bilki.bg - Раят на билките!

Количка 0 бр. 0,00 лв.

Заушка, лечение с билки при децата

zau6ka.jpgКакво представлява заушката

Заушката е инфекциозно вирусно заболяване, включващо подуване на околоушната слюнчена жлеза, разпространява се в предната част, под и зад ушите. Заболяването се предава по въздушно-капков път с инкубационен период от 14 до 21 дни. Едно дете може да зарази от друго един до два дни преди началото на подуване и няколко дни след като отокът си е отишъл. Децата, които са имали паротит имат имунитет към болестта.

Симптоми на заушката

Обикновено детето вдига висока температура (38° до 37° С), загуба на апетит, главоболие, болки във врата и неразположение. Един или два дни след тези симптоми, се появява оток на паротидната жлези, обикновено от едната страна, после от другата. Подуването на жлезите трае около седмица. Само отока на паротидната жлеза засяга ухото и централния лоб. Подуване на тази жлеза може да направи преглъщането, яденето и говоренето неприятно и болезнено. Избягвайте храни като лимон, домати или портокалов сок. Усложнения на паротита могат да доведат до менингит или енцефалит. Обадете се на вашия лекар, ако болката във врата и главоболието продължава и след седем до десет дни. Паротитът при по-големи деца или възрастни може да доведе до подуване на яйчниците, тестисите и панкреаса.

Вътрешно лечение на заушка с билки

• Можете да подпомогнете разрешаването на инфекцията с антивирусни средства като женско биле, маточина, ехинацея и чесън. За треска комбинирайте с липов цвят, цветове от бял равнец, блатен тъжник. За да се подобри лимфния дренаж и намаляване на подуването на жлезите, добавете невен или малки количества на корен от мушкато.

  • Лопен лист с цвят - при кашлица и бронхит, Verbascum phlomoides
  • Сладник корен ситно млян (небелен) – Женско биле, Glycirrhiza glabra
  • zau6ka-2.jpgРецепта за паротит

    1 част тинктура ехинацея с една част сироп от чесън, 1 част тинктура женско биле, 1 част лимонова тинктура, 1 част блатен тинктура, 2 части цвят невен или сок от невен. Давайте по 1 чаена лъжичка. 4 пъти на ден. Същата тази формула може да се направи като инфузия с пресни или сушени билки и подсладено с мед.

    • Стимулирайте имунната система с витамини и минерали:

    Витамин С, 200 до 500 мг три пъти на ден.

    Цинк, 10 до 15 мг дневно.

    Биофлавоноиди, от 100 до 500 мг дневно.

    • Давайте много течности, като: вода, разреден плодов сок, билкови чайове. Това поддържа гърлото влажно и помага от дехидратиране.

    • Давайте чайове, направени отцветове от бъз, мента, женско биле, маточина, голтерия, червена детелина и липа цветя.

    • Използвайте  етерични масла от лавандула, розмарин, бял равнец или мащерка. Разрежда се с бадемово масло или зехтин.

    • Лапи от лопен и лобелия. Увивайте врата с тях. Нанасяйте два пъти дневно в продължение на 20 до 30 минути.

    • Лапа от морков. Нанасяйте 1 до 3 пъти на ден за намаляване на подуването и дискомфорта.

    • Топлите билкови компреси могат да се слагат около врата няколко пъти дневно. Сложете бутилка с топла вода за допълнителна топлина.

    Зимата използвайте - лобелия, жълт кантарион и лавандула за намаляване на болката и лопен, лобелия, корен от мушкато или пелин за намаляване на подуването.