Червен напръстник лист - при високо кръвно и сърдечна слабост, Digitalis purpurea

В наличност
Останали са само %1
кат №
b194conf
Червеният напръстник има много лечебни свойства. На първо място, тази билка помага на хора със сърдечни заболявания и остра сърдечна недостатъчност. Лекува и елиминира проблемите в кръвообращението.
4,50 лв.
4,50 лв.

Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.

Червен напръстник лист - билка

Digitalis purpurea L.

Червеният напръстник има много лечебни свойства. На първо място, тази билка помага на хора със сърдечни заболявания и остра сърдечна недостатъчност. Лекува и елиминира проблемите в кръвообращението. Тя е ефективна при хипертония и отоци, възникващи в резултат на сърдечни заболявания. Може да успокои недостиг на въздух, да доведе до нормален пулс и да нормализира общото състояние на тялото. Компреси с отвари се използват за заздравяване на рани. С тази билка лечебния процес може да се ускори.

В официалната медицина напръстника се използвапри проблеми със сърдечната дейност. Фармаколозите получават дигитоксин, гитоксин и цредин, които се използват при приготвянето на лекарства от листа и цветчетата. Въз основа на напръстника или с участието му се приготвят лекарства за нервни разстройства и хипертония.

Напръстникът, за разлика от много други билки, не дразни стомашно-чревния лигавичен тракт. 

Народни наименования на билката

Градински напръстник, личин, напръстник, червен напръстник, вълча опашка.

Червен напръстник лист - действие

Подобрява дейността на сърдечния мускул, кръвоснабдяването на органите и засилва диурезата. Нормализира сърдечния ритъм.

Червен напръстник лист - приложение

При хронична сърдечна слабост, воднянка, сърдечен задух, скрофулоза, маточни кръвотечения.

Начин на употреба на Червен напръстник лист

2 супени лъжици билка се залива с 500 мл вряла вода и се запарва за 10 минути. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл преди хранене.

Състав

Червен напръстник лист (Digitalis purpurea L.).

Предупреждение

Внимание, билката е отровна! Употреба само под строг лекарски контрол, поради съдържанието на вещества с висока токсичност.

Противопоказания за употребата на напръстник са коронарна недостатъчност (особено със склероза на коронарните съдове на сърцето), остър миокарден инфаркт, тежка брадикардия, пълен атриовентрикуларен блок, активен ендокардит и ревматична болест на сърцето (риск от емболия).

С повишено внимание трябва да се използват растителни препарати при малформации на аортата (особено стеноза), придружени от тежка брадикардия.

Научете повече за билката Червен напръстник

Характерни особености на билката

Червен напръстник — Digitalis purpurea L. е двегодишно растение, което у нас диворастящо не е намерено. Сади се из градините и парковете като декоративно растение. Листата са грапави, мъхести, а жилките по тях образуват гъста мрежа. Цветовете са червеникави.

Разпространение

По гористите места почти в цялата страна.

Време за бране

Юни — септември (и за трите вида).

Начин на бране

Берат се листата във фазата на пъпкуването и през време на цъфтенето. Тогава те имат най-високо съдържание на активни вещества.

Ако се събират едновременно повече видове напръстник, брането, сушенето и опаковането трябва да се извършва за всеки вид поотделно.

Необходимо е да се берат само здрави, чисти от петна и ненаядени от насекоми листа.

Да се има предвид, че растенията са отровни и след брането и манипулирането с тях, ръцете трябва да се измиват добре.

Недопустими подмеси

При брането не трябва да се смесват с ръждивия напръстник — Digitalis ferruginea L., — чиито цветни дръжки и чашки не са окосмени или са по-крити само в краищата си с реснички, а стъблото му е съвсем голо. Едроцветен напръстник Да не се смесва също и със зеленоцветния напръстник — Digitalis viridiflora Lindl., — цветовете на който са дребни, венчето е тръбесто и в горната си част е с диаметър, по-малък от 1 см.

Начин на сушене

След почистване от повредени листа, части от стъбла и други примеси събраният материал веднага се суши в проветриви помещения, като се разстила върху рамки, или в сушилня при температура, не по-висока от 60°. Да се суши бързо. Бавното сушене намалява качеството* на билката или я прави негодна за употреба. Не се препоръчва сушенето на слънце.

Рандеман

От 6 кг свежи листа се получава 1 кг сухи. Описание на готовата билка.

Изсушените листа от червения напръстник — Folium Digitalis purpureae — са едри, продълговато яйцевидни или* овалноланцетни, с неравномерно напилен ръб, с дълги дръжки (розетните), с къси дръжки (долните стъблени) или без дръжки (горните стъблени). Дръжките са крилати, а в напречен разрез— триъгълни. Листата отгоре са тъмнозелени, отдолу сиви, с мрежа от силно изпъкнали жилки. Миризмата е без особености, а вкусът — неприятен, горчив, особено силен в запарка.

Качествени изисквания 

Фармакопеята допуска влага не повече от 8%; пепел — не повече от 12%; пепел, неразтворима в 10% солна киселина, — не повече от 5%; начупени листа — не повече от 2%; активност на 1 г — не по-малко от 50 и не повече от 60 ЕД.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения. Не трябва да лагерува дълго време. Да се съхраняват предпазливо, защото са отровни.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация