ВЕНОАРТЕРИАЛЕН КОМПЛЕКС, 500 mg x 40 caps, USA Laboratories
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Българска Чаена компания - Phytolek
ВЕНО – АРТЕРИАЛЕН КОМПЛЕКС капс. х 40
Заболяванията на сърцето и на кръвоносните съдове са изключително широко разпространени сред хората в активна възраст. Те са с висока социална значимост, защото често са причина за загуба на работоспособността, трайна инвалидизация или преждевременна смърт. Съвременният начин на живот, свързан с намалена физическа активност, стрес, неправилно хранене, наднормено тегло, продължителен престой в принудително положение – изправено или седнало, както и застаряването на нацията, повишените вредности от околната среда, тютюнопушенето, прекаляването с алкохола и др. създават предпоставки за повишаване на броя на съдови и сърдечни заболявания.
„ВЕНО – АРТЕРИАЛЕН КОМПЛЕКС” е хранителната добавка одобрена и произведена от „USA Laboratories”.
ОСНОВНИ ЕФЕКТИ:
1. Подобряване на сърдечно-съдовата дейност и на кръвообращението
2. Поддържане на еластичността и на проходимостта на кръвоносните съдове
3. Подобряване на периферната микроциркулация
4. Намаляване на съсирваемостта на кръвта и предотвратяване на образуването на вътресъдови съсиреци
5. Увеличение на кислородната доставка, храненето и енергийния метаболизъм на тъканите
6. Предпазване на организма от вредното въздействие на свободните радикали
7. Повлияване на кръвния застой и на възпалителните процеси, засягащи разширените вени и хемороидите
8. Засилване на паметта и на способността за концентрация
9. Повишаване на устойчивостта към стрес
ОСНОВЕН СЪСТАВ НА 1 КАПСУЛА:
- Гинко билоба – 75 мг.
- Екстракт от гроздови семена – 50 мг.
- Биофлавоноиди – 20 мг.
- Витамин С – 200 мг.
- Витамин Е – 50 мг.
- Витамин В 6 – 4 мг.
- Магнезий – 100 мг.
Гинко билоба – Екстрактът се добива от листата на дървото гинко билоба, чиято родина е Китай. Съдържа около 200 активни съединения, влияещи благоприятно на здравето. Лечебните му свойства се дължат най вече на веществата, отнасящи се към химичните групи на флавоноидите, дитерпеновите лактони и органичните киселини. Основните активни вещества са гинкозиди А, В, С, D, билобалид, кверцетин и кемпферол. Основният ефект на екстракта от листата на гинко билоба е върху сърцето и кръвоносните съдове. Той премахва спазъма на артериите, като позволява с всеки сърдечен удар през артериалната система да преминава повече кръв. Укрепва стените на капилярите, намалява капилярната пропускливост и подобрява периферната микроциркулация. Повишава тонуса и еластичността на венозните стени. Едновременно с това понижава съсирваемостта на на кръвта и снижава риска от образуване на вътресъдови съсиреци. Благодарение на изброените ефекти екстрактът от гинко билоба подобрява кислородното насищане на тъканите, включително и на мозъка. Едновременно с подобряването на кръвообращението, екстрактът от растението повишава ефикасността на обменните процеси, като подобрява енергийния метаболизъм, повишава синтеза на АТФ и стимулира усвояването на глюкозата , която е жизнено необходима за правилното функциониране на мозъка и сърцето. В същото време някои от активните съставки на гинко билоба подобряват предаването на нервните сигнали между мозъчните клетки и така допълнително стимулира мозъчната функция. Екстрактът от гинко билоба има и силно антиоксидантно действие и подпомага организма при неутрализирането на свободните кислородни радикали. Това води до статистически намалена честота на разпространение на заболявания като катаракта, например. Доказано е, също така, че екстрактът от гинко билоба понижава нивото на холестерол в кръвта и предотвратява превръщането му в плаки, с което забавя атеросклеротичните процеси. Изброените ефекти на екстракта от гинко билоба обуславят приложението му при редица заболявания, свързани с нарушено кръвообращение и недостатъчно кръвоснабдяване на тъканите като разширени вени, хемороиди, синдром на Рейно, мозъчно – съдова и периферна съдова болест /вкл. и при диабет/, шум в ушите, световъртеж, старческа деменция, болест на Алцхаймер, главоболие, сърдечна аритмия, катаракта, глаукома и др. Провеждат се и изследвания върху действието на екстракти от гинко билоба за предотвратяване на отхвърлянето на трансплантирани органи от организма.
Съдоразширяващият ефект на екстракта от гинко билоба е налице при всеки прием, а антиоксдантните му качества, на които се дължи забавянето на атеросклеротичните процеси например, обикновено настъпват след по-продължителен прием (до 6 седмици). Приеман по – дълго такъв екстракт нормализира нестабилното артериално налягане, възстановява намаляващите с остаряването функции – зрение, слух и др., подобрява работоспособността, и има мощен антидепресивен ефект.
Екстракт от гроздови семена. Екстрактът от семките на гроздето съдържа флавоноиди, които представляват олигомерни полифункционални съединения, а също и високоефективен антиоксидант – резвератрол. В по-голямо количество те се съдържат в семките на червеното грозде. Изключително важна за човека е способността на екстракта от гроздови семки да предпазва от разрушение витамините С и Е, които по принцип имат много кратък живот в човешкото тяло. Антиоксидантният ефект на екстракта от семките на гроздето е 20 пъти по – силен от този на витамин С и 50 пъти по – силен от този на витамин Е. Благодарение на това комплексите от биологично-активни вещества, съдържащи се в екстракта от семки на грозде ефективно неутрализират свободните радикали, потискат окисляването на мастите и отлагането им по съдовите стени и предотвратяват увреждането на клетъчните и на субклетъчните структури. С гореизброените свойства е свързано използването на екстракта от гроздови семки за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания, включително и на инфаркт на миокарда и на състояния свързани с увреждане на съдовия ендотел. Спомагайки за подобряване на кръвообращението и особено на микроциркулацията екстрактът от гроздови семки намира широко приложение в профилактиката и лечението на съдови увреждания. Той упражнява добро въздействие и при възпалителни състояния, спомага за по-бързото зарастване на рани, стимулира по-бързата регенерирация на наранените кръвоносни съдове и забавя стареенето на кожата. Биологичноактивните олигомерни съединения, съдържащи се в екстракта от гроздови семки са едни от малкото антиоксиданти, които преминават през стените на клетките на мозъка и на кръвоносните съдове и предпазват тези клетки от увреждания. Освен противовъзпалително те упражняват и силно антиалергично действие. Увеличавайки еластичността на съдовите стени, екстрактът от гроздови семки подобрява проходимостта на кръвоносните съдове. Освен това той предпазва от образуване на плаки и тромби в артериите и заздравява стените на кръвоносните съдове като предотвратява образуването на разширени вени и спукани капиляри . Многобройни проучвания показват, че екстрактът от гроздови семки повишава устойчивостта на органима спрямо стрес и упражнява антибактериално и е благоприятно при имунни заболявания. Изследователи от Ню Йорк съобщават, че полифеноли, извлечени от семките на червено грозде, могат да имат благотворен ефект за предотвратяване и лечение на болестта на Алцхаймер.
Биофлавоноиди
Познати са около 4000 съединения от този тип. В зависимост от химичната им формула се класифицират като: катехини, антоцианидини, флавоноини, флавонони, флавоноли. Биофлавоноидите не са същински витамини, но понякога ги идентифицират с вит. Р. Витамин Р е всъщност съставно вещество на няколкостотин биофлавоноида. Нарича се още фактор на капилярната пропускливост (Р идва от permeability - пропускливост). Основната функция на биофлавоноидите е да увеличават здравината и еластичността на кръвоносните съдове. Заедно с витамин С тези вещества поддържат здрава съединителната тъкан като потискат разграждането на колагена и стимулират изграждането на нов такъв. Това е от съществено значение при наличие на склонност към разширени вени и хемороиди, свързани със слабост на съединителната тъкан. Освен това биофлавоноидите контролират кръвосъсирването, като намаляват съсирваемостта на кръвта. Същевременно те предпазват холестерола от окисление, понижават неговото ниво в кръвта, намаляват способността му да формира артериални плаки и предотвратяват формирането на съсиреци в кръвоносните съдове. Важно е да се изтъкне, че биофлавоноидите притежават по-силни антиоксидантни свойства от вит. С, вит. Е, цинк и селен (витамините и микроелементите, упражняващи най – мощен антиоксидантен ефект). Силното им антиоксидантно действие се изразява в свързване на свободните радикали, разграждането им и извеждането им от организма. Освен това биофлавоноидите притежават изразени противовъзпалителни, антиалергични, антивирусни и антиканцерогенни качества. Друго достойнство на биофлавоноидите е способността им да неутрализират и отстраняват от организма тежките метали, които попадат в него по различни пътища и предизвикват тежки малформации и мутации. Заключение на група учени от френския институт INSERM: „Флавоноидите са най-качествените активни съставки по отношение на венозната недостатъчност, защото действат на почти всеки фактор, виновен за нейното настъпване.”
Витамин С. Витамин С е водно разтворим витамин, който не се синтезира в човешкия организъм. Известен е още като L-аскорбинова киселина. Благотворното му въздействие върху сърцето и кръвоносните съдове се определя от няколко негови свойства. Той:
- играе основна роля при образуването на колаген, от който зависи еластичността на стените на кръвоносните съдове.
- стабилизира капилярните стени и намалява тяхната пропускливост, с което контролира образуването на отоци.
- регулира съсирваемостта на кръвта и редуцира отлагането на клетки върху вътрешната страна на кръвоносните съдове, с което намалява опасността от образуване на вътресъдови съсиреци.
- съдейства за понижаване на нивата в кръвта на т.нар. „лош” холестерол.
- упражнява мощно антиоксидантно действие – защитава организма, включително и кръвоносните съдове, от увреждащото действие на свободните кислородни радикали и на
други фактори.
- повлиява благоприятно съдовите промени при инфекции и алергии.
От казаното дотук се налага изводът, че витамин С е изключително подходящ за профилактика и лечение на сърдечно-съдови заболявания, хипертония, коронарна болест, разширени вени, хемороиди, атеросклероза, инфекции, алергии и др. Важно е да се изтъкне, че хората, подложени на чести стресови ситуации, пушачите, възрастните хора и страдащите от някое от изброените по – горе заболявания имат нужда от по-високи дози витамин С.
Вит. Е е мастно разтворим витамин, представляващ важен антиоксидант. Като такъв той упражнява предпазващ ефект и въздейства не само на мембраните на клетките, но и на циркулиращите с кръвта мастни съединения, с което намалява отлаганията и плаките, запушващи кръвоносните съдове. Витамин Е влияе и върху метаболизма на арахидоновата киселина, с последващо разширяване на кръвоносните съдове и потискане на слепването на тромбоцитите. По този начин той намалява риска от образуване на вътресъдови съсиреци, забавя атеросклеротичните процеси, регулира артериалното налягане и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Едновременно с това се подобрява доставката за тъканите и органите на кислород и на хранителни вещества. Също като вит. С и този витамин понижава риска от злокачествено израждане на тъканите, забавя остаряването на клетките и възрастово свързаните катаракта и макулна дегенерация на ретината, както и развитието на болестта на Алцхаймер. Освен това вит. Е е необходим за образуването на червените кръвни клетки, за синтеза на хемоглобина и белтъците, и за растежа на клетките. Наскоро проучвания показаха, че вит. Е е незаменим както за запазване на структурата на нервната клетка, така и за нейното правилното функциониране.
Вит. В6 Витамин В6 изпълнява широка гама от функции в организма и е от съществено значение за поддържане на доброто здраве. Той е необходим за активирането на повече от 100 ензима, участващи в обмяната на веществата. Вит. В6 е абсолютно необходим за изграждането и за правилното функциониране на червените кръвни клетки и за производството на хемоглобин. Дефицитът на витамин B6 може да повиши нивото на хомоцистеин – аминокиселина, чийто повишени нива са рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания и инсулт. Проучванията сочат, че високите нива на хомоцистеин могат да увредят артериите, кръвоснабдяващи сърцето и/или да съдействат за по-лесното слепване на тромбоцитите и за образуването на вътресъдови съсиреци. Витамин В6 е необходим и за усвояването от организма на вит. В12, както и за образуването в стомаха на солна киселина и магнезий, което е от голямо значение за доброто храносмилане. Този витамин участва и в синтеза на невротрансмитери като серотонин и допамин - катехоламини с изразен ефект върху съдовата система. Витамин В6 осъществява ефективното функциониране на нервната и имунната системи, съдейства за поддържане на нивото на кръвната захар в рамките на нормалните стойности, участва в обмяната на протеините и мазнините, повлиява функцията на храносмилателната система, играе роля за превръщането на триптофан (аминокиселина) в ниацин (витамин) и подпомага синтеза на нуклеинови киселини като противодействие на стареенето.
Магнезий
Магнезият е жизнено необходим минерал за човека. В организма няма запаси от него и поради това той трябва да се приема ежедневно. Активността му в организма се засилва в комбинация с вит. А, калций и фосфор, а вит. В6 съдейства за постъпването му в клетките. Магнезият е важен фактор за правилното функциониране на сърдечно-съдовата система. Намаленото съдържание на магнезий в кръвта предизвиква повишаване на нивото на холестерола в нея, с последващо увеличаване на риска от ускорено развитие на атеросклероза, исхемична болест на сърцето и инсулт. Освен това ниското съдържание на магнезий в организма, създава предпоставки за нарушения в сърдечния ритъм. Многобройни проучвания доказват, че магнезият упражнява съдоразширяващо действие и по този начин играе важна роля в регулиране на кръвното налягане. Има доказателства, че приемането на магнезий подпомага антитромботичните функции, като намалява отлагането на калций в кръвоносните съдове.Магнезият играе съществена роля и в осъществяването на редица обменни процеси посредством активирането на ензимите, отговорни за тези процеси. Той е съставна част на над 300 ензимни системи, в това число и на част от антиоксидантните ензими. Правилното функциониране на сърдечно-съдовата система, на храносмилателната система, на нервната система, на мускулите, бъбреците и черния дроб, на ендокринните жлези и мозъка зависи от адекватното и навременно постъпване на магнезий в организма. Клетъчното деление и протеиновият синтез също не могат да се осъществят без магнезий. Освен това той подпомага абсорбцията и метаболизма на калция, фосфора, натрия и калия и участва в усвояването на витамините С и Е и в това на витамините от групата В. Недостигът на магнезий изисква по-големи количества инсулин за поддържане на нормални нива на кръвна захар. Освен в метаболизма на глюкозата, той участва също и в разграждането на мастните киселини и на аминокиселините. Използването на магнезий е почти системно при заболявания като исхемична болест на сърцето, ритъмни нарушения, артериална хипертония, атеросклероза, мигрена, диабет и др. Учени от Каролинския институт в Стокхолм – Швеция, след извършване на мащабно изследване на 26 000 души, препоръчват използването на магнезий за профилактика на сърдечно-съдови заболявания и исхемичен инсулт. Резултатите от проучването са публикувани в Archives of Internal Medicine.
На базата на гореизложените факти „ВЕНО – АРТЕРИАЛЕН КОМПЛЕКС” се препоръчва при:
- мозъчно-съдова болест, включително инсулт
- исхемична болест на сърцето, включително инфаркт
- нарушения на сърдечния ритъм
- нестабилно артериално налягане
- разширени вени /варици/
- хемороиди
- тромбофлебити
- атеросклероза
- периферна съдова болест, увреждания на ретината и други съдови усложнения, включително и такива, дължащи се на диабет
- синдром на Рейно
- отслабване на паметта
- старческа деменция и Алцхаймер
- световъртеж и шум в ушите
- главоболие, дължащо се на нарушено кръвообращение
- отоци и „тежки крака”
- намалена способност за концентрация и запаметяване
- състояния и заболявания, дължащи се на хроничен и често повтарящ се стрес
Хранителната добавка ”Вено-артериален Комплекс” е комбинация от съставки със сходно и взаимно допълващо се действие, което води до потенциране на ефектите им. Това успешно профилактира и повлиява симптомите, свързани с изброените по – горе заболяванията и удължава и подобрява качеството на живота.