Главоболие – причини, предпазни мерки, лечение, билки
Повечето главоболия се дължат на схващане и напрежение във врата, лицевите или черепните мускули, дължащи се на стрес или неправилна стойка. Главоболието понякога е резултат вследствие на глад, отказване от кафето, прекалено дълъг сън, непроветрено помещение, шум, алергия, синузит, ниска кръвна захар или променливо време. Упоритото главоболие, за което няма видима причина, или главоболие, което събужда хората нощем или идва и минава с внезапни пристъпи, говори за симптоми, които изискват медицинско изследване.
Главоболие причини
В зависимост от вида, усещането за болка показва различни проблеми в организма.
Главоболието в слепоочията може да бъде причинено от редица причини - от внезапно спадане на кръвното налягане до интоксикация или инфекция. За някои заболявания, темпоралната болка е симптом, който ви позволява да поставите диагноза на ранен етап.
Причините за главоболие в задната част на главата са най-често заболявания като цервикална остеохондроза, цервикална спондилоза, уплътняване (повишен тонус) на мускулите на цервикалния регион, хипертония.
Появата на главоболие в челото може да е индикация за възпалителни заболявания като фронтален синузит, повишено вътречерепно налягане, прищипване на тилния нерв. Този вид болка придружава такива сериозни заболявания като менингит, пневмония, малария, коремен тиф.
Болката в окото може да бъде симптом на вегетативна дисфункция, мигрена, както и глаукома и редица други очни заболявания. Късното посещение на лекар може да доведе до сериозни проблеми с очите.
Тежките главоболия често са причинени от такива фактори като мигрена, спадане на налягането, синузит, травматично увреждане на мозъка и инфекциозни заболявания. Ако болката расте - това е сигурен признак на отклонения в тялото.
Продължителните главоболия са особено опасни, тъй като са симптоми на такива сериозни заболявания като менингит, поражения на нервната система (арахноидит, енцефалит), туберкулоза, сифилитично увреждане на нервната система, паразитни заболявания. Продължителната болка може да означава мозъчен тумор.
Главоболие симптоми
Най-често срещаните видове главоболие са напрегнато главоболие и мигрена, както и посттравматично главоболие. Мигрената се проявява с пароксизмални повтарящи се пулсиращи главоболия. Пристъпите на мигрена обикновено се придружават от повишена чувствителност към ярка светлина, силни звуци, отвращение към миризми, гадене, понякога повръщане, замаяност и загуба на ориентация в пространството. Често има раздразнителност или депресия, депресивно настроение, възбуда или летаргия, сънливост. Продължителността на типична мигрена атака от няколко десетки минути до няколко часа.
Главоболието от напрежение може да се прояви като чувство на натиск или чувство на тежест в главата. Болката е локализирана в областта на очите, челото, калварията, понякога се дава в слепоочията, шията, лицето, раменете. Обикновено придружени от автономни заболявания като гадене, загуба на апетит, затруднено дишане, нарушение на съня, умора, нарушена концентрация.
Клъстерното главоболие съчетава цилиарната невралгия, мигренозната невралгия, невралгия на птеригопатиите. Идентифицират се три форми на клъстерна болка: епизодична, хронична и с неопределена честота.
Медитация при главоболие, полезни съвети
1. Вземете лекарство за болка без рецепта. Повечето болкоуспокояващи започват да действат след около 30 минути, така че лекарството трябва да се приема веднага, след като усетите първите признаци на главоболие.
2. Пийте достатъчно вода. Дехидратацията може да причини главоболие, особено след като сте повръщали или след силно пиене. Веднага щом усетите приближаването на болката, изпийте цяла чаша вода и след това пийте вода през целия ден, често, но на малки глътки. Постепенно болката ще отстъпи.
Необходимо е също да се въздържате от кафе, алкохол, захарни напитки - те също предизвикват дехидратация. Обикновената вода е най-доброто решение при главоболие.
3. Намерете спокойно и тъмно място, където да се отпуснете. Ако е възможно, трябва да легнете и да се отпуснете поне за половин час. Затворете завесите, изключете светлините и се съсредоточете върху дъха си.
Погрижете се за спокойствие и тишина. В случай, че трябва да се отпуснете с други хора, не бъдете много мързеливи, за да им обясните, че имате главоболие, и ги помолете да ви оставят на мира и да не ви смущават известно време. Медитирайте, чрез дишане.
Предпазни мерки при главоболие
• Яжте редовно.
• Спете достатъчно.
• Вземете мерки да избягвате стреса.
• Спортувайте на чист въздух.
• Избягвайте прекалената употреба на кафе и алкохол.
Лечение при главоболие
Билки при главоболие
• Запарката от валериан е успокоително, което намалява напрежението и безпокойството: 2 чаени лъжички настърган корен се заливат с чаша вряща вода и се запарват 15 минути. Пийте преди лягане.
• Изследванията показват, че вратигата (Tanacetum parthenium) е много ефикасно болкоуспокояващо средство. Използува се като предпазна мярка. Две-три листенца се приемат на ден, нарязани в храната (поръсени със захар, за да не се усеща горчивият вкус). Таблетките от вратига се продават в аптеките и магазините за здравословна храна - следвайте дозировката на пакетчето. Може да ви отнеме 2-3 месеца, докато се почувстват резултатите.
Хомеопатия при главоболие
На всеки 30 минути до 4 дози и повторете при необходимост:
• При пулсиращи слепоочия, чувствителност към теченията: беладона (Belladonna).
• При болка, дразнеща се от най-лекото движение, главоболие, придружено от запек: дива тиква (Bryonia).
• Главата ви се струва уголемена: сребърен нитрат (Argentum nitricum).
• Усещане, сякаш ластик стяга от основата на главата до челото, чувствува се облекчение след уриниране: голсемиум (Gelsemium).
• Усещане за пирон, който сякаш пробива главата, свръхчувствителност към шум: кафе (Coffea).
Аромотерапия при главоболие
На главоболията от напрежение добре въздейства аромотерапията, особено етеричното лавандулово масло, което е добре известно със свойството си да отпуска. Намажете възглавничките на пръстите си с 1-2 капки лавандулово масло и масажирайте с кръгообразни движения слепоочията, областта около очните кухини, зад ушите и врата. Внимание: не доближавайте ръцете твърде близо до очите.
• При главоболия от менструален произход направете масажа със сладък риган.
• Отпуснете се в топла вана, към която сте прибавили 3 капки етерично масло съответно от сладък риган, лайка и лавандула.
Масаж при главоболие
• Масажът уталожва напрежението в мускулите на главата, врата и лицето. С помощта на възглавничките га пръстите масажирайте цялата глава, сякаш си миете косата. След което леко дърпайте кичурите коса по цялата глава.
Упражнения при главоболие
• Редовните разходки, джогинг или плуване предотвратяват напрягането на вратните и раменните мускули.
• Следните упражнения са добра предпазна мярка и ще ви помогнат да преодолеете главоболието, като отпуснете мускулите на врата и главата.
• От седнало положение вдишайте и отметнете глава назад, като гледате кьм тавана. Не я накланяйте силно за да не притисне гръбначния стълб и да влоши нещата. Издишайте и наведете главата напред така, че брадичката да докосне гърдите ви. Повторете два пъти.
• Издишайте и завъртете главата надясно, без да местите брадичката нагоре или надолу. Вдишайте, като я връщате в изходно положение, като гледате точно пред себе си. Издишайте, като завъртите главата наляво. Вдишайте, като завъртите главата наляво. Вдишайте, като гледате точно пред себе си. Повторете по два пъти от всяка страна.
•Докоснете с брадичка гърдите, бавно завъртете главата надясно, отпуснете я назад и я завъртете наляво и отново надолу към гърдите. Повторете в обратна посока.
Специализирана помощ при главоболие
• Ако главоболията продължават, добре е да се прегледате при остеопат или специалист по широ, за да се установи дали нямате гръбначни смущения, които да водят до потискане на нерв или мускулно напрежение.
• При главоболия, свързани с неправилното положение на тялото, т. е. седене или стоене в неудобна поза, методът на Александър може да се окаже полезен.
Традиционна медицина при главоболие
• При единични, краткотрайни главоболия се препоръчват слаби болкоуспокоителни и почивка. При постоянно главоболие трябва да се открие причината и да се вземат съответните мерки.