- Начало /
- Трънка плод - при диария, Prunus spinosa
Трънка сушен плод - билка
Prunus spinosa
Вероятно всеки от нас, при разходка в гората, е бил изкушаван да спре и да си откъсне мъничките сини плодчета, скрити сред трънливите храстчета. А колко вкусен и полезен сок се получава от тях...
Плодовете на трънката са богати на глюкоза, захароза, пектин, антицианови багрила, витамин С и органични киселини.
Плодовете на трънката са не само полезен нискокалоричен продукт, но и лекарство. Те често се използват в борбата срещу храносмилателни разстройства като раздразнени черва и диария. Известно е, че свойствата на трънката нежно отпускат червата, подобряват дейността на стомашно-чревния тракт и облекчават метеоризма. Отварата от плодовете има противовъзпалителен и стягащ ефект, лекува малки рани и успокоява възпалените венци. Плодовете укрепват стените на кръвоносните съдове и са отлична профилактика на атеросклерозата. Известна е способността на трънката да премахва вредните токсини от тялото, като и да намалява апетита (има диета, базирана на плодове от трънка).
Трънката има още противовирусни и антибактериални свойства. Чай от трънка е особено полезен за сваляне на висока температура при вирусни инфекции и грипни състояния.
Народни наименования на билката
Дива слива, прунка, трънка, трънкосливка, синя трънка, черна трънка.
Трънка плод приложение
Регулира храносмилането. Запичащо средство при стомашно-чревни разстройства. При бъбречни камъни и възпаления от всякакъв характер.
Начин на употреба на Tрънка плод
2 супени лъжици от плода, леко счукани, се варят 5 минути в 500 мл вода. След като изстине, прецедената отвара се приема 3 пъти на ден по 150 мл преди хранене.
Състав
Трънка сушен плод (Prunus spinosa L.).
Противопоказания
Няма противопоказания, с изключение на специфични индивидуални реакции.
Научете повече за Трънка
Характерни особености
Трънката — Prunus spinosa L. — от сем. Розоцветни — Rosaceae — е силно бодлив и неправилно разклонен храст. Листата са елипсовидни или продълговати, последователни, напилени, младите свити в тръбица. Цветовете се появяват преди развитието на листата. Те са бели, единични, рядко по два, стоящи на къси дръжки. Плодът е черносинкав, твърд и покрит с восъчен налеп, с по една костилка, с кисел и силно тръпчив вкус.
Време за бране
Октомври — декември.
Начин на бране
Плодовете се събират в късна есен, по възможност при започване на замръзванията, от което те значително губят от своята тръпчивост и стават по-вкусни.
Начин на сушене
Преди да се подложат на сушене, събраните плодове се прочистват от загнилите и плесенясалите, от листа, клечки и други примеси, попаднали при брането, и се сушат в обикновени плодови сушилни, върху фурни или в сушилня при температура отначало 40°, която постепенно се повишава до 75°. Да се разстила на тънък пласт и по време на сушенето да се разбърква. Препоръчва се сушенето и на слънце при достатъчно ясно време.
Рандеман
От 5—6 кг свежи плодове се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените плодове от трънката са почти черни, със синкав оттенък, с набръчкана повърхност. Миризмата им е без особености, а вкусът — кисел, стипчив. Те не трябва да са трошливи, а да са запазили еластичността на месестата си част.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения.
Мнения на клиенти
- 1193 Мнение на rosi 123
-
Оценка
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
Сладък Пелин стрък рязан - детоксикация и при паразити, Artemisia annua
Цена:
3,60 лв.
|
Кръвен здравец рязан корен - за хемоглобина при анемия, Geranium sanguineum
Цена:
5,02 лв.
|
Карамфил плод цял, Syzygium aromaticum
Цена:
4,09 лв.
|
Омайниче стрък - при хемороиди и кървящи венци, Geum urbanum
Цена:
4,54 лв.
|
Най-нови мнения от клиенти
- 1193 Мнение на rosi 123
-
Оценка