Въшки – предпазни мерки и практически съвет
Въшки причини и симтоми
Появата на смучещи кръв паразити, които живеят в косата и причиняват сърбеж и зачервяване кожата на главата. Може да разпознаете въшките по наличието на бели или жълтеникави яйца (гниди), полепнали по космите на косата. Паразитите често се предават между учениците.
Kакво е добре да знаем за въшките
Въшките са много по-често срещан проблем, отколкото изглежда. Всяка година хиляди деца се заразяват с педикулоза толкова лесно, колкото и лабиален херпес. Учениците често “награждават” с въшки братята, сестрите и родителите си.
Първо, нека се успокоим и да наричаме нещата с техните собствени имена. Въшките педставляват сиво-кафяво насекомо с дължина 2-3 милиметра с шест крака. Женската снася до десет яйца на ден, всяка от които тя прикрепя точно над корена на косъма. Тези яйца се наричат гниди. Докато в гнидите има зародиш, те са оцветени в цвета на косата и е много трудно да се забележат. Когато ларвата се излюпва от яйцето, гнездата стават бели и се виждат ясно (особено при тъмна коса). Най-лесният начин да намерите паразити на задната част на главата или зад ушите.
Въшките се хранят с кръвта на "домакина" няколко пъти на ден. Чрез ухапванията, компонентите на слюнката и бактериите попадат в кожата, което причинява сърбеж на скалпа (основният симптом на въшките). Възрастните насекоми постоянно пълзят, прилепени към косата - буквално усещате тяхното движение.
Рискът от заразяване с въшки не зависи от средата, в която живее детето и от това колко често измива главата си. Дори и на много мръсна коса насекомото не се появява от само себе си: само друг човек може да бъде източник.
Предпазни мерки при въшки
10 начина за изтребване на въшките
• Редовно проверявайте косата за въшки или гниди.
• Изплаквайте косата с разтвора, посочен по-долу, ако, например, в училището на вашето дете се разпространяват тези паразити.
• Решете косата с гребен, който между сресванията кисне в разтвор на вода и 10 капки мащерка.
• Най-лесният начин е да третирате косата със специален шампоан. Нежен, натурален шампоан, подходящ за най-чувствителната кожа.
• 4 супени лъжици неутрална къна или сенна (убива въшки и гниди), смесени с 4 супени лъжици кокосово масло, добавете 4 капки масло от чаено дърво / масло от евкалипт / розмарин, можете да добавите и ябълков или кокосов оцет. Смесете всички компоненти и нанесете върху косата. Сложете торба и кърпа отгоре и задръжте поне 3 часа. Изплакнете старателно. Тази маска подхранва скалпа и корените на косата, придава блясък. За деца количеството на етеричното масло може да се намали 2 пъти. След като измиете косата, срешете косата със специален гребен.
• Пригответе разтвор с оцет. Можете да използвате всякакъв, например ябълков, винен или трапезен. Обърнете внимание на концентрацията на киселината: тя не трябва да надвишава 9%. По-високото съдържание е вредно и опасно, особено за дете. На всеки 100 мл топла вода се добавя 1 с.л. 9%. Общият обем на разтвора за всеки е индивидуален и зависи от дължината на третираната коса. След нанасяне на разтвора върху суха коса се поставя наелонова шапка. Достатъчно е да ходите така в продължение на половин час, след това косата се сресва добре с гребен. След всички процедури главата трябва да се измие няколко пъти с шампоан, за да се измие целият оцет и да се освободи косата от миризмата. След седмица цялата процедура трябва да се повтори.
• Можете да си направите маска от червена боровинка. Изстискайте сок от червена боровинка. За една процедура са необходими около 100 грама червена боровинка. Приготвеният сок трябва да се прилага равномерно и обилно. След това покрийте косата в турникет и покрийте плътно с кърпа, така че да не попадне въздух. Необходимо е маската да се поддържа в продължение на 20 до 25 минути. След това изплакнете добре косата и срешете през гъст гребен. След 2 до 3 дни процедурата трябва да се повтори.
• Използване на катранен шампоан / катранен сапун. Той трябва да остане върху косата поне половин час. През този период от време, алкалът в състава ще има време да действа върху въшките. По време на педикулозата паразитите увреждат кожата, образуват се рани, драскотини и се появява дразнене. Шампоанът с катран едновременно лекува и скалпа. За да постигнете резултата, шампоанът от катран трябва да се използва редовно: веднъж на два дни в продължение на 1-2 месеца.
• Въшките могат да бъдат ефективно убивани чрез още два механични метода: горещ въздух със сешоар и горещи ролки за изправяне на косата. Важно е да запомните, че когато използвате сешоар, не можете едновременно да третирате косата с химически препарати, тъй като много от тях се основават на алкохол и други горими вещества.
• Спалното бельо и дрехите винаги се перат, гладят се гореща ютия, на пара, варят се - термичната обработка помага да се отървете от въшки във всеки етап от развитието им.
Хомеопатия при въшки
• Псорин (Psorinum) : една доза при деца, които постоянно са изложени на опасността от заразяване с въшки.
Лечение при въшки
Практически съвет при въшки
• Ако детето е прихванало въшки, трябва да се обработи цялото семейство и да се предупредят училищните власти. Шампоанът или лосионът за коса, които съдържат малатион (malathion), са най-доброто средство за умъртвяване на въшките. След използването на този продукт разрешете косата с гъст гребен. Изперете всички дрехи, почистете всички гребени и четки. Проверявайте косата всеки ден, за да сте сигурни, че няма повторно заразяване.
Аромотерапия при въшки
• След измиване изплакнете бавно косата с половин литър вода, към която се прибавили по 6 капки мащерка и розмарин, разбъркани добре преди употреба. Избършете косата с кърпа и я оставете да изсъхне на въздух. Разрешеme с гъст гребен.