Калуна ронен цвят и стрък - за простата и бъбреци, Calluna vulgaris

В наличност
Останали са само %1
кат №
b221conf
Хората приемат Калуна като билков чай за заболявания на бъбреците и долните пикочни пътища, уголемяване на простатата, задържане на течности, подагра, артрит, нарушения на съня, проблеми с дишането, кашлица и настинки.
3,38 лв.
3,38 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Калуна ронен цвят и стрък - билка

Calluna vulgaris, Heather

Калуната, повече позната като Обикновена калуна, е вечнозелен храст с красиви розови, ароматни цветове. Често се отглежда с декоративна цел, създавайки изключителна красота в градината.

Но освен красиво цвете, Калуната е и изключителна лековита билкаС лечебна цел се използват клонките с листата и цветовете (Herba Callunae). 

Доказано е, че съдържащите се в калуната вещества допринасят за премахването на излишната пикочна киселина, което я прави изключително полезна при артрит, подагра, ревматизъм. Противовъзпалителните свойства на растението позволяват да се използва дори при тежки форми на пиелонефрит. Тинктурата от калуна с алкохол се счита за ефективно средство в борбата с белодробната туберкулоза. Растението е и част от стомашните и седативни колекции.

Да, чай от цвят на Калуна е перфектната билкова чаена напитка за зимата или по всяко време на годината, когато се нуждаете от възстановяване. Тя е прекрасен избор, когато имате нужда от чаша "силен и много билков" чай.

Чаша чай от Калуна ще ви донесе облекчение при настинка и кашлица.

Приложение на билката Калуна в традиционната медицина

В народната медицина Калуната (Хедър, Heather) се използва при различни урологични заболявания - за лечение на възпаление на пикочния мехур и бъбреците, бъбречно-каменна болест, уратурия, остър и хроничен пиелонефрит, както и при диария, стомашен катар, ентероколит, увеличена простата.

Чаят от Калуна е отлично потогонно и диуретично средство.

Отвари и инфузии на базата на Калуна могат да се използват за лечение на артрит, подагра, ревматизъм, деформираща артроза.

Външно се използват като заздравяващо средство при екземи, лишеи, дерматити и алергични обриви, синини и оток.

Чай от Калуна се приготвя при настинки, така че насърчава изпотяване и отделянето на храчки.

Пие се като диуретик, за да се отървем от камъни и пясък, от възпаления в отделителната система. Способен е да се справи и с колики, диария, коремна болка.

Отварата лекува нервно изтощение, облекчава менструалния дискомфорт, стимулира храносмилането и се използва при менопауза.

Използвайте го като гаргара при тонзилит и стоматит.

Смята се, че ако извлек, чай от Калуна се втрие в скалпа, ще бъде възможно да се спре косопада и да се стимулира растежа на косата.

Традиционно бани с отвара от Калуна се правят при артрит, подагра, ревматизъм, екзема, а те са ефективни и при измръзване.

Медът от калуна също се счита за полезен. Чаят с него помага при бронхиална астма, възпалителни заболявания на дихателните пътища. Смята се, че тя пречиства кръвта и насърчава елиминирането на токсините. Освен отварите от растението, и медът е ефективен като диуретик, помага за отстраняване на пясък и камъни от бъбреците и пикочния мехур. Супена лъжица от мед от Калуна за през нощта ще ви осигури здравословен сън.

Действие на Калуна 

Като противовъзпалително, затягащо, потогонно и диуретично средство.

Начин на употреба на Обикновена Калуна цвят и стрък

3 чаени лъжички от билката се запарват в 500 мл вряща вода. Оставя се да престои за 10 минути под похлупак. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл, преди хранене.

Състав

Обикновена Калуна ронен цвят и стрък (Calluna vulgaris).

Противопоказания и странични ефекти

Не са открити противопоказания за приемане на калуна, но все пак се препоръчва употребата й с внимание, спазвайки препоръчителните дози.

Научете повече за билката Калуна

Характерни особености

Калуната (Calluna vulgaris L.) е единственият представител на този вид. Нарича се още Хедър (Calluna) и принадлежи към огромното семейство Хедрови (Ericaceae). Това семейство включва до 4000 различни храсти, многогодишни треви и дори малки дървета.

Калуната е пълзящ, силно разклонен, вечнозелен храст с височина от 30 см до 1 метър. Листата му са малки, с дължина до 2,5 мм и ширина до 2 мм, късолинейни, триъгълни, с тъп връх и под формата на стрела, подредени са стъпаловидно разположени в 4 реда. Цветноцветните цветя на калуната са събрани и могат да бъдат бледолюлякови, люляково-розови и, най-рядко, бели. Малките цветя са заобиколени в основата с 4 прицветника, къси и увиснали, излизащи от ъглите на листата. Те имат четиричленна, мембранозна чашка  във формата на камбанка и осем тичинки. Формулата за цветя на калуната е H (5) L5T5 + 5P (5). Плодът е кутия, в която има много малки семена. Билката може да се размножава и чрез разделяне на корените. Корените на калуната могат да се появят на страничните клони на растение, които се откъсват с времето и се превръщат в независими храсти.

Събиране на суровини

За лечебни цели се използва надземната част на билката. Събира се чрез отрязване на върховете със секатори. Бере се от август до септември, по време на най-интензивния цъфтеж. Изсушете суровините, като ги разнесете на тънък слой върху плат или дебела хартия, на добре проветриво място, винаги на сянка. След изсушаване цветята и листата се отърсват от клоните - това е готовата суровина.

Химичен състав

Учените са открили алкалоиди, флавоноиди - кемпферол, кверцетин, мирицетин, сапонини, танини, висококалциеви минерални соли, органични киселини, включително лимонена и фумарова, както и гликозид арбутин, ензим арбутаза, гликозид ериконин, провитамин А, смола , микроелементи, смоли и нишесте.

Любопитно за калуна

Отвара от клонките боядисва тъкани в кафяво, а със стипца — в черно-кафяво.
 
Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация