Варицела, лечение с билки при децата

varicela.jpgКакво представлява варицелата

Варицелата е силно заразна вирусна инфекция в детството. Тя се разпространява по въздушно- капков път от кашляне, кихане и говорене. Най-податливи на заразяване са децата на възраст между 5 и 10 години. Пиковият сезон на инфекцията е в края на зимата и началото на пролетта. Инкубационния период след заразяване е 10 до 21 дни, а повечето деца са болни от 7 до 10 дни.

Симптоми на варицела

Варицелата може да започне с висока температура, студени вълни, главоболие или общо неразположение, но често обривът е първият знак. Обривът започва по гърба, лицето, скалпа, ушите, лигавиците на устата, гениталиите и клепачите и по-рядко по крайниците. Обривът се състои от отделни петна, които представляват червени подутини пълни с течност, везикули и струпеи. Подобните места се характеризират със силен сърбеж и са характерни със стари и нови петна наведнъж. Продължават да се появяват нови петна през първите три до четири дни на заболяването. Температурата може да варира от слаба до 39 С и често е най-лошото на третия ден след обрива. Най-добре е да не се дава на детето да разчесва петната, тъй като това ще доведе до образуване на белези и ще увеличи риска от вторични бактериални инфекции като импетиго. Изрязване на ноктите до къси и поддържането им чисти могат да бъдат полезни.

В редки случаи, усложненията от варицела могат да доведе до енцефалит. Ако детето ви има висока температура, главоболие, повръщане или силно неразположение консултирайте се с лекар. Ако се появят петна, които се появяват в очните ябълки се консултирайте с лекар. Свързаният с вируса на варицелата е вирусът, който предизвиква херпес зостер при възрастни.

Обработка при варицела с билки

• Подкрепа на имунната система с антивирусни билки като ехинацея, женско биле, маточина, жълт кантарион и астрагал. Давайте на имунната система храни като чесън, джинджифил и китайски гъби. Използвайте витамини и минерали, включително витамин С, бетакаротин, цинк и биофлавоноиди.
• За висока температура и общо неразположение използвайте лайка, цветове от бъз и цветове от липа.
• За локална терапия, използвайте хладки билкови вани от корен от репей, цветове от невен, звездица, цветове от лавандула, коприва или мента.
• За сухи петна, използвайте памучни тампони, потопени с дестилиран хамамелис.
• Добавете 5 до 8 капки етерично масло от лавандула, мента или бял равнец в 1 литър хладка вода. Нанасяйте с компреси или добавяйте във ваната.
• Кремове, направени от черен оман, невен, бял равнец и лавандула могат да се използват на места срещу струпеи. Това ще помогне да се възстанови кожата и за предотвратяване на белези.
• Ако се появат петна в устата или гърлото изплакнете устата с инфузия от хидрастис, кора на хамамелис и цветове от невен. Използвайте чаша чай за гаргара няколко пъти на ден. За тампоните в устата срещу лезии смесете равни количества тинктура от мента и вода. Използвайте памучен тампон, за приложение върху раните по няколко пъти на ден.