Теснолист Живовляк лист - при бронхит и язва, Plantago lanceolata

В наличност
Останали са само %1
кат №
b240conf
Проучванията показват, че билката Живовляк може да помогне за намаляване на възпалението в тялото. По-специално, листата съдържат няколко противовъзпалителни съединения, включително флавоноиди, терпеноиди, гликозиди и танини. Освен това, Живовлякът притежава отхрачващо, антибактериално, имуностимулиращо действие.
2,42 лв.
2,42 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Теснолист живовляк лист - билка

Plantago lanceolata L.

Проучванията показват, че билката Живовлек може да помогне за намаляване на възпалението в тялото. По-специално, листата съдържат няколко противовъзпалителни съединения, включително флавоноиди, терпеноиди, гликозиди и танини. Освен това, Живовлякът притежава отхрачващо, антибактериално, имуностимулиращо действие. Именно тези му свойства го правят традиционно средство за лечение на белодробни възпаления, придружени от суха кашлица

Някои изследвания отбелязват, че живовляка може да подпомогне заздравяването на рани чрез намаляване на възпалението, блокиране на микробния растеж и облекчаване на болката.

Доказано е, че няколко съединения в семената и листата на живовлякa, облекчават някои храносмилателни проблеми.

Народни наименования на билката

Plantago lanceolata L. — дълголистен жиловлек, копиелистен жиловлек, ланцетолистен жиловлек, мъжки жиловлек, остролист жиловлек, теснолист жиловлек, теснолист скорогнойник; Plantago major L.—брътци, голям жиловлек, едролистен жиловлек, едър жиловлек, едър жиловник, женски жиловлек, жилоглав, платънце, широколист жиловлек, широколист скорогнойник.

Действие на Tеснолист живовляк лист 

Омекчаващо, ранозаздравяващо, кръвоспиращо, противомикробно, слабително, противоязвено, слабо диуретично, подобрява храносмилането.

Приложение на Теснолист живовляк лист 

При бронхит и други възпаления на дихателните пътища, гастрит с повишена киселинност на стомашния сок, язва, диспепсия и ентероколит. При младежки пъпки. Като смекчаващо средство против кашлица. Външно при маясъл, за лапи против циреи (в свежо състояние), за засилване на епителизацията при рани и др.

Начин на употреба на Теснолист живовляк лист

1 супена лъжица листа се запарват с 250 мл вряща вода за 10 мин. Прецежда се и се изпива на глътки за 1 час (доза за 1 ден).

Състав

Теснолист Живовляк лист (Plantago lanceolata L.).

Противопоказания

Противопоказан е при кръвни съсиреци. Друго противопоказание е индивидуалната непоносимост към него. Поради тази причина, страдащите от алергия и астма трябва да бъдат особено внимателни, за да започнат лечение с тази билка. За начало можете да приемате малки дози, за да избегнете тежки алергични реакции.

Научете повече за билката Теснолист живовляк

Характерни особености

Употребяват се листата или цялата надземна част на двата вида жиловлек: теснолист жиловлек — Plantago lanceolata L. — и широколист жиловлек— Plantago major L. — от сем. Жиловлекови — Plantaginaceae.

Теснолист жиловлек

Многогодишно тревисто растение. Листата са при- основни, събрани в розетка, жилави, тъмнозелени, с дъговидно жилкуване, целокрайни, голи или почти голи, продълговати, с къси дръжки. Цветовете са събрани в къси, почти яйцевидни съцветия, разположени на дълга, с 5 надлъжни бразди дръжка. Прицветниците са светлокафяви. Страничните дялове на чашката са голи по ръба си. Прашниците са светложълти. Плодовете са кутийки с по две жлебовидни семена.

Време за бране

Май—август.

Начин на бране

Берат се листата или цялата надземна част на двата вида жиловлек — Folium Plantaginis, Herba Plantaginis. Листата се берат при пълното им развитие през време на цъфтене на растението в сухо време. Отрязва се цялата розетка, без да се изскубва коренът, и веднага силно се изтръсква, за да се очисти от пясък и пръст.

Стръковете се берат, като се отрязва цялата надземна част на растението през време на цъфтенето му.

Листата или стръковете на двата вида жиловлек се берат, сушат се и се опаковат отделно едни от други, нашата страна са разпространени 15 вида жиловлек. При брането това трябва да се има винаги предвид и да се събират само растения, които отговарят на даденото по горе описание.

Начин на сушене

Събраният материал се почиства от случайни примеси, повредени листа, пясък, пръст и др. и се суши в проветриви помещения на сянка или в сушилня при температура, не по-висока от 50.

Рандеман

От 6—7 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.

Листата или стръковете на теснолистия или широколистия жиловлек трябва и след сушене да са запазили своя естествен изглед

Съхранение

В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация