Кисел трън корен - за жлъчка и при подагра, Berberis vulgaris

В наличност
Останали са само %1
кат №
b291conf
рейтинг:
100 % of 100
Използването на корен от кисел трън в медицината датира от преди повече от 2500 години. Използва се в индийската народна медицина за лечение на диария, понижаване на температурата, подобряване на апетита, облекчаване на разстроен стомах и насърчаване на жизнеността, както и чувството за благополучие.
4,74 лв.
4,74 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Кисел трън корен - билка

Berberis vulgaris L.

Киселият трън, известен като Берберис, е бодлив храст с кисели червени плодове.

Плодовете му са били използвани в традиционната медицина от векове за лечение на храносмилателни проблеми, инфекции и кожни заболявания. Плодовете са отличен източник на витамин С - антиоксидант, който може да помогне за предпазване от клетъчно увреждане, което може да доведе до сърдечни заболявания и рак.

Те съдържат няколко полезни съединения, най-вече берберин, който действа като антиоксидант и може да помогне при състояния като диабет, зъбни инфекции и лечение на акне.

За какво е полезен коренът от Кисел трън?

Използването на корен от кисел трън в медицината датира от преди повече от 2500 години. Използва се в индийската народна медицина за лечение на диария, понижаване на температурата, подобряване на апетита, облекчаване на разстроен стомах и насърчаване на жизнеността, както и чувството за благополучие.

Традиционно се смята, че увеличава притока на жлъчка, поради което се използва при проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Използва се и локално за лечение на кожни заболявания като екзема, псориазис, акне и леки рани.

Кисел трън корен - действие

Жлъчегонно, жлъчетворно, апетитовъзбуждащо, съдоразширяващо, спазмолитично, тонизиращо и кръвоспиращо.

Кисел трън корен -  приложение

При спазми на жлъчния мехур, жлъчнокаменна болест и дискинезии /прегъване/ на жлъчните пътища. Стимулира отделянето на жлъчка. При възпаление на бъбреците и пикочния мехур, при спазми на стомаха, диария, дизентерия. При маточни кръвотечения, за засилване на сърдечната дейност или за понижаване на артериалното налягане. При ревматизъм, шипове, отоци, скрофули и др.
Външно се употребява при перде на очите и при възпаление на венците.

Начин на употреба на Кисел трън корен

1 супена лъжица корени от Кисел трън се вари 10 минути в 500 мл вода. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл преди хранене.

Състав

Кисел трън рязан корен (Berberis vulgaris L.).

ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!

Научете повече за билката Кисел трън

Характерни особености

Обикновеният кисел трън е силно разклонен, бодлив храст, висок 1,5 до 2,5 м, с хоризонтални лигнифицирани коренища, от които се отделя доста голям основен корен със странични клони. Издънките са многобройни, изправени, жълтеникави или жълтеникаво-лилави, по-късно белезникаво-сиви. Пъпки с дължина до 1 мм, остри, голи, заобиколени от разширени останали листни обвивки. На съкратени издънки се развиват нормални листа, на продълговати вместо листа - шипове, включително 3 - 5, обикновено 3, по-рядко 5 отделни, дълги 1-2 см. Листата - редуващи се, яйцевидни или елипсовидни, до 4 см дълги, 2 широки см., заострена към основата, със заоблен, по-рядко донякъде заострен връх, фино и остро назъбена серат, на къси дръжки. Четки 15 - 25 флорални, дълги до 6 см. Цветята - жълти, с диаметър 6 - 9 мм, в аксиларни увиснали четки. Четката се състои от 15 до 25 цветя. Всяко цвете има шест яйцевидни чашелистчета и венчелистчета. В основата на цветето са ярко оранжеви нектари. Един плодник, много тичинки. Формулата на обичайното цвете на кисел трън е: * Ch3 + 3L3 + 3T∞P1. Плодът е зрънцевиден, продълговати - елипсовиден, яркочервен или лилав, дълъг до 12 мм, има кисел вкус. Семена с дължина 4-5 мм, леко сплескани и стеснени в горната част. Цъфти през април - май. Ядливите плодове узряват през септември - октомври.

Събиране на суровини

За терапевтични цели използвайте листа от кисел трън, корени, кора и плодове. Листата на киселия трън се берат през май - юни, през периода на цъфтеж. Те са отрязват с ножица, предпазващи ръцете от бодли. Суровините се сушат, като се полагат на тънък слой върху плат или хартия под навес, на тавански помещения с железен покрив. Сушените листа отгоре са тъмнозелени, отдолу са светлозелени, тънки, чупливи, усукани, с особена миризма, леко кисел вкус. Да се съхранява на сухо и добре проветриво място, на рафтове. Срокът на годност обикновено е 1-1,5 години. Корените се берат през есента, през октомври - ноември или през пролетта, през април. Те го изкопават, отърсват го от земята, отрязват малки корени, изсушават го на въздух (не го мийте, тъй като съдържащият се в тях берберин се разтваря добре във вода), след това го нарязват на парчета до 2 см. Изсушава се под навес, на тавански помещения, в сушилня или фурна при температура 45-50 ° С за 4-5 дни. Изсушените корени са надлъжно набръчкани, отвътре са лимонено-жълти, отвън са кафеникави, със слаб мирис, горчив вкус.

Не се препоръчва напълно да се използва кореновата система, необходимо е да се остави кореново стъбло с дължина 10-15 см. За всеки 10 м2 от площта на гъсталака на кисел трън е необходимо да се запази един недокоснат храст. При корени с диаметър повече от 6 см се използва само кора с малко количество сърцевина. Опаковайте ги в торби. Срок на годност 3 години. Кората се прибира през април - май от младите клони по време на сокопоток. Клоните се режат ежегодно на разстояние 10-15 см, правят надлъжни разрези и отстраняват кората. Сушени като корени. Изсушената суровина е под формата на тръби или канали, на вътрешната повърхност с малки остатъци от дърво. Цветът на кората отвътре е жълтеникаво сив, отвън - сив или кафеникаво жълт. Миризмата е слаба, специфична, вкусът е горчив. Срок на годност 3 години. Плодовете се берат узряват в късна есен след първата слана. Сушени на слънце, тавански помещения, под навес, в пещи, топли печки.

Химичен състав

Теглото на част от обикновения киселия трън съдържа алкалоиди (до 0,3%). В листата и корените са открити алкалоидите берберин, бербамин, берберрубин, палмитин, ятроцин и др. в кората на клоните, в допълнение към алкалоидите, танините, багрилата и катранените вещества. В листата са открити танини и катранени вещества, етерични масла, витамини С, Е, както и ябълчена и аскорбинова киселини, каротин, филоквинон и токофероли. Плодовете на киселия трън съдържат захар, каротин, витамини К, С (до 172 мг /%), лимонена, ябълчена, винена киселина, берберин, танини, пектини, оцветители, минерални соли.

Приложение в традиционната медицина

Киселият трън е бил известен в древни времена в Древен Вавилон и Индия. В библиотеката на асирийския цар Ашурбанипал в надписи върху глинени плочи, направени 650 години пр. Н. Е., плодовете на киселия трън се споменават като средство за „прочистване на кръвта“. През Средновековието плодовете и корените на кисел трън са били широко използвани при различни заболявания: жълтеница, скорбут и др.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация