Волски език лист - при кашлица, Asplenium scolopendrium
Безплатна Доставка над 59 лв до 7 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Волски език лист - билка
Phyllitis scolopendrium L.
Волският език е многогодишна тревиста билка.
Известна още на древногръцкия лекар Гален (около 130-210 г. сл. Хр.), който се смята за втори от древногръцките лекари след Хипократ, бащата на медицината. Той го използвал за лечение на дизентерия и диария поради стягащите му качества. Това по-късно е използвано от средновековните лекари за отстраняване на обструкции на далака и черния дроб.
Използван е за облекчаване на подагра, прочистване на очите, заздравяване на пресни рани (сок от листата), намаляване на температурата и за премахване на брадавици и пистул.
Волският език е бил обект на някои клинични изпитвания, които предполагат, че може да бъде ефективен при храносмилателни разстройства и че може да увеличи производството на урина, както и да омекотява изпражненията при запек.
Лечебни свойства на Волски език лист
Листата са стягащи, жлъчегонни, потогонни, диуретични, отхрачващи. Външно се използва като мехлем при лечение на рани, изгаряния и опарвания. Като чай се приема вътрешно за лечение на кашлица, диария, дизентерия, жлъчни и бъбречни заболявания, за отстраняване на запушвания на черния дроб и далака.
Народни наименования на билката
Волски език, еленов език.
Действие на Волски език лист
Омекчаващо, успокоява кашлицата и болката. Има кръвоспиращо и противовъзпалително действие.
Приложение на Волски език лист
Кашлица от различен произход, жлъчни и бъбречни възпалителни заболявания, гръдна жаба.
Начин на употреба на Волски език лист
1 супена лъжица билка се залива с 250 мл вряща вода. След изстиване се прецежда. Изпива се на 3 части за 1 ден.
Състав
Волски език лист (Phyllitis scolopendrlum L.)
Научете повече за билката Волски език
Характерни особености
Волският език — Scolopendrium vulgar (Scolopendrium officinarum Sw.) — от сем. Папрати — Polypodiaceae — е растение с почти вечнозелени, целокрайни, до 50 см дълги, прикрепени на дълги дръжки листни петури. Групите спорангии са кафяви, линейни, разположени отдолу на петурата по дължината на жилките.
Разпространение
Във влажните сенчести и скални гори, предимно в планините.
Време за бране
Юли—септември.
Начин на бране
Отрязва се цялата листна петура, когато растението е напълно развито. Не трябва да се берат пожълтели, потъмнели или наядени от насекоми листа.
Начин на сушене
След прочистване от примеси събраната билка се подлага на сушене в проветриви помещения или в сушилня при температура до 45°.
Рандеман
От 7 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи добре проветриви помещения.