Краста – симптоми, лечение, практически съвет

Инфекция на кожата, причинена от червеи, които се движат под кожата и снасят яйцата си. Симптомите се изразяват в силен сърбеж и обрив с червени бучици, най-често по гърдите и гърба, между пръстите на ръцете, по китките и около половите органи. Мястото над врата се превръща в рани и струпеи.

Краста – симптоми, лечение, практически съвет

Начин на заразяване с краста

Инфекцията с краста чрез контакт с пациента е най-често срещаният начин на заразяване. Но това може да се случи, когато имате контакт с чинии, кърпи и всякакви предмети, които пациентът докосва. Грубо казано, можете да получите краста дори след пътуване в градския транспорт, ако докоснете перилата веднага след заразен човек.

Женският кърлеж, попаднал върху кожата, започва да се движи по роговия слой и прави проходи, където снася яйца-ларви. След няколко дни от отложените ларви излизат възрастни индивиди. Целият процес от снасянето на яйца до появата на полово зрели индивиди отнема максимум 14 дни.

Познавайки движенията на крастата акара, човек може да разбере как изглежда крастата при възрастни - кожата има тънки „струни“ - проходи, навиване и леко прекъсване - това е начинът, по който се движи женската. На други места се забелязват малки точки на ухапване.

Краста причини

Причинно-следственият агент на болестта е кърлеж (Sarcoptes scabiei), болестта се предава от човек на човек с обикновени неща, спално бельо, кърпи, аксесоари за баня или по време на секс.

Краста симптоми

Инкубационният период може да продължи от няколко часа до няколко седмици. Най-често първите прояви на заболяването се проявяват при пациент на втория ден след заразяването. Пациентът чувства постоянен сърбеж, който е максимално засилен през нощта, обривът се появява под формата на туберкули или възли, тежестта на изригванията може да варира в зависимост от индивидуалния отговор на токсините, който произвежда акарите.

Изследвания за краста, диагностициране

Крастата обикновено се появява с клинична диагноза, тоест прегледът на лекар е достатъчен, за да я потвърди, без допълнителни изследвания и анализи. Лекарят вижда обрив, характерен за крастата и веднага поставя диагноза и предписва лечение. Но в някои съмнителни случаи лекарят може да предпише остъргване на кожата, за да открие крастата под микроскоп, за да потвърди диагнозата.
В случаите, когато сърбежът и типичният обрив се развиват едновременно при няколко души, живеещи в една и съща къща - диагнозата става очевидна, като се изследва един от тях.

Лечение при краста, предпазни мерки

Практически съвет при краста

• Изперете всички ризи и спално бельо в къщата с много гореща вода. Ако не се перат, оставете ги да се проветряват на открито в продължение на няколко дни. Червейчетата не могат да живеят дълго без пряк контакт с човешкото тяло.

Аромотерапия при краста

• Намажете раните с етерично масло от лавандула.

Хомеопатия при краста

Да се взема от всички, живеещи заедно със заразеното лице:

• Сяра: на всеки 8 часа в продължение на 3 дни. 

Традиционна медицина при краста

• Лекарят ще препоръча намазване на цялото тяло с лосион за унищожаване на насекоми, който не трябва да се измива 24 часа. Може да повторите процедурата. Раздразнението на кожата ще трае няколко дни в резултат на остатъците от чужди тела в кожната тъкан.  

Други методи за лечение на краста

Лечение със сулфур  

Хомеопатичният продукт сулфур помага да се преодолее заразата от краста. Приемът става по индивидуално указание на лекар. С помощта на хомеопатичния продукт се овладява най-неприятният симптом на заразата – мъчителният сърбеж.

Терапията със сулфур, т.е. сяра е ефикасна и в друга форма: старо лечебно средство при краста е мехлем, приготвен от свинска мас и 25% сяра на прах. Заразената кожа се маже пет дни по ред, като междувременно се вземат мерки да не се получи повторно заразяване – спазва се стриктна хигиена, ограничават се контакти, облеклото се подлага на дезинфекция, ползват се постелки за еднократна употреба. 

Акарол 

Акарол е лосион за лечение на краста и въшливост, според пациентската листовка – “въшливост по цялото тяло”. С този лосион се намазва внимателно цялото тяло от шията до петите. Тази процедура се изпълнява веднъж на 24 часа четири пъти последователно. Между намазванията не бива да има къпане. Лосионът не бива в никакъв случай да попада в очите. 

Масло от чаено дърво

Маслото от чаено дърво е много силен антисептик. Използва се при различни инфекции, причинени от патогенни микроорганизми. Ефективно е и при паразити по кожата – както е при причиняваната от вид акари краста. Прилагането на маслото – външно – изисква най-напред тест за поносимост. С употребата трябва да се внимава, защото маслото е много силно. Практикува се външно приложение на лосиони и балсами с масло от чаено дърво, където концентрацията му е от порядъка на 2-3 капки на 10 мл базово масло. 

Перувианум 

Дерматолозите препоръчват за борба с мъчителната краста перуанския балсам “Перувианум”.Той е произведен от екзотични растителни видове и има многостранно приложение. Използва се за заздравяване на косъма и скалпа, за кожа с рани и дерматози, декубитус и уртикария. Прилага се и при краста след специални указания от лекуващия. Оздравяващият ефект се дължи на активната съставка цинамин. 

Тютюнева вода

Тютюневата вода е по-скоро средство за борба с вредители по декоративните растения вкъщи, но се използва и от хората, които са имали лошия късмет да пипнат краста. Народната медицина подсказва един вариант за лечение: тютюнева вода срещу краста. Тя се приготвя, като се накисва тютюн в студена вода в пропорция 1:1. Престоява така 10-15 часа. Прецежда се и се използва за намазване на цялото тяло – като лосион. Може да се използва паралелно с препоръчваните медикаменти срещу краста. 

Билки при краста.

Листа от орехи или бреза 

Препоръки за лечение на краста с билки могат да се открият у Петър Дънов – набляга се на отвара от живовлек. Много често се споменава чесън, гъби шийтаке и малка шведска горчивка.  Чудесна работа вършат зелените орехови листа. Приготвя се отвара, като на 100 г листа се отмерва четвърт литър вода. Сместа се кипва, оставя се да изстине и се прецежда. С отварата се промиват местата с най-силен обрив. 

Помагат и брезовите листа. Отварата се приготвя най-добре от сухи листа, които се запарват – шепа листна маса на литър вряла вода. Когато изстине прецеждаме и мажем сърбящите зони – овладява неприятното усещане. 

Дафинови листа

Сто грама дафинови листа се варят в 300 мл вода, докато течността остане наполовина. Получената смес се разбива, докато се хомогенизира. От нея се правят компреси, които се полагат върху местата, най-силно засегнати от заразата, разранени от чесане и пр. 

Каша от чесън 

Прословутата чеснова каша срещу краста се приготвя от 100 г обелени и счукани скилидки, които се заливат в емайлиран съд с 400 г синапено масло и се оставят да киснат половин час. След това се варят на тих огън 15 минути и сместа се оставя да изстине. Прецежда се и е готова за употреба – с нея два пъти.