Заболявания на кожата на лицето
ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕТО
Пъпки (акне)
Пъпките обикновено се появяват през пубертета. Най-често се засягат лицето, раменете, гърдите и гърбът. Пъпките могат да оставят трайни белези върху кожата.
Лечение. Лицето се почиства основно с мек сапун. От зрелия плод на папая (Carica papaya) се прави кашичка и се нанася върху цялото лице. След 5 мин се измива с вода, в която има лимонов сок, изсушава се внимателно и върху засегнатите места се нанася следната паста: 5 г прах от Curcuma longa и 10 г прах от сандалово дърво (Santalum album) се разбъркват с малко розова вода. Това средство не само успокоява инфекцията, но прави кожата гладка.
Диета. Младите хора, склонни към обриви, трябва да избягват шоколад, ядки, тлъсти и пържени храни, масло и други подобни. Пъпките да не се стискат с нокти, за да не се разпространява инфекцията. Момичетата с пъпки да употребяват ограничено козметични средства.
Черни точки
Черните точки са втвърдена мастна маса в порите, образувана от секрета на кожните мастни жлези. Черните точки са често срещани у момичетата и момчетата през юношеството.
Лечение. Стрива се на ситен прах суха кора от лимон. Една чаена лъжичка от него се смесва с една чаена лъжичка пресен лимонов сок, изсипва се в съд с топла вода и с тази вода се измива основно лицето. Тя премахва мазнината от кожата. Прави се паста от 5 г Curcuma longa и 10 г прах от сандалово дърво (Santalum album) с малко сок от краставица (Cucumis sativus) и се намазват засегнатите места. Средството помага срещу инфекцията и прави кожата здрава и гладка.
Диета. Тлъсти, мазни храни и всички видове ядки трябва да се избягват. Черните точки да не се изстискват с нокти. Да се избягват омазняващи козметични средства и масла за коса.
Грижи за лицето
От векове насам жените употребяват различни кремове и тоалетни течности, за да подобрят своя тен. Напоследък в козметичните салони и отделите за козметика в магазините са изложени голям брой най-разнообразни кремове, лосиони, пудри и др. Но дали те наистина подобряват тена без никакви странични действия? Предлаганата рецепта е била добре пазена тайна на козметиците, тъй като тя, освен че регулира отлагането на меланина, повлиява и трофиката на кожата, като я прави красива и мека.
Лечение. Прави се паста от узрял плодна папая (Caricapapaya), краставица (Cucumis sativum), една чаена лъжичка сух прах от лимонова кора и малко вода и се нанася върху лицето. След известно време лицето се измива с топла вода и брашно от нахут (Cicer arietinum) вместо сапун. Подсушава се с мека, леко влажна кърпа. Кожата става мека и красива.
Напукани устни
Напуканите устни са често срещано оплакване, особено през зимата, което причинява болка и неудобство.
Лечение. Смачкват се заедно 2 листа от бетел (Piper betel), около 10 листа от босилек (Ocimum basilicum) и 10 г листа от роза (Rosa damascena) и след това се варят на тих огън в 100 г лой, докато листата почернеят (прегорят). Когато изстине, се прибира в чист стъклен съд. Няколко намазвания с тази лой премахват оплакванията за един-два дни.
Бръчки
Бръчките по лицето са признак на старост, но също така и указание за износено здраве. Жените използуват различни козметични средства и си правят козметични операции, за да изглеждат по-млади. Навременната грижа за лицето може да предотврати бръчките и да запази младежкия вид въпреки напредването на възрастта.
Лечение. Вземат се равни количества брашно от нахут (Cicer arietinum) и брашно от вид фасул (Phascolus mungo), парче краставица и един суров картоф. Смилат се на фина паста, която се нанася върху лицето. След 20 мин лицето се измива с топла вода, в която има около 30 г сок от лимон (Citrus limella). Подсушава се с мека, леко влажна кърпа и се масажира леко с кайсиево масло, като движенията трябва да са отдолу нагоре. В ноздрите се капва по една капка маслиново масло. Редовното прилагане на горната рецепта предпазва от бръчки, прави кожата нежна, красива и мека и придава младежки вид на лицето.
Белези от едра шарка
Едрата шарка е много тежко заболяване поради голямата му смъртност. Тя оставя трайни белези върху кожата на преболедувалия. Ако обаче кожата се лекува веднага след боледуването, белезите могат да се заличат за няколко седмици.
Лечение. Взема се фино смлян прах от Curcuma longa, сандалово дърво (Santalum album), прах от черупките на бадем (Pru-nus amygdalus) и прах от бивник на слон в пропорция 5:5:3:2. Прави се паста с малко розова вода и се нанася върху белезите всяка вечер. Сутринта се измива с топла вода и леко се масажира с малко кайсиево масло. Редовното използуване на тази рецепта в продължение на няколко месеца изличава белезите, а кожата остава красива и мека.