Залист корен – Див чемшир, външно при разширени вени и хемороиди, Ruscus aculeatus
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Бодлив залист корен – Див чемшир
Ruscus aculeatus
За външна употреба
Билката Бодлив залист, познат още като Див чемшир и Миши трън, е широко използван в древността и е описан през 1-ви век от гръцкия лекар Диоскоридес.
Сапонозидите, съдържащи се в билката, имат лечебен ефект върху съдовете на вените.
В народната медицина се използват плодовете и корените на дивия чемшир. От тях се правят мехлеми, отвари, тинктури, екстракти.
Дивият чемшир има лечебни свойства, насочени към премахване на обостряне на хемороиди, венозни дисфункции. Препаратите, съдържащи див чемшир, се използват за: стесняване на венозни съдове; укрепване на венозни стени; намаляване на крехкостта и пропускливостта на капилярите и стените на съдовете; повишаване на тонуса на гладките клетъчни мускули; подобряване на клетъчния метаболизъм; отстраняване на токсините от мускулната тъкан; стимулиране на кръвообращението и водно-солевия метаболизъм; пречки за образуването на възпалителни процеси. Екстракт на базата на корени от див чемшир се използва като локално средство за облекчаване на възпалението, облекчаване на болката и тежестта в краката при венозна недостатъчност.
Действие на Див чемшир корен
Противовъзпалително, локално тонизиращо.
Приложение на Див чемшир корен
Хронична венозна недостатъчност, Атеросклероза, Разширени вени, Хемороиди.
Начин на употреба на Бодлив залист корен
Извлек за външна употреба: 5 гр се варят в 500 мл вода за 10 мин. Прецежда се.
Ползва се за ванички, обтриване, лапи. Може да се правят маслени извлеци на водна баня, или мехлеми, при хемороиди и разширени вени.
Състав
Бодлив залист сушен корен (Ruscus aculeatus).
Научете повече за Див чемшир
Характерни особености
Вечнозелени храсти или многогодишни треви, с характерни изправени или увиснали лигнифицирани стъбла, които се простират от пълзящи коренища. В зависимост от вида, те могат да достигнат дължина от 30 см до 1 м. Филокладийните издънки, които приемат формата на листа, имат кожена, твърда, матова или лъскава структура, яйцевидна ланцетна форма със заоблени или остри краища, наситен зелен цвят. Дължината на издънките може да достигне 11 см, а ширината - 2-6 см. Листата на иглата също са доста необичайни, изглеждат като малки полупрозрачни люспи, покрити с филм, триъгълна форма. Малките незабележими цветя с бледо син, бял или зеленикаво-виолетов оттенък, образуващи се във филоклади, имат доста дълъг период на цъфтеж.
След цъфтежа се формират ярки кръгли червено-оранжеви плодове с 2-3 семена, които придават на залиста специален декоративен ефект.