Омайниче корен, Geum urbanum
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
- Производител: Bilki.bg - Билки ЕООД
Омайниче корен - билка
Geum urbanum L.
Омайничето, наричано още Зайча стъпка, "омайва" не само с красивия си външен вид, но и с лечебните си качества. Поверието гласи, че това дребно цвете ще ви завладее със своята чиста енергия.
С медицинска цел се използват основно корените на билката. Те са богати на етерично масло, скорбяла, захари, дъбилни и багрилни вещества.
Лечебни свойства на билката Омайниче
Омайничето оказва противовъзпалително, кръвоспиращо, затягащо и тонизиращо действие. Също така има седативно и съдосвиващо действие.
Прилага се при гадене и повръщане, кашлица, открити рани, главоболие, кървящи венци, хемороиди, кръвоизливи, липса на апетит, възпаление на стомашно-чревния тракт и др.
Народни наименования на билката
грочелец, зайча стъпка, обикновен, обикновен омайник, гребник, омайник.
Oмайниче корен - действие
Противовъзпалително, кръвоспиращо, затягащо и тонизиращо.
Омайниче корен - приложение
*Външно: при кървящи венци, хемороиди, за ускоряване заздравяването на рани.
*Вътрешно: колики, метеоризъм, повръщане, възпаление на стомаха, червата, черния дроб, тонизиращо нервната система и др.
Начин на употреба на Омайниче корен
2 чаени лъжички се варят в 250 мл вряща вода за 10 минути. Количеството се изпива за 1 ден.
Състав
Омайниче корен (Geum urbanum L.).
Нежелани реакции
Препаратите с омайниче градско не се препоръчват за употреба от пациенти с тромбофлебит, хипотония, с тенденция към тромбоза, тъй като растението спомага за повишаване на коагулацията на кръвта, както и хора, страдащи от хроничен запек. Нежелателно е да приемате лекарства от омайниче градско по време на бременност, кърмене, както и от деца. Когато приемате лекарства от омайниче градско, трябва да се избягва предозиране поради високото съдържание на танини. Не се препоръчва използването по време на бременност (ароматът на етерично масло може да провокира повишаване на тонуса на матката) и повишена нервна възбудимост.
Научете повече за билката Омайниче
Характерни особености
Обикновеният омайник— Geu.niiirbanum L. — от сем. Розоцветни — Rosaceae — е многогодишно тревисто растение. Коренището е развито, конично, обикновено многоглаво, с множество корени. Стъблото е високо до 1 м. Долните листа са перести. Цветовете са разположени поединично на дълги дръжки, излизащи от пазвите на листата в горната част на стъблото. Венчелистчетата са значително къси и не надминават дължината на чашката. Долното членче на стълбчето при основата си е влакнесто.
Разпространение
Из храсталаците и по-редките гори, бунищата и др. по цялата страна.
Време за бране
Август — октомври.
Начин на бране
Изкопават се в края на лятото или през есента, след като надземните части на растението започнат да увяхват. Събраният материал се изчиства от надземните части на растението, от пръстта и др. и се измива.
Начин на сушене
След като се изцедят добре, коренищата заедно с корените се сушат в проветриви помещения на сянка или в сушилня при температура, не по-висока от 35°.
Рандеман
От 4 кг свежи коренища с корени се получава 1 кг сухи. Изсушената билка представлява коренища с корени с характерна слаба карамфилова миризма и силно тръпчив вкус.
Съхранение
В проветриви и хладни помещения в добре затворени опаковки.