Липа лист - при сърцебиене и високо кръвно налягане, Tilia cordata
Безплатна Доставка над 59 лв до 6 кг.
Лист от Липа
Tilia cordata
Липата е едно от най-медоносните, полезни и ароматни растения. Тя е богата на лечебни вещества и е често срещана билка. Намира приложение както в медицината, така и в парфюмерията.
Листата на липата, макар и не толкова популярни като цветовете, също имат редица ползи.
Липовият лист се използва при настинка, запушен нос, възпалено гърло, бронхит, главоболие, треска и за по-лесно отделяне на храчки чрез кашлица (като отхрачващо средство). Използва се и при сърцебиене, високо кръвно налягане, прекомерно кървене (хеморагия), нервно напрежение, проблеми със съня (безсъние), проблеми с контрола на пикочния мехур (инконтиненция) и мускулни спазми. Листа от липа се използва и за предизвикване на изпотяване и увеличаване на производството на урина.
Чай от липов лист повишава апетита и улеснява храносмилането. Действа успокоително на централната нервна система и усилва сърдечната дейност. Има противомикробно действие.
Приложение на Липов лист
При чернодробни, жлъчни заболявания, стомашни киселини и язва на стомаха, гастрит, бронхит, кашлица и други.
Начин на употреба на Липа лист
2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Прецежда се и запарката се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти на ден. *Отварата от липови листа е чудесно средство за вани за успокояване на нервната система.
Състав
Липа лист (Tilia cordata).
Научете повече за Липата
Характерни особености
Семейство липи (лат. Tiliaceae) има около 45 рода и до 700 вида. Повечето родове живеят в тропическите и субтропичните райони на Азия, Америка, Африка и Австралия, а само един род - липа (латински Tilia) - расте в северните умерени ширини, достигайки 60-62º с.ш.
Ботаническо описание
Липата е широколистно дърво с височина до 30 м с разперена сферична корона. Стъблата на дърветата са мощни, достигат диаметър 80 см, покрити с тъмна кора с дълбоки пукнатини. Листата са редувани, на дълги тънки дръжки, сърцевидни, неравномерни, с дълъг заострен връх, заострени, отгоре тъмнозелени, отдолу синкавозелени. Цветовете са жълтеникаво-бели, ароматни, с диаметър 10 мм, събрани в полу-чадъри от 3-15 парчета. Прицветниците са кожени, светлозелени, удължени ланцетни, почти наполовина слети с обща дълга дръжка. Липата цъфти през юни и юли. Плодове - ядки с диаметър 4-8 мм, сферични, филцово-опушени с дървесна или кожена черупка.
Събиране на суровини
Като лекарствени суровини в медицината се използват цветя от липа (съцветия) с прицветници (Tiliae flores). Съцветията се събират в сухо време от диви и култивирани дървета в момент, когато повечето цветя са цъфнали, а другата част е все още в пъпки. Съцветията, повредени от ръжда и вредители, а също и не изсъхнали след дъжд или роса, не трябва да се събират. Цветът на липата се суши в добре проветриви помещения на тавански помещения, под тенти или в сушилни при температура, която не надвишава 45 ° C. Суровините не могат да се сушат на слънце, защото тя губи светло жълтия си цвят. Сушенето не трябва да е дълго.
Химичен състав
Липовите цветя съдържат флавоноиди (камфеферол, акацетин, афселин, лагеритрин, тилирозид, кверцетин, хербацетин, протоантоцианиди), гликозиди хесперидин и тилиацин, аскорбинова киселина и каротин, етерично масло (до 0,05%), състоящо се от спартен фанезол. Цветовете съдържат също танини, сапонини, фенолкарбоксилни киселини, полизахариди, слуз, макро- и микроелементи.
Фармакологични свойства
Липата има потогонно, противовъзпалително, бактерицидно, емолиентно, антипиретично, отхрачващо действие. Настойките от цветя на липа забавят главно ексудативната фаза на възпалението, допринасят за по-ранно отделяне на възпалителния процес от заобикалящата тъкан.
Приложение в традиционната медицина
Цветът на липата е едно от най-популярните средства в народната медицина в различни страни. Използва се като силно потогонно, противовъзпалително, диуретично, седативно, антиконвулсантно и обезболяващо средство. Отвара или инфузия на цветя от липа се използва при настинки, главоболие, припадък, за гаргара с тонзилит и устната кухина при възпалителни процеси. Кашата от варените цветя се използва като успокояващо средство за домашни птици. Катранът от клони и стволове се използва за лечение на заболявания на кожата, екзема, циреи. Пресни нарязани листа се прилагат при рани и изгаряния, понякога се използват като стомашно средство. Липовият въглен се използва при диария и метеоризъм. Настърганите свежи пъпки и листа се използват като външно противовъзпалително, обезболяващо и емолигент (прилага се при изгаряния и язви). Прахът от семена на липа се използва за спиране на кървенето от носа. Сварената млада кора се използва за лечение на ревматизъм, изгаряния, подагра, както и за премахване на конвулсивни болки в храносмилателния тракт, благодарение на съдържащите се в него лигавични вещества. Цветята се приемат орално при херпес и за лечение на затлъстяване. Германската служба за обществено здраве препоръчва използването на липови цветя при настинки и фебрилни заболявания.