечение и профилактика.
Медикаментозното лечение на блефарит най-често е локално с антибиотични, противогъбични, кортикостероидни или др. препарати за локално приложение. То изцяло зависи от причините и вида на заболяването. В редки случаи може да се наложи и комбинация с вътрешен прием на определени лекарства. Точната терапия, според причината за обострения блефарит, е ключова. Консултацията с очен лекар е задължителна, а самолечението може да доведе до сериозни последствия за очното и общотото здраве.
Почистването на очите със стерилни мокри кърпички за блефарит, облекчава симптомите и подпомага лечението.
В народната медицина, благотворно влияние при лечение на блефарит имат:
Невен - за отварата от Невен са необходими 50гр цвят от билката и 200мл чиста вода. Оказаното количество от билката се слага във вряща вода за 2-3мин, а след като поизстине малко се прецежда. В получената отвара се накисват тампони за очи или чисти кърпи, които се поставят върху клепачите за 15-20мин, а процедурата е добре да се повтаря по 2 пъти на ден.
Очанка – за отварата от очанка са необходими една супена лъжица от билката и 400мл чиста вода. Оказаното количество от билката се слага във вряща вода за 10-12мин, а след като поизстине малко се прецежда. В получената отвара се накисват тампони за очи или чисти кърпи, които се поставят върху клепачите за 15-20мин, а процедурата е добре да се повтаря по 2 пъти на ден. Отварата от очанка може да се пие и като чай.
Суров картоф – настъргания суров картоф има отлично противовъзпалително действие и помага при редица очни проблеми. Обеления и настърган картоф се слага върху клепачите за около 4-5 мин (докато се затопли), след което се подменя. Това се повтаря до изразходване цялото настъргано количество. Процедурата може да се повтаря по 2 пъти на ден.
Рициново масло – то има антибактериално, противогъбично и противовъзпалително действие. Омекотява кожата и крустите, и стимулира растежа на миглите. Капнете няколко капки от рициновото масло върху чиста кърпа или памучен тампон. Леко притиснете за няколко минути върху клепачите, особено в основата на миглите. С леки масажни движения отстранете крустите и почистете клепачите.
Кокосово масло - то притежава антиоксидантни, антимикробни, антибактериални и имуностимулиращи свойства. Нанесете малко количество кокосово масло върху чиста кърпа или памучен тампон. Леко притиснете за няколко минути върху клепачите, особено в основата на миглите. С леки масажни движения отстранете крустите и почистете клепачите.
Почистване на клепачите при блефарит:
Измийте ръцете си със сапун и вода.
Потопете чиста, мека кърпа или памучен тампон в топла вода. Към нея може да разтворите малко количество бебешки шампоан.
Притиснете кърпата към затвореното си око за няколко минути, за да омекнат коричките. Топлия компрес, също така предпазва мастните жлези от запушване.
Внимателно разтривайте кърпата или памучния тампон по дължината на клепача, фокусирайки се върху основата на миглите.
Изплакнете окото си с чиста вода.
Повторете тези стъпки с другото око, като използвате чиста кърпа или нов памучен тампон.
Блефаритът обикновено не изчезва напълно. Необходимо е непрекъснато да поддържате добра хигиена на очите, а редовната профилактика ще помогне да го държите под контрол.
Източници:
https://www.healthline.com/health/blepharitis
https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/blepharitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blepharitis/symptoms-causes/syc-20370141